27. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Česko nemá moře, ale má moře památek. Naším cílem je hlavně osvěta, vysvětluje Aleš Kozák z Institutu pro památky a kulturu

Ředitelem Institutu pro památky a kulturu je Aleš Kozák, který tuto instituci sám před čtrnácti lety založil. „Naším cílem je hlavně osvěta,“ vysvětluje. Češi podle něj mají ke kulturnímu dědictví vztah. „Chybělo mi ale takové propojování a sdílení toho, co se daří, aby se mohli lidé inspirovat a pomáhat zachraňovat památky i pro budoucí generace,“ říká Kozák.

14:26

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Včera 15:36

Na vodě bych povolil maximálně jedno pivo, říká vodní instruktor Milan Pražák

Vodácký pozdrav „Ahoj“ se používá i v zahraničí a jsou různé myšlenky, jak vznikl. Podle jedné z nich by to měla být zkratka „Ad honorem Jesu“ (česky „Ke slávě Ježíše! “). Nejen to prozradil v rozhovoru s Martinem Karlíkem vodácký instruktor Milan Pražák. Vodák, který jezdí na vodu už více než 40 let. „Je skvělé, že si můžete loď už kdekoliv půjčit. I s vestou, kterou by si měl obléci každý, kdo sjíždí jez. Helmu bych doporučoval určitě kajakářům”. O bezpečnosti na řece byla řeč také v souvislosti s alkoholem. „Bohužel, řada vodáků podniká “chlastací cesty” a nikdo je za to nepokutuje. Já bych povolil maximálně jedno pivo”, říká host Martina Karlíka vodní instruktor Milan Pražák.  

Před dvěma dny 15:45

Snaha našich studentů pomoci ukrajinským uprchlíkům je neuvěřitelná, říká děkan 2. Lékařské fakulty UK profesor Marek Babjuk

Mezi ukrajinskými uprchlíky v České republice je i řada studentů lékařských fakult. V drtivé většině jde o ženy. Právě jim se snaží pomoci české lékařské fakulty a to odbornými výukovými programy. „Klíčová složka je výuka medicínské češtiny. Na tom se podílí Ústav jazykové přípravy Karlovy Univerzity. My do toho pak dodáváme přednášky”, říká děkan 2. Lékařské fakulty UK profesor Marek Babjuk.

Před třemi dny 16:13

Sociální farmy spojují pracovní možnost s terapeutickou funkcí, vysvětluje zakladatelka SoFarm

„Je to rozhraní zemědělského sektoru a něčeho, jako jsou sociální služby. Sociální farmy spojují pracovní možnost s terapeutickou funkcí. Lidé tam nemusí strávit deset let, jsou tam třeba rok nebo dva, než se integrují a než se z něčeho vzpamatují,“ popisuje zakladatelka projektu SoFarm Denisa Hladovcová, která byla ranním hostem Rádia Z.

Před čtyřmi dny 17:19

Jakkoliv je dnešní válka strašná, tak je vedena humánněji, než tomu bylo dříve, říká Marek Jukl

„Pokud bychom porovnali to, jak se bojovalo za druhé světové války a jaké tehdy byly útoky na civilisty s tím, jak se dnes bojuje na Ukrajině, tak můžeme říct, že za těch 80 let se mezinárodní humanitární právo vyvinulo. Dnes ta válka, ať je jakkoliv strašná, je vedena přeci jen humánněji, než tomu byl dříve. Samozřejmě jsou zde ale i případy, kdy ta pravidla dodržována nejsou,“ popisuje prezident Českého Červeného kříže Marek Jukl, který byl ranním hostem Rádia Z.

Před pěti dny 15:34

V ordinacích se často setkávám s takzvanou zlatou mládeží, říká specialistka na léčbu závislostí Marklová

„V ordinacích se objevují už i teenageři a děti. Často se setkává s takzvanou zlatou mládeží. Ta je zvyklá na nějaký životní standard, který jim v dobré vůli rodiče nastavili, jenže ti teenageři nemají trpělivost, aby si to vybojovali. Mnohem častěji sklouznou k nějakým zkratkám. Chtějí vydělat peníze a jak jsou ještě nezralí, tak jsou mnohem více náchylnější k pololegálním věcem nebo gamblingu,“ popisuje psycholožka Kateřina Marklová, která se specializuje na léčbu závislostí. Právě Marklová byla ranním hostem Rádia Z.

Před týdnem 16:22

Navalis je projekt, který spojuje nevěřící s lidmi víry, říká převozník pražský Zdeněk Bergman

„Všem bych doporučil, aby slavnost Navalis nacítili jako naši předci. Ti přijížděli do Prahy, kde se hromadně zpovídalo, šli na svatou mši a poté přicházelo procesí. To vše je součástí Navalis, je to taková duchovní cesta, která spojuje nevěřící s lidmi víry,“ popisuje převozník pražský Zdeněk Bergman, který byl ranním hostem Rádia Z.

Před týdnem 14:21

Útěk je taktický prvek, se kterým se musí pracovat, popisuje instruktor krav maga

„Vyvarovat se jakémukoliv konfliktu je základ celého systému, aby člověk nedošel do stavu, kdy musí ukázat své dovednosti. Útěk je taktický prvek, se kterým se musí pracovat. Je to šance, jak si zachránit život nebo zdraví,“ říká instruktor krav maga Josef Toman, který byl ranním hostem Rádia Z.

Před týdnem 14:51

Dermatolog Kučera: Proti vráskám se dá velice dobře bojovat

„Proti vráskám se dá velice dobře bojovat, nemůžeme ale zabránit přirozenému vývoji lidského organismu. Aplikace krému s UV faktorem je v boji proti stárnutí kůže velice účinná. Zajímavé také je, že to je pro pacienty nejlepší motivace. Vrásek se totiž bojí možná trochu více než nádoru. U nádorů si říkají, že nebudou mít takovou smůlu, aby ho dostali,“ říká dermatolog Jan Kučera, který byl ranním hostem Rádia Z.

Před týdnem 14:50

Spisovatelka Beránková: Příběhem se snažím vysvětlit, jak se maminka při migréně cítí

„Migréna je specifická tím, že není nakažlivá. Nejsou tam klasické symptomy jako u jiných nemocí, není to vidět. Bolí to daného člověka, velmi ho to omezuje a potřebuje určitý režim, aby migréna přestala. Tím, že tu knížku dětem přečtete, je na danou situaci lze připravit,“ popisuje autorka knížky Proč maminku bolí hlavička Helena Beránková, která byla ranním hostem Rádia Z.

Před týdnem 16:05

Jaká očekávání mají muž a žena, když vstupují do vztahu?

„Během takzvaného Týdne pro prodinu, který právě probíhá, se můžeme zamyslet více nad tím, co nám rodina přináší. Proč je tak důležitá a proč musíme táhnout společně za jeden provaz. Pokud má rodina fungovat, je důležité, abychom se všichni cítili důležití a zažívali něco, čemu říkáme sounáležitost,“ říká vedoucí rodinného centra Marie Macounová, která byla ranním hostem Rádia Z.