Ranní host
27. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Česko nemá moře, ale má moře památek. Naším cílem je hlavně osvěta, vysvětluje Aleš Kozák z Institutu pro památky a kulturu

Ředitelem Institutu pro památky a kulturu je Aleš Kozák, který tuto instituci sám před čtrnácti lety založil. „Naším cílem je hlavně osvěta,“ vysvětluje. Češi podle něj mají ke kulturnímu dědictví vztah. „Chybělo mi ale takové propojování a sdílení toho, co se daří, aby se mohli lidé inspirovat a pomáhat zachraňovat památky i pro budoucí generace,“ říká Kozák.

14:26

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Dnes 17:44

Být šťastný v práci neznamená mít velký příjem, říká Michal Šrajer

„Být šťastný v práci neznamená mít velký příjem, ale je to o hledání rovnováhy mezi dosahováním výsledků a hledáním smyslu, proč ta práce vlastně je a co v ní děláme. A na druhé straně mezi budováním hlubokých vztahů mezi sebou a budováním psychologického bezpečí, aby nám bylo dobře v práci i po psychické stránce,” říká chief happiness officer Michal Šrajer, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Včera 17:48

Tomáš Töpfer: Žádné vysílání po kabelu nemůže nahradit divadlo

Ve Vinohradském divadle se hraje už 115. divadelní sezóna. „Probíhá jako každá jiná. Po covidových lockdownech se lidé zase budou učit chodit do divadla. Ale pomalinku se to zlepšuje. Divadlo lidem chybělo a žádné vysílání po kabelu ho nemůže nahradit. Divadlo je setkávání člověka s člověkem,” konstatuje ranní host Rádia ZET, herec a ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer. 

Před dvěma dny 15:48

Komunikace mezi školkami a rodiči není kvalitní, říká zakladatelka Twigsee Vanda Seidelová

Chtěla pouze vědět, jak se měl syn ve školce a rozvíjet jeho nová poznání. Aby zjistila, co se ve školce děje, vymyslela aplikaci Twigsee aneb Školka v kapse, kterou využívají i například v Africe. Zakladatelka Twigsee Vanda Seidlová byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před třemi dny 16:26

Stát by měl legislativně ukotvit statut pečujících, říká Martina Chmelová

„Ze statistik vyplývá, že nejčastěji pečujeme o seniory. Potřebujeme odlišit to, když jdeme jednou týdně babičce nakoupit a to, když se staráme mnohem rozsáhleji,“ říká psychoterapeutka Martina Chmelová z organizace Alfa Human Service, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. „Když se budeme dívat na péči o dospělé nebo seniory, doporučila bych se obrátit na sociální pracovnice nebo sociální odbory,“ pokračuje Martina Chmelová.

Před čtyřmi dny 16:32

Vzteklina se u nás pořád vyskytuje u netopýrů, říká veterinář David Modrý

Ačkoliv má Česko od roku 2004 status vztekliny prosté země, její stoprocentní vymýcení se podle veterináře stále nepodařilo. „Vzteklina je onemocnění, které se u nás už nevyskytuje u šelem, ale stále se vyskytuje například u netopýrů. V sousedních zemích jako Polsko a Slovensko se objevuje, takže je potřeba mít se na pozoru,” varuje veterinář a parazitolog David Modrý, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 17:45

Pro spoustu lidí marketing rovná se reklama. Ta je ale až to poslední, říká marketér Tomáš Vacek

Marketingu se věnuje už čtvrt století. „Před pětadvaceti lety byl marketing v některých věcech o něčem jiném, ale v některých věcech je pořád o tom samém. Pořád je to o zákazníkovi, jeho potřebách, o tom, co se mu líbí, a jakým způsobem mu to prodat. Klíčový je obsah, kreativita. Na tom se nic nezměnilo,” vyjmenovává Tomáš Vacek, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 15:23

Oftalmolog Ivan Fišer: Existuje spousta zajímavých chorob, které se snaží připravit pacienty o zrak

„Staráme se o to, co je v oku vzadu vevnitř za čočkou. Pečujeme o sklivec a sítnici,” říká primář oftalmologie Ivan Fišer, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. „Náš velký pomocník je laser. Dokáže přivařit odchlípenou sítnici, zavařit různé díry či trhliny v sítnici nebo může bránit v rozvoji nežádoucích biochemických faktorů působících další komplikace.” 

Před týdnem 15:11

Nesouhlasím s českým vkusem, říká designérka pořadu Jak se staví sen Martina Pištěláková

Bytová designérka Martina Pištěláková radí skrze svůj YouTubový kanál Ladíme bydlení s Martinou s vybavením interiéru a příslušenstvím. Zároveň je součástí pořadu Jak se staví sen. „V Čechách je nastavený vkus, s kterým nesouhlasím. Myslím si, že se to dá dělat tisíckrát lépe,” říká bytová designérka Martina Pištěláková.

Před týdnem 15:36

Rozvíjíme metody analýzy volné DNA pro využití v neinvazivní prenatální diagnostice, říká doktorka přírodních věd Marie Korabečná

To, že uvnitř buněk máme DNA, je obecně známá věc. Ale že máme volnou DNA, například v plazmě, moc lidí netuší. Na vývoji laboratorních metod a studiu volné DNA se specializuje doktorka přírodních věd Marie Korabečná, která byla ranním hostem Rádia ZET.

Před 2 týdny 15:48

Radioaktivita je všude kolem nás, ať si to chceme připustit nebo ne, říká Jan Kučera z Ústavu jaderné fyziky

„Jsme ozářeni všichni. Ozařujeme se přirozeným radioaktivním zdrojem draslíku 40, který je všude ve zdech, ve dřevě, koluje v naší krvi, ale na to jsme si během existence lidstva zvykli a přizpůsobili se tomu,” říká Jan Kučera z Ústavu jaderné fyziky, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. „Některá uhlí můžou obsahovat vysoké koncentrace uranu, třeba v Podkrkonoší se vyskytují taková ložiska. Uhlí odsud se nespaluje. Radioaktivita je všude kolem nás, ať si to chceme připustit nebo ne.”