- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy
Poslechněte si podcast: Ranní úvaha: Jan Bělíček: Za nocí první světové války byla každá krev černá
Při představě válečných bojišť první světové války nám většinou vyvstanou na mysli zákopy, v nichž se krčí tisíce vojáků čekajících na povel k útoku. Představujeme si nudu, strach, násilí a všeobklopující úzkost z toho, co může každou chvíli přijít.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem
Rotace státních zástupců už potřebuje jasná pravidla. O čem prezident nemluvil – byť by měl. Francouzský soud odsoudil teroristy vraždící v klubu Bataclan. Jak je to se souhlasem Turecka k přijetí Finska a Švédska do NATO. Izraelský parlament schvaluje zákon o svém rozpuštění. Co to znamená?
Glosa Plus: Ivan Binar: Holátko
Zjara se vrátili z kdovíjakých toulek a znovuobjevili svoje staré, opuštěné hnízdo na hrušni, která hrušky neplodí, jenom vykvete a dost. Je to okrasná městská hrušeň, hrušky jsou tu nežádoucí, padaly by chodcům na hlavy a na zaparkovaná auta. Hnízdo je rozdrbanější než loni, když z něj vyvedli dvě zdatná mláďata.
Ranní úvaha: Alena Scheinostová: Komu vykáš?
Jak nám postupně děti odrůstají, staví před nás stále nové výzvy. Nároky všedního dne se proměnily. Už nepotřebují podepsat písanku a koupit bonbony na školu v přírodě, ale zapsat se do tanečních, vrátit se po půlnoci anebo nekupovat tu žlutou limonádu, protože v té je chinolin a ten je špatný na pleť. A také jste najednou na rozpacích, jestli těm urostlým ragbistům a slečnám, které si vodí domů, máte říct „ahoj“ nebo „dobrý den“.
Názory a argumenty: David Klimeš: Rotace státních zástupců už potřebuje jasná pravidla
Těžko na něčem lépe ilustrovat, jak moc se v ČR změnila za rok atmosféra. Před rokem se kvůli možným změnám ve vedení státního zastupitelství za vlády Andreje Babiše pořádaly obří demonstrace a lidé se obávali o nezávislost veřejné žaloby. Když se nyní objevil návrh na nového vrchního státního zástupce v Olomouci, tak si toho pomalu nikdo nevšiml. Nicméně navržení Radima Daňhela do jedné ze tří nejdůležitějších pozic veřejné žaloby ukazuje, že ne vše je tak, jak by mělo být.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Fingerlandem
Rusko v bankrotu. Poprvé od bolševické revoluce. Fantazíruje se o ČEZ i Budvaru, ale na burzu se zapomnělo. Pád vlády jako noční můra českého předsednictví Radě Evropské unie. Proklamativní podpora Ukrajině ze summitů EU, G7 i NATO Ukrajině válku nevyhraje.
Glosa Plus: Ivan Hoffman: Spolupracovat, nebo soutěžit?
Asi je domýšlivé věřit, že zrovna naše doba dá odpověď na věčnou otázku, zda člověk za své přežití vděčí spolupráci, anebo soutěži. Jsme ovšem v pokušení si to myslet: Kvůli hrozbě klimatické krize způsobené bezohledným drancováním přírody. Kvůli válečným konfliktům a obchodním válkám, vedeným pro peníze.
Ranní úvaha: Magdalena Platzová: Dům duše
Kudy vstoupit do světa snů? Nejlépe po schodech, po dřevěném schodišti, jež skřípe pod tlustým kobercem. Nejprve je však třeba si koupit vstupenku. A nebát se projít kolem Sfingy. Naštěstí si nás nevšímá, plně zaujata Oidipem, jemuž sedí na prsou. První patro je obytný prostor: pracovna s psacím stolem, jídelna, malířovo úmrtní lože.
Názory a argumenty: Petr Holub: Rusko v bankrotu. Poprvé od bolševické revoluce
Rusko nedokáže od pondělka splácet úroky svých dluhopisů. Proto ratingová agentura Moody´s vyhlásila jeho platební neschopnost. Někteří experti logicky tvrdí, že se Rusko propadlo do bankrotu, poprvé od bolševické revoluce. Nelze popřít, že zmíněná zpráva vyvolala řadu přinejmenším postranních úsměšků. Vždyť co se vlastně stalo?
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem
Vystrčil si pospíšil a odstartoval závod s nejistým výsledkem. Spojené státy na cestě do středověku, Německo k sebeurčení žen. Veřejnoprávní média v SRN a ČR. Končí éra tanků. Nebo také ne. Jak nám orloj ukazuje „slovíčkaření“ z druhé strany.
Glosa Plus: Iva Pekárková: Je to daleko?
„Je Austrálie daleko od Evropy, anebo je Evropa daleko od Austrálie?“ Tahle otázka mě napadla krátce nato, co jsem, poněkud zničená, vylezla v Sydney z letadla po skoro třicetihodinovém cestování.