- Podcasty
- Ranní úvaha
Poslechněte si podcast: Pavla Horáková: Tsundoku a radost z četby
Máme za sebou prosinec, měsíc, který nejvíc přeje knihám. V prosinci se o knihách nejvíc mluví: literární přílohy se střídají se žebříčky, kritické bilance s anketami o knize roku, desetiletí nebo století. V prosinci se nejvíc knih prodá a taky se jich nejvíc rozdá. Nový rok tak pro milovníky knih typicky začíná s novým komínkem na nočním stolku a výčitkami svědomí kvůli tomu, kolik knih by měli přečíst a kolik jich nikdy přečíst nestihnou.
Ranní úvaha
Malé zamyšlení a inspirace pro všední den v autorské interpretaci.
Markéta Pilátová: Ve vězení
Jeden z předvánočních dní jsem strávila ve vězení. Konkrétně ve věznici Navalcarnero kousek za Madridem. Bylo sychravo, v Madridu už ale začínala předvánoční atmosféra. Všechno nazdobené, třpytivé. Před věznicí jsme dlouho čekali, až zkontrolují všechny doklady a pustí nás dovnitř. Pobyt ve věznici mi zařídilo České centrum v Madridu a španělský festival Flipas.
Petr Šourek: Aerosardinky
Jako sardinky. Ano, jako sardinky nás dnes ve svých létajících plechovkách dopravují aerolinky. A zásadně ve vlastní šťávě, protože kde jsou ty časy, kdy letušky obsloužily veleváženou sardinku zeleninovou omáčkou, olejem či tomatou.
Petr Beneš: Před cestou
Vždy, když je přede mnou dovolená nebo třeba jen pár dnů, které bych měl strávit s přáteli, prožívám velmi nepříjemný čas. Ta nepříjemnost je přímo úměrná důležitosti, kterou plánované akci přikládám. I když se za šedesát let života už snad aspoň trochu znám, nikdy se mi nepodaří trému, strach, úzkost zcela překonat nebo aspoň potlačit.
Zbyněk Černík: Slušnost a svornost
Když jsem byl malý, matka mi často říkala: „Se slušností nejdál dojdeš.“ Ale v dnešní době mám dojem, že to už moc neplatí. I když člověk nikdy neví…
Eva Janáčová: Lanzarote jako malířské plátno
Nikdy by mě nenapadlo, že bude tak obtížné se dostat do univerzitní knihovny v Arrecife na ostrově Lanzarote. Na internetu jsem si našla, kdy mají otevřeno, a krátce po příletu se tam hned vypravila.
Petr Borkovec: Ravenna ve sněhu
Na rybím trhu v Ravenně, uprostřed dlaždic a věží,v umbrách a okrech, v sienách, stříbrné dorády leží.
Václav Vokolek: Básníkovo město
Drobný městys v Českém středohoří se rozkládá na půvabném místě nedaleko Ohře. V keltském kraji se tato krásná řeka nazývala Agara, třeba byla vnímána jako posvátná, a velké množství archeologických nálezů svědčí o tom, že se tu usadil nějaký keltský kmen, třeba Bójové, po nichž má naše země své jméno.
Petr Borkovec: Vínový kopec
Den se roztékal ve stružkách a odkapávání, žádný kohoutek dnes nebyl dovřený, všechny vany a mísy protékaly. Nejprve se vrátil do postele, ale po nějaké chvíli se rozhodl, že se teď hned půjde podívat do těch teras, jimž tady říkají Vínový kopec.
Adam Borzič: Rituál sluneční dítě
Každý rok v tomto čase píšu o vánočních svátcích. A je to logické a prosté. Vánoce jsou každoroční rituál a rituály se z povahy věcí opakují. Už to dělá z Vánoc cosi zázračného. V našem sekulárním světě jsou jediným takto sdíleným kolektivním rituálem. Ve stejné dny děláme všichni stejné či podobné věci.
Pavla Bergmannová: Není čas ztrácet čas
V létě jsem do kuchyně mého rodného domu pořídila nové nástěnné hodiny. Ty původní – normalizačně plastové, s křiklavě oranžovým květinovým vzorem rámujícím ciferník, které na stěně visely už od mého dětství a nepravidelně se zpožďovaly – zkrátka dosloužily. Bylo na čase vyměnit je za jiné!