26. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Radkin Honzák je člověk se srdcem na dlani, říká autorka knižního rozhovoru Daniela Brůhová

Daniela Brůhová je autorkou knihy Můj rodný blázinec, která je rozhovorem s předním českým psychiatrem Radkinem Honzákem. „Je to člověk se srdcem na dlani. To se promítá i v jeho profesi,“ popisuje Brůhová. Optimismus, kterým je Honzák pověstný, má podle ní zakódovaný v genech. 

14:22

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Včera 15:45

Snaha našich studentů pomoci ukrajinským uprchlíkům je neuvěřitelná, říká děkan 2. Lékařské fakulty UK profesor Marek Babjuk

Mezi ukrajinskými uprchlíky v České republice je i řada studentů lékařských fakult. V drtivé většině jde o ženy. Právě jim se snaží pomoci české lékařské fakulty a to odbornými výukovými programy. „Klíčová složka je výuka medicínské češtiny. Na tom se podílí Ústav jazykové přípravy Karlovy Univerzity. My do toho pak dodáváme přednášky”, říká děkan 2. Lékařské fakulty UK profesor Marek Babjuk.

Před dvěma dny 16:13

Sociální farmy spojují pracovní možnost s terapeutickou funkcí, vysvětluje zakladatelka SoFarm

„Je to rozhraní zemědělského sektoru a něčeho, jako jsou sociální služby. Sociální farmy spojují pracovní možnost s terapeutickou funkcí. Lidé tam nemusí strávit deset let, jsou tam třeba rok nebo dva, než se integrují a než se z něčeho vzpamatují,“ popisuje zakladatelka projektu SoFarm Denisa Hladovcová, která byla ranním hostem Rádia Z.

Před třemi dny 17:19

Jakkoliv je dnešní válka strašná, tak je vedena humánněji, než tomu bylo dříve, říká Marek Jukl

„Pokud bychom porovnali to, jak se bojovalo za druhé světové války a jaké tehdy byly útoky na civilisty s tím, jak se dnes bojuje na Ukrajině, tak můžeme říct, že za těch 80 let se mezinárodní humanitární právo vyvinulo. Dnes ta válka, ať je jakkoliv strašná, je vedena přeci jen humánněji, než tomu byl dříve. Samozřejmě jsou zde ale i případy, kdy ta pravidla dodržována nejsou,“ popisuje prezident Českého Červeného kříže Marek Jukl, který byl ranním hostem Rádia Z.

Před čtyřmi dny 15:34

V ordinacích se často setkávám s takzvanou zlatou mládeží, říká specialistka na léčbu závislostí Marklová

„V ordinacích se objevují už i teenageři a děti. Často se setkává s takzvanou zlatou mládeží. Ta je zvyklá na nějaký životní standard, který jim v dobré vůli rodiče nastavili, jenže ti teenageři nemají trpělivost, aby si to vybojovali. Mnohem častěji sklouznou k nějakým zkratkám. Chtějí vydělat peníze a jak jsou ještě nezralí, tak jsou mnohem více náchylnější k pololegálním věcem nebo gamblingu,“ popisuje psycholožka Kateřina Marklová, která se specializuje na léčbu závislostí. Právě Marklová byla ranním hostem Rádia Z.

Před týdnem 16:22

Navalis je projekt, který spojuje nevěřící s lidmi víry, říká převozník pražský Zdeněk Bergman

„Všem bych doporučil, aby slavnost Navalis nacítili jako naši předci. Ti přijížděli do Prahy, kde se hromadně zpovídalo, šli na svatou mši a poté přicházelo procesí. To vše je součástí Navalis, je to taková duchovní cesta, která spojuje nevěřící s lidmi víry,“ popisuje převozník pražský Zdeněk Bergman, který byl ranním hostem Rádia Z.

Před týdnem 14:21

Útěk je taktický prvek, se kterým se musí pracovat, popisuje instruktor krav maga

„Vyvarovat se jakémukoliv konfliktu je základ celého systému, aby člověk nedošel do stavu, kdy musí ukázat své dovednosti. Útěk je taktický prvek, se kterým se musí pracovat. Je to šance, jak si zachránit život nebo zdraví,“ říká instruktor krav maga Josef Toman, který byl ranním hostem Rádia Z.

Před týdnem 14:51

Dermatolog Kučera: Proti vráskám se dá velice dobře bojovat

„Proti vráskám se dá velice dobře bojovat, nemůžeme ale zabránit přirozenému vývoji lidského organismu. Aplikace krému s UV faktorem je v boji proti stárnutí kůže velice účinná. Zajímavé také je, že to je pro pacienty nejlepší motivace. Vrásek se totiž bojí možná trochu více než nádoru. U nádorů si říkají, že nebudou mít takovou smůlu, aby ho dostali,“ říká dermatolog Jan Kučera, který byl ranním hostem Rádia Z.

Před týdnem 14:50

Spisovatelka Beránková: Příběhem se snažím vysvětlit, jak se maminka při migréně cítí

„Migréna je specifická tím, že není nakažlivá. Nejsou tam klasické symptomy jako u jiných nemocí, není to vidět. Bolí to daného člověka, velmi ho to omezuje a potřebuje určitý režim, aby migréna přestala. Tím, že tu knížku dětem přečtete, je na danou situaci lze připravit,“ popisuje autorka knížky Proč maminku bolí hlavička Helena Beránková, která byla ranním hostem Rádia Z.

Před týdnem 16:05

Jaká očekávání mají muž a žena, když vstupují do vztahu?

„Během takzvaného Týdne pro prodinu, který právě probíhá, se můžeme zamyslet více nad tím, co nám rodina přináší. Proč je tak důležitá a proč musíme táhnout společně za jeden provaz. Pokud má rodina fungovat, je důležité, abychom se všichni cítili důležití a zažívali něco, čemu říkáme sounáležitost,“ říká vedoucí rodinného centra Marie Macounová, která byla ranním hostem Rádia Z.

Před 2 týdny 15:36

Ti nejlepší uběhnou Vltava Run pod 24 hodin, říká ředitelka závodu Látalová

„Trasa má 360 kilometrů a je na ni 34 předávek. Nejrychlejším běžcům závod trvá pod 24 hodin, takový střed je okolo 33 až 34 hodin. První závodníci začínají ve 4 hodiny ráno, ti nejlepší okolo třetí hodiny odpoledne,“ popisuje ředitelka Vltava Run Květa Látalová, která byla ranním hostem Rádia Z.