21. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Vysoký krevní tlak je tichý zabiják, ví o něm jen 70 procent lidí. Zanedbání léčby vede k dalekosáhlým následkům, varuje lékař Linhart

Česko patří mezi země s velmi vysokým výskytem vysokého krevního tlaku. „Ten problém je poměrně rozsáhlý. V průběhu let se ho ale trošku daří zlepšovat,“ říká předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart. Hypertenze nemá pro většinu lidí žádné bezprostřední příznaky a řada pacientů bere toto onemocnění na lehkou váhu. Proto bývá vysoký krevní tlak označován jako „tichý zabiják“. 

13:17

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 19:37

Anna Julie Slováčková: Svými písněmi bych chtěla lidem pomáhat

Zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková sní od dětství o tom, že si jednou otevře vlastní hospodu. Zatím se ale naplno věnuje své umělecké kariéře. „Mým velkým snem je být úspěšnou zpěvačkou a osobností, která bude svými písničkami lidem z hloubi duše pomáhat,“ přiznává. 

Před třemi dny 17:28

Naučit Čechy jíst zdravě je běh na dlouhou trať, sladkostí se ale vzdávat nemusíte, říká Michal Hubík

Naučit Čechy zdravě jíst je během na dlouho trať, říká Michal Hubík, zakladatel Aktinu – společnosti, která si právě tohle klade za svůj cíl. „Je to těžké. Musíte se to učit celý život. Ve školách se toho o zdravé výživě moc neříká, doma tyto návyky taky nejsou úplně skvělé,“ vysvětluje Hubík.

Před čtyřmi dny 18:32

Roman Vaněk: Dnes už si pochutnám na každém rohu. Michelinskou hvězdu by si zasloužila řada českých restaurací

„Dnes už si pochutnám skoro na každém rohu. Mám radost z toho, že se všechno obrovsky posunulo dopředu,“ říká Roman Vaněk, autor kuchařských bestsellerů a zakladatel Pražského kulinářského institutu. Michelinskou hvězdu by podle něj zasloužila řada českých restaurací. Lidé můžou dnes najíst celou řadu míst, kde se skvěle nají, myslí si Vaněk. O spoustě z nich se zatím ale příliš moc neví. „Mělo by se to křičet do světa,“ dodává.

Před pěti dny 15:36

Zuzana Benešová: Úzkosti u dětí mohou vznikat i špatným prostředím v rodině nebo ve škole. Přítomné jsou i další faktory

“Děti byly dlouhý čas doma a bez kamarádů, proto se jejich duševní problémy zhoršily. Některé děti jsou vnitřně silnější a umí se adaptovat. Nejčastější obtíže jsou deprese, sebepoškozování apod. Dítě se začne uzavírat do sebe, někdy se to děje v pubertě, proto je to těžké poznat,” řekla Zuzana Benešová.  

Před šesti dny 17:24

Jan Herget: Dlouhodobě je Česká republika považovaná za bezpečnou a dostupnou destinaci

"Adventní trhy patří spolu s lyžováním k hlavnímu lákadlu pro turisty ze zahraničí," řekl ředitel agentury CzechTourism Jan Herget. "Současné restrikce jsou obrovské, ale pořád jsou otevřené restaurace, což je důležité. Všichni podnikatelé by však rádi ocenili nastavení dlouhodobých podmínek, aby věděli jak mají fungovat," dodal. 

Před týdnem 16:32

Kouzelník Pavel Langer: Nejstarší zákaz karetních her evidujeme už z doby Karla IV.

„Pojem “Čertovy obrázky” vznikl z jednoduchého důvodu. Můžete díky hře prohrát velké majetky a karty svádí k hazardu” řekl kouzelník Pavel Langer. Ten se přes 10 let zabývá konkrétně historií karetních her a začal se specializovat na české tisky, s čímž přišel i zájem o český tarot. „Mám karet plný barák, sbírám je. K mým nejoblíbenějším patří české tarotové karty a taky ručně malované originální karty. Nejstarší čertovy obrázky mám z roku 1535.” Pavel Langer se kouzlením vždy úspěšně živil. Po zdravotních problémech před osmi lety si ale, dle svých slov, uvědomil, že život se má prožít, ne propracovat. „Teď si začaruju už jen příležitostně. Předvádím radši všeobecnou magii. Kruhy, šátky, mince, provazy nebo bankovky.” Pavel Langer prozradil, že nejstarší zákaz hraní karet vznikl už za Karla IV. Ten zakázal přechovávání hráčů v karty a kostky. A mluvil také o kartářkách. Jeho názor je, že kartářky karty k vykládání budoucnosti vůbec nepotřebují. „Dobrá kartářka Vás má přečteného během dvou minut a karty jsou tam zbytečné. Když vidíte kartu smrt, máte pocit, že je to něco špatného, ale je to naopak. Tato karta ukazuje, že něco špatného končí a něco nového začíná.”  Řekl v rozhovoru kouzelník Pavel Langer. O kouzlení se s ní bavil moderátor Martin Karlík.

Před týdnem 14:52

Martin Pavela: Dnes se zaměřujeme na výzkum vesmíru a vlastně přesně nevíme, co tady bylo v minulosti

Paleontologie se zabývá životem organismů v různých geologických obdobích. Také u nás má dlouholetou tradici. “Máme dobré odborníky, kteří pracují v mnoha oblastech, každý se specializuje na určitou skupinu organismů,” řekl paleontolog Martin Pavela. “Když se začne stavět silnice, i to je dobrý způsob jak začít hledat fosilie, ” dodal také majitel jedné z největších soukromých sbírek zkamenělin v ČR. 

Před týdnem 12:18

Jana Šplíchalová: Nacisté chtěli získat židovský majetek a jejich životní prostor. I to byla motivace k holocaustu

Už je to víc než 80 let od doby, kdy byla zahájena první deportace Židů z Československa do koncentračních táborů. Když se v roce 1941 stal zastupujícím říšským protektorem Reinhard Heydrich došlo k velké eskalaci násilí. Kurátorka archívu Dějin holocaustu z Židovského muzea v Praze Jana Šplíchalová mimo jiné popsala Rádiu Z, čemu všemu museli tehdy Židé čelit. 

Před týdnem 11:34

Babeta Schneiderová: Nemáme velkého sponzora, lidi jsou zkrátka úžasní a chtějí nám pomáhat

Díky prvnímu charitativnímu ročníku Běhu Advenťáka se podařilo vybrat přes 90 tisíc korun. Finanční prostředky, které se díky tomu získají, míří rodinám dětí se znevýhodněním. Navíc Adventní běhání přináší další benefit, propojuje účastníky prostřednictvím sportovních aktivit. Akce pokračuje i v roce 2021. Za celým projektem stojí Babeta Schneiderová, která v době pandemie koronaviru pomáhá i v další oblasti, snaží se ubytovat lidi bez domova.

Před týdnem 15:11

Nástup umělé inteligence pro účely diagnostiky je patrný a budeme ho sledovat čím dál výrazněji, říká ředitel startupu Aireen Jan Hlaváček

Projekt Aireen se stal absolutním vítězem 14. ročníku soutěže Vodafone Nápad roku 2021. Jde o revoluční technologii neinvazivního a bezbolestného screeningu chronických diagnóz. „Potenciál je tam obrovský. Jsme prvním certifikovaným zdravotnickým prostředkem, který je založený na umělé inteligenci. V Čechách jsou i jiné projekty, ale my máme vlastní technologii oficiálně zaregistrovanou. Máme za sebou klinické zkoušky.” Za méně než 30 vteřin ve 3 jednoduchých krocích nabídne Aireen relevantní diagnostický výstup a umožní tak včasný záchyt nemoci již během prvního kontaktu s lékařem. Analýza snímků očního pozadí za pomocí umělé inteligence dokáže odhalovat změny způsobené cukrovkou. To se potvrdilo během klinických zkoušek ve spolupráci s oční klinikou 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice. „Když jsme vytvářeli umělou technologii, tak jsme museli do systému dostat milion a půl snímků. Jsou tam stovky tisíc anotací. To jsou odborné vstupy od spolupracujících lékařů, kteří nám systém znalostně učí a ke snímkům nás dodávají informace o konkrétní nemoci.” Na celém světě je podle odhadů asi půl miliardy diabetiků, každého z nich by přitom alespoň jednou ročně měl vidět oční lékař, aby případně včas zachytil počínající poškození zraku v důsledku diabetu, tzv. diabetickou retinopatii. „Ve Spojených Státech se v obchodních centrech rozšiřuje nabídka oficiálně poskytovaných zdravotnických služeb. Prostě jdete nakupovat a během toho podstoupíte různá vyšetření”. To řekl ve vysílání rádia Z v rozhovoru s moderátorkou Petrou Květovou Pšeničnou ředitel startupu Aireen Jan Hlaváček.