Aby podpořil dívku trpící autismem, podnikl Jan Šamla pivní expedici po východní Evropě. Nejlepší pivo máme v Čechách, říká cestovatel

Ranní host
Před 2 týdny 13:15

Pivní dobrodruh, cestovatel a spoluautor projektu Beer with travel Jan Šamla podnikl spolu s kamarády expedici starou Felicií po východní Evropě s cílem ochutnat co nejvíce druhů piv. Těch nakonec okusili 64. Šamla ale přiznal, že i po této expedici mu nejvíce pivo chutnalo v Čechách. Záměrem této expedice bylo pomoci devítileté Lence trpící autismem.

Ranní host

Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Další epizody

Dnes
14:17

Česko nemá moře, ale má moře památek. Naším cílem je hlavně osvěta, vysvětluje Aleš Kozák z Institutu pro památky a kulturu

Ředitelem Institutu pro památky a kulturu je Aleš Kozák, který tuto instituci sám před čtrnácti lety založil. „Naším cílem je hlavně osvěta,“ vysvětluje. Češi podle něj mají ke kulturnímu dědictví vztah. „Chybělo mi ale takové propojování a sdílení toho, co se daří, aby se mohli lidé inspirovat a pomáhat zachraňovat památky i pro budoucí generace,“ říká Kozák.

Včera
14:16

Radkin Honzák je člověk se srdcem na dlani, říká autorka knižního rozhovoru Daniela Brůhová

Daniela Brůhová je autorkou knihy Můj rodný blázinec, která je rozhovorem s předním českým psychiatrem Radkinem Honzákem. „Je to člověk se srdcem na dlani. To se promítá i v jeho profesi,“ popisuje Brůhová. Optimismus, kterým je Honzák pověstný, má podle ní zakódovaný v genech. 

Před dvěma dny
17:00

Nevím, proč se šedesátiny tolik přeceňují. Hodí se ale, aby hudebník na své narozeniny vystoupil, říká Oto Balage před koncertem v O2 aréně

Hudebník, dirigent a skladatel Oto Balage oslaví za dva týdny 60. narozeniny. U té příležitosti vystoupí na koncertě v O2 universum. „Ono se to tak nějak hodí, aby hudebník na své narozeniny zahrál na koncertě nebo v nějakém klubu,“ říká Balage. 

Před pěti dny
16:04

Do kin vstoupil film Kryštof. Příběh o víře a naději z 50. let je podle producentů nadčasový

Premiéru měl tento čtvrtek Film Kryštof. Příběh se odehrává v 50. letech. „Vypráví ale nadčasový příběh, který se může dnes odehrát každému mladému mužovi, ale i ženám,“ popisuje producent Marian Urban. Producentka Olga Raitoralová doplnila, že film je především o víře, naději a oběti – tedy hodnotách, které jsou potřebné i dnes. 

Před šesti dny
13:17

Vysoký krevní tlak je tichý zabiják, ví o něm jen 70 procent lidí. Zanedbání léčby vede k dalekosáhlým následkům, varuje lékař Linhart

Česko patří mezi země s velmi vysokým výskytem vysokého krevního tlaku. „Ten problém je poměrně rozsáhlý. V průběhu let se ho ale trošku daří zlepšovat,“ říká předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart. Hypertenze nemá pro většinu lidí žádné bezprostřední příznaky a řada pacientů bere toto onemocnění na lehkou váhu. Proto bývá vysoký krevní tlak označován jako „tichý zabiják“. 

Před týdnem
17:15

Ředitel zpravodajství TV Nova Kamil Houska: Nejlepším nositelem informace je emoce

Televize Nova má za sebou nejrozsáhlejší volební vysílání v historii. „Šlo nám hodně o to ukázat, že to jsme schopni dělat. Protože ono to je technologicky i lidsky hodně náročné,“ vysvětluje ředitel zpravodajství Novy Kamil Houska. Přestože vysílání Novy nebylo o volebním víkendu nejsledovanější, je Houska podle svých slov s odvedenou prací velmi spokojený.

Před týdnem
17:54

Nejsme na tom tak špatně, jak se mnohdy zdá. Jsme strašně štědrý národ, říká držitelka ceny Via Bona Nora Fridrichová

Cenu Via Bona v kategorii Umění darovat pro rok 2021 získala novinářka a televizní moderátorka Nora Fridrichová, která už několik let podporuje rodiny samoživitelů a samoživitelek. V současnosti pomáhá na více frontách. Pravidelně pořádá například sbírky notebooků i oblečení. „Jsme strašně štědrý národ. Ta velkorysost mě až dojímá k pláči. Nejsme na tom tak špatně, jak se mnohdy třeba při pohledu na politickou reprezentaci zdá,“ přiznává Fridrichová.

Před týdnem
16:41

Rudy Linka: Jazz je jako zasadit strom. Musíte se o něj starat, i když nevíte, jak to dopadne

„Inspirace pro jazz je celý život,“ říká kytarista Rudy Linka „Přišel jsem na to, že úplně všechno je spojené úplně se vším,“ dodává. Linka nedávno vydal také knihu s názvem Na cestě domů… vždycky. V té vypráví o tom, proč se poté, co žil většinu života na různých místech po celém světě, rozhodl nakonec koupit chalupu na Šumavě, a to přestože tam nikdy předtím nebyl.

Před týdnem
11:47

Češi chodí málo na preventivní prohlídky zraku. Čas je přitom klíčový, upozorňuje oční lékařka Jana Mikšovská

Dnes je světový den zraku. Podle Jany Mikšovské, která je laserovým chirurgem na oční klinice NeoVize, pečují Češi o svůj zrak, pouze pokud je k tomu jejich oči donutí. „Málokdy chodíme na preventivní prohlídky ke svým očním lékařům. To s věkem není samozřejmě zrovna nejlepší, protože se mohou manifestovat různé oční choroby, o kterých ze začátku nemusíme vědět,“ upozorňuje Mikšovská. Léčba se proto v mnohých případech zahájí pozdě. 

Před 2 týdny
15:31

Film Každá minuta života o výchově metodou Kamevéda vzbuzuje vášně. Miško byl ale šťastný, vysvětluje režisérka Erika Hníková

Zvláštní cenu poroty v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech získal český dokument režisérky Eriky Hníkové Každá minuta života. Film vypráví o manželích ze Žiliny, kteří se rozhodli vychovávat svého syna Miška podle metody zvané Kamevéda – ta se zaměřuje na komplexní rozvoj dítěte hned po jeho narození. Film ale vzbudil mezi diváky velké vášně.