Alchymista Lukáš Loužecký: Pro alchymii potřebujete morální předpoklady

Ranní host
Před 3 týdny 15:33

Alchymie není chemie a nejedná se tak o reakci sloučenin. Jedná se o reakci s vlastním nitrem člověka, to nitro musí něco umět, popisuje alchymista Lukáš Loužecký.

Ranní host

Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Další epizody

Před dvěma dny
16:41

Rudy Linka: Jazz je jako zasadit strom. Musíte se o něj starat, i když nevíte, jak to dopadne

„Inspirace pro jazz je celý život,“ říká kytarista Rudy Linka „Přišel jsem na to, že úplně všechno je spojené úplně se vším,“ dodává. Linka nedávno vydal také knihu s názvem Na cestě domů… vždycky. V té vypráví o tom, proč se poté, co žil většinu života na různých místech po celém světě, rozhodl nakonec koupit chalupu na Šumavě, a to přestože tam nikdy předtím nebyl.

Před třemi dny
11:47

Češi chodí málo na preventivní prohlídky zraku. Čas je přitom klíčový, upozorňuje oční lékařka Jana Mikšovská

Dnes je světový den zraku. Podle Jany Mikšovské, která je laserovým chirurgem na oční klinice NeoVize, pečují Češi o svůj zrak, pouze pokud je k tomu jejich oči donutí. „Málokdy chodíme na preventivní prohlídky ke svým očním lékařům. To s věkem není samozřejmě zrovna nejlepší, protože se mohou manifestovat různé oční choroby, o kterých ze začátku nemusíme vědět,“ upozorňuje Mikšovská. Léčba se proto v mnohých případech zahájí pozdě. 

Před čtyřmi dny
15:31

Film Každá minuta života o výchově metodou Kamevéda vzbuzuje vášně. Miško byl ale šťastný, vysvětluje režisérka Erika Hníková

Zvláštní cenu poroty v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech získal český dokument režisérky Eriky Hníkové Každá minuta života. Film vypráví o manželích ze Žiliny, kteří se rozhodli vychovávat svého syna Miška podle metody zvané Kamevéda – ta se zaměřuje na komplexní rozvoj dítěte hned po jeho narození. Film ale vzbudil mezi diváky velké vášně.

Před pěti dny
13:15

Aby podpořil dívku trpící autismem, podnikl Jan Šamla pivní expedici po východní Evropě. Nejlepší pivo máme v Čechách, říká cestovatel

Pivní dobrodruh, cestovatel a spoluautor projektu Beer with travel Jan Šamla podnikl spolu s kamarády expedici starou Felicií po východní Evropě s cílem ochutnat co nejvíce druhů piv. Těch nakonec okusili 64. Šamla ale přiznal, že i po této expedici mu nejvíce pivo chutnalo v Čechách. Záměrem této expedice bylo pomoci devítileté Lence trpící autismem.

Před šesti dny
17:14

Firemní sociolog Vojtěch Bednář: Na pracovním trhu chybí lidé na všech pozicích

Pandemie koronaviru přinesla pro firmy mnoho výzev. „Do praxe přetavila spoustu věcí, o kterých se hovořilo jen v teorii,“ říká firemní sociolog Vojtěch Bednář. Kromě změny pracovního režimu přiměla pandemie firmy celkově pozměnit přístup ke svým zaměstnancům. Velkým problémem je v současné době ale nedostatek lidí na pracovním trhu. 

Před týdnem
17:25

Zavření hranic byla pro nás obrovská rána. Nedokázal jsem si představit, že je to dnes možné, přiznává starosta Železné Rudy Smola

Železná Ruda je malé město v Plzeňském kraji na česko-německé hranici. Nachází se v těsném sousedství Bavorské Železné Rudy. Vztahy mezi oběma městy jsou podle starosty Železné Rudy Filipa Smoly výborné. O to složitější pro ně byla doba, kdy se kvůli pandemii zavřely hranice. „Byla to pro nás obrovská rána. Pro mě osobně to byla věc, kterou jsem si absolutně nedokázal představit, že je ve 21. století možná,“ říká Smola.

Před týdnem
17:09

Zuzana Dostálová našla inspiraci pro svůj román Soběstačný v tramvaji. I já jsem tam ale vložila něco ze sebe, přiznává spisovatelka

Spisovatelka Zuzana Dostálová je autorkou románu Soběstačný, jehož motivem je dospívání, samota a touha po samostatnosti. Jedenáctiletý Štěpán si přeje co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. V rámci projektu Listování uvádí tento příběh herec Lukáš Hejlík jako divadelní hru. A namluvil také audioknihu.

Před týdnem
17:38

Ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba: Mezi dětmi samoživitelů je ohrožení chudobu čtyřikrát vyšší

UNICEF vydal analýzu o tom, jak pandemie ovlivnila dětskou chudobu v Česku. Výkonná ředitelka organizace Pavla Gomba považuje český sociální systém ve vztahu k dětské chudobě za dobrý. „Kdyby nebyly žádné sociální dávky, tak u nás žije v chudobě asi třetina dětí. Systémem se to dá snížit na deset procent,“ říká Gomba. Problematickou skupinou jsou děti samoživitelů, kde je incidence čtyřnásobná. 

Před týdnem
16:06

Neurolog Přemysl Jiruška: Epilepsií je celá řada. Každý pacient je unikátní a léčba musí být šitá na míru

Dvě třetiny pacientů s epilepsií můžou po nasazení vhodné léčby žít plnohodnotný život bez větších omezení. Na třetinu pacientů ovšem současná léčba nezabírá. U některých takových pacientů je možné odstranit tu část mozku, kde záchvaty vznikají. „Z této chirurgické léčby může ale profitovat pouze malá skupinka pacientů,“ vysvětluje neurolog a expert na epilepsii Přemysl Jiruška.

Před týdnem
16:44

Food blogerka Anna Grosmanová: Ne vždy platí, že produkty z malých rodinných farem jsou kvalitní

Anna Grosmanová na svém blogu foodpioneer přibližuje lidem, jak to vypadá ve výrobnách a na poli, odkud pochází naše potraviny. Snaží se vyvracet nejrůznější mýty a předsudky. Zaměřuje se přitom na lidi žijící ve městech. „Tam jsou ty předsudky různé. Například to, že malý farmář rovná se dobrý farmář. To je taková mantra, že když je to malá rodinná firma, tak to bude kvalitní produkt. To ale vždycky neplatí,“ vysvětluje Grosmanová. Tento předpoklad není podle ní zárukou kvality, přesto může být dobrým vodítkem, jak se na trhu zorientovat.