- Podcasty
- Neklepat!

Poslechněte si podcast: Rakovina prsu postihuje značné procento i mužů. Ohrožení jsou hlavně uživatelé marihuany
Po rakovině kůže je rakovina prsu nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním. Představuje zhruba až 20 procent všech zhoubných nádorů u žen. V podcastovém pořadu o zdraví Neklepat se dozvíte díky vedoucí lékařce Mamodiagnostického centra Radiologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Lívii Večeřové nejen o prevenci, metodách vyšetření a o rizikových faktorech vzniku rakoviny prsu, ale také o skupině pacientů, o níž se moc nemluví.
Neklepat!
Vítejte v ordinaci Novinek.cz, posloucháte podcast Neklepat. Do hlubin českého zdravotnictví vás bude pravidelně brát naše reportérka Kristýna Léblová se svými hosty, kteří jsou těmi nejpovolanějšími odborníky tohoto ostře sledovaného oboru.
Specifická péče o pacienty vyššího věku zde chyběla. Tak jsem otevřel geriatrickou kliniku, říká profesor Kvapil
Díky pokrokům v medicíně se dožíváme vyššího věku, avšak seniory často trápí mnoho neduhů. Nezřídka potřebují vyhledat pomoc nejrůznějších specialistů, jenže těch je velký nedostatek. Proto v roce 2021 vznikla v pražské nemocnici Motol první geriatrická interní klinika určená pro akutní geriatrickou péči. Nejen o tom, jak tato klinika funguje, přišel do podcastu Neklepat! pohovořit přední lékař nemocnice Milan Kvapil.
Tuk, který bolí. Kvůli lipedému ženy trpí fyzicky i psychicky
O lipedému slyšel pravděpodobně málokdo. Přitom tato zákeřná nemoc postihuje až 15 % dospělých žen, které často ani netuší, že nemocí trpí a mohou ji zaměnit za obezitu. Lipedém se projevuje abnormálním hromaděním tuku, který má strukturu podobnou hrášku a doprovází ho bolesti. O tom, jak tato nemoc vypadá, proč vzniká a jaká je její léčba, přišla do podcastu Neklepat! pohovořit lékařka Jiřina Šilhánková.
Požádat o pomoc není zbabělost, ale hrdinství, říká sociální pracovnice
Sociální práce zaštiťuje mnoho různých činností napříč několika obory. Proto se jedná o vědní disciplínu, kde důležitou roli hraje praxe a spolupráce s nemocničním personálem. O tom, co všechno sociální práce obnáší a proč je pro pacienty přínosná, přišla do podcastu Neklepat! pohovořit Adriana Novotná, zdravotně-sociální pracovnice z Nemocnice s poliklinikou Mělník.
Z krevní plazmy se vyrábí životně důležité léky, její dárci mohou získat finanční náhradu
Lidská krev je pro život nesmírně důležitá. Nemocnice velmi často bijí na poplach, kvůli nedostatku krve a vyzývají veřejnost k jejímu dárcovství. Neméně podstatná je však i krevní plazma, ze které se vyrábějí léky využívané k léčbě vzácných onemocnění. Do podcastu Neklepat! přišel předseda a spoluzakladatel Centra pro životní prostředí a zdraví, lékař z odběrového centra Amber Plasma Miroslav Šuta.
Společnost lidi s autismem často nepodporuje, říká psycholožka Kateřina Thorová
Autismus je vrozená vývojová porucha sociální interakce a komunikace. V posledních letech raketově vzrostl počet lidí s touto diagnózou. Podle studie zveřejněné v magazínu The Guardian se nárůst za 20 let zvýšil o 787 %. O autismu a jeho projevech v podcastu Neklepat! hovoří Kateřina Thorová, psycholožka a metodická ředitelka z neziskové organizace Nautis.
Mnohočetný myelom si lidé pletou s melanomem. Musíme o něm víc mluvit, říká hematolog Pavlíček
Pojem mnohočetný myelom zná pouze pětina Čechů, přitom se jedná o druhou nejčastější krevní nádorovou chorobu. V Česku máme aktuálně zhruba čtyři tisíce pacientů s touto nemocí, ročně jich přibyde asi 450. Nejen o tomto hematoonkologickém onemocnění a jeho léčbě v dnešním dílu podcastu Neklepat! hovoří hematolog Petr Pavlíček z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
S podzimem alergie nekončí. Nezaměňujte potíže s nachlazením
Ani s příchodem podzimu alergikům sezóna nekončí, naopak se počet pacientů s alergiemi zvyšuje. Podzimní alergie mají tu nevýhodu, že připomínají obyčejné nachlazení, tudíž je často léčíme nevhodnými přípravky. Nejen o tom přišel do podcastu Neklepat! pohovořit imunolog, alergolog, zakladatel a vedoucí lékař Medicínského centra Praha Radek Klubal.
Ketamin není jen droga, ale i naděje pro pacienty
Podle psychiatrů trpí v Česku depresí a úzkostmi až 700 tisíc lidí. Podle dat Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) se počet lidí, kteří kvůli neustupující depresi a opakujícím se úzkostným stavům vyhledali odbornou pomoc, za poslední dva roky ztrojnásobil. Do podcastu Neklepat! přišla paní Kateřina, která se s úzkostně-depresivní poruchou léči více než 10 let. Pomohla jí až ketaminem asistovaná psychoterapie, o které hovoří terapeutka Jana Tylš Adámková z Psychedelické kliniky Psyon.
I po smrti lze udělat dobrý skutek. Darujte lékařům své tělo
Když nás trápí zdravotní potíže, přejeme si, aby se o nás starali co nejlepší lékaři. Avšak medicínský pokrok by se nemohl uskutečnit bez těl zemřelých dárců. Na nich se totiž studenti medicíny učí, jak lidské tělo vypadá. Těla slouží i pro etablované lékaře, kteří tímto způsobem mohou vyzkoušet nové operační metody. O tom, jak se tyto „výukové materiály“ získávají a co se s nimi všechno děje, přišel do podcastu Neklepat! pohovořit přednosta Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy David Kachlík.
Přibývá pacientů s multirezistentní tuberkulózou. Léčba je náročná, říká pneumoložka Koziar Vašáková
Tuberkulóza je infekční onemocnění, o kterém se u nás příliš nemluví, protože jím trpí málo lidí. Momentálně je v českém registru necelých 400 pacientů. Podle odborníků ale přibylo nemocných, kteří mají takzvanou multirezistentní tuberkulózu, na níž běžné léky nezabírají. O tom, jak se této zákeřné chorobě vyhnout a jak ji léčit, hovoří v podcastu Neklepat! předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková.