PoliTalk
Epizoda 3025. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Rakušan: Prezidentská kandidatura? Nevím, zda mám dost zkušenosti a moudrosti

Uvnitř koalice PirSTAN panuje složitá atmosféra, koaliční jednání nejdou hladce, přiznává v otevřeném rozhovoru šéf STAN Vít Rakušan. Ač doufá, že budou Piráti součástí vlády, popisuje i scénář pro případ, kdyby angažmá odmítli. Nejdůležitější je podle něj sestavit kabinet, který lidi nezklame. A co jeho kandidaturu na prezidenta? Rakušan byl hostem podcastu PoliTalk.

40:56

PoliTalk

Vydává: Novinky.cz

Rozhovory s politiky o aktuálních tématech. Provázet jimi vás budou naši političtí redaktoři.

Web

Epizoda 72Před týdnem 31:43

Macinka: Lidi není možné převychovávat, Praha potřebuje novou krev

Aut je mnoho, snažíme se přinést racionálně řešení, říká kandidát na pražského primátora Motoristů sobě Petr Macinka. V současnosti podle něj zažívá hlavní město cykloteror, jenž přičítám zástupcům Prahy sobě. Občany chce motivovat k využití městské hromadné dopravy, a to metrem zdarma a roční lítačkou zbylou MHD za tisíc korun. „V průzkumech dalších stran máme pět procent,“ tvrdí Macinka v podcastu PoliTalk.

Epizoda 71Před týdnem 28:49

Bartoš: Těžko chtít, aby se ministr Síkela rozkrájel

Když cena elektřiny na burze přesáhla 1000 euro za megawatt hodinu, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal Radu EU, a poté jsme nastavili cenový strop, hájí vládní postup v řešení energetické krize vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti). V souvislosti s tím podotkl, že kabinet následně přehodnotil i pirátský návrh tzv. windfall tax, tedy zdanění nadměrných zisků. To by nyní mělo náklady zastropování částečně pokrýt. Bartoš byl hostem podcastu PoliTalk.

Epizoda 70Před 2 týdny 33:36

Výborný: Nikdo nemohl čekat, že vrátíme ceny energií do doby před krizí

Nikdo nemohl čekat, že se ceny energií vrátí do doby před válkou na Ukrajině. Novinkám to v rozhovoru řekl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Po zastropování cen by to ale podle něj měla většina domácností zvládnout. V podcastu Politalk se rozpovídal i o budoucnosti strany či o prezidentských kandidátech, které by mohla koalice Spolu podpořit.

Epizoda 69Před 2 týdny 17:55

Špidla: Návrat ČSSD do Sněmovny bude trvat dlouho

V těžké situaci pro zemi i sociální demokracii chci oběma ještě něco dát, říká expremiér Vladimír Špidla (ČSSD), který v zářijových volbách svede boj o senátorské křeslo v Praze 11. Vládní angažmá podle něj stranu „sežralo“, musí proto nyní využít nejrůznější možnosti, aby se do Sněmovny vrátila. V podcastu PoliTalk ale otevřeně připustil, že půjde o běh na dlouho trať.

Epizoda 68Před 3 týdny 33:30

Michálek: Ceny energií jsou šílené. S pomocí musíme kopnout do vrtule

Vláda musí kopnout do vrtule, pokud jde o pomoc s energiemi, ceny jsou šílený. Novinkám to v podcastu Politalk řekl Pirát Jakub Michálek. Rozpovídal se i o tom, zda by Pirátům prospělo odejít z vlády či jaké má strana vztahy s koaličním hnutím STAN, které je v posledních měsících spojeno s několika kauzami.

Epizoda 6731. srpen 2022 49:18

Možnosti zkrocení cen energií

Ceny energií v posledním týdnu opět vzrostly a dosáhly dalších rekordních úrovní, přestože se nyní klesly, výhledy na zimní měsíce jsou nejisté. Na téma energetické bezpečnosti Evropy a České republiky, ale zejména probrat možnosti, které vláda má ke krocení cen energií přišli diskutovat ekonomický redaktor Petr Skočdopole z webu MotejlekSkocdopole.com a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Diskusi, v níž se oba ne vždy shodli, moderoval redaktor Novinek Alex Švamberk.

Epizoda 6629. srpen 2022 32:12

Šéfka TOP 09: Snižovat počty úředníků bychom měli rychleji

Tempo snižování státních úředníků bych si představovala rychlejší, řekl Novinkám v rozhovoru předsedkyně Sněmovny a šéfka vládní TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Současně také uvedla, že to není otázka několika příštích měsíců, jako spíš celého volebního období. V podcastu Politalk se dále rozpovídala o černém scénáři na zimu či o možné další vládní pomoci.

Epizoda 6528. srpen 2022 28:34

Havlíček: Babiš je dnes jasným kandidátem ANO na prezidenta

Jasným kandidátem na prezidenta za ANO je šéf hnutí Andrej Babiš, míní jeho první místopředseda Karel Havlíček (ANO). Současně hájil expremiérovo vystoupení, kdy nazýval oponenty a fašisty, podotkl, že se za slova omluvil. Na Pražském hradě by se podle něj choval jinak. Nejenom o nadcházejících volbách, ale hlavně řešení energetické krize mluvil v podcastu PoliTalk.

Epizoda 6421. srpen 2022 35:19

Vystrčil: Vyšší zálohy za energie musí lidé chvíli zvládnout sami. Jsou ale i jiné programy

Vyšší zálohy na energie musí zvládnou nějakou dobu lidé sami, využít mohou ale jiné příspěvky - například na ubytování. Novinkám to v rozhovoru řekl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Musíme přemýšlet, jak se uskromnit. Budeme pak spotřebovávat méně energie, což je pro nás všechny dobře,“ uvedl také. Zklamal ho šéf hnutí STAN Vít Rakušan? Bude kandidovat na prezidenta? A co říká na kamapaň koalice Spolu? Dozvíte se v podcastu Politalk.

Epizoda 6315. srpen 2022 39:42

Nacher: Zrušíme některé cyklopruhy. Je to ideologický souboj

Pražská koalice je často zaměřena v neprospěch řidičů, zrušíme některé cyklopruhy, říká kandidát na primátora hnutí ANO Patrik Nacher. Považuje to za ideologický souboj, rozhodnout mají občani v zářijových volbách. Z billboardů nyní slibuje i snížení nákladů, například skrz pokles ceny jednorázové jízdenky MHD, upřesnil. Nejenom o hledání své role v ANO dále mluvil v podcastu PoliTalk.