- Podcasty
- Ranní úvaha

Poslechněte si podcast: Magdalena Platzová: Sklonit se nad nimi
Ve francouzštině existuje pěkný, do češtiny nepřeložitelný výraz: Se pencher sur quelque chose. Nad něčím se sklonit v tom smyslu, že se tím zabýváme, ale nikoli jen intelektuálně, nýbrž se zájmem a s péčí. V tom výrazu je obsažen pohyb sklánění se k něčemu snad trochu zanedbanému.
Ranní úvaha
Malé zamyšlení a inspirace pro všední den v autorské interpretaci.
Tomáš Koblížek: Od „Sorose“ po „chirurgy z dovozu“. Radikalizace veřejných projevů
Jen málokomu mohla uniknout kauza obřího billboardu, který se minulé léto objevil na Václavském náměstí a který je učebnicovým příkladem rasistické propagandy. Dílo vytvořené jednou z politických stran zahrnovalo podobiznu muže černé pleti s mačetou a nápis hovořící o „chirurzích z dovozu“.
Petr Beneš: Dva počátky Velikonoc
Většina velikonočních zvyků a tradic souvisí s obnovou, omlazením, návratem jara, novým začátkem. V našich podmínkách to mělo dvě podoby, přírodní či mýtickou a křesťanskou. Dnes jsou obě dost otřelé, zapomínané, či přítomné jen ve zbylých rekvizitách. Velikonoce si většinou spojujeme s tím, že máme více volna a jsme spolu. To není vůbec málo.
Alena Scheinostová: Slavnost chleba
Máme na Šumavě takovou pěknou tradici: v obecní peci, která se v sousední vsi dochovala z roku 1837, bezmála každý měsíc peče pan pekař pro veřejnost chleba. Pěkně postaru, z celého kvasu: pokud stejně jako já nevíte, co to celý kvas je, zajeďte si tam poslední sobotu v měsíci a pan pekař vám to s chutí vysvětlí.
Petr Borkovec: Před Velikonocemi
Jak pije holub hřivnáč? Tak, že bez ohlédnutí utíkáš ke knihovně pro slovník, abys to vůbec nějak zmohl. Zjeví se z dubu a už má všechno vyměřené.
Pavla Melková: Svoboda zůstat
Sedím na předzahrádce činžovního domu, u nohou pes, piji kávu a těším se pohledem na kvetoucí magnolii. Okolo prochází člověk, od pohledu bez domova, zastavuje se, pozoruje mne, a tak mne napadne nabídnout mu cigaretu, aby měl také hezčí den. Překvapený, potěšený, poděkuje, a řekne: „Vy se tady máte jako princezna.“
Jan Bělíček: Co budete dělat, až přijde diktatura?
Irský spisovatel Paul Lynch napsal knihu „ideální“ pro současný svět, v němž pomalu sledujeme propad výsep liberální demokracie směrem k autoritářství, a to i v případě Spojených států. Kniha se jmenuje Píseň proroka a v roce 2023 s ní Lynch vyhrál prestižní Bookerovou cenu.
Vladimír Just: Suchého Semafor jako malý zázrak
Letos jsem byl třikrát po sobě v dejvickém Semaforu, a pokaždé to bylo neopakovatelné. Nemám to slovo zrovna v lásce, podobně jako dnes nadužívané neskutečné, ale nemohu si pomoci: svým způsobem neopakovatelné je dnes už každé setkání s principálem divadla Jiřím Suchým.
Jan Němec: Koneckonců i tím může být den památný
Když v sedm ráno rozevřeš okenice, jako první spatříš starého zedníka v zamaltěné čepici, který si po cestě na stavbu píská. Dva muži rázují po nábřeží a u majáku se protahují, patrně otec a syn, tak osmdesát a šedesát. Ale to už se vynořují dva třínozí psi: každý úplně jiný, kolie a setr, naprosto odlišné charaktery, ale zkuste to někomu vysvětlit, když oběma chybí levá přední.
Petr Borkovec: Velký mrtvý kapr
Naposledy jsem tím mokřadem procházel někdy na začátku ledna. Voda byla všude zmrzlá jistě až ke dnu, břehy a chodníky, oddělující proudící vodu od stojatých partií, jako skleněné, ale po sněhu ani památky. Vzpomínám si, že jsem za chůze přemýšlel o první větě nějaké anglické detektivky, kterou jsem ten den ráno otevřel v knihovničce na nádraží.