Alex a host
21. únor 2023

Poslechněte si podcast: Rakovina je pro člena rodiny velmi často větší zátěž než pro pacienta, říká onkolog Luboš Petruželka

Statistiky jsou neúprosné. Každý třetí obyvatel ve svém životě onemocní rakovinou. Zda se úspěšně vyléčí, mnohdy záleží na pacientovi samotném. „Počet onkologicky nemocných obecně stoupá, ale je to spíš u starších lidí, od 55 let a více,“ potvrzuje na úvod přední onkolog, profesor Luboš Petruželka.

27:56

Alex a host

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s osobnostmi.

Web

Včera 26:40

Režisér Biser Arichtev: Do Kukaček se vybírali chlapci z asi 300 fotek a videí

Mezi nejznámější seriály Bisera Arichteva patří Vyprávěj, První republika nebo Kukačky, které se těší velké oblibě. V České televizi jde už jejich druhá série.

Před dvěma dny 24:19

Pavel Žalman Lohonka: Ve Skotsku mě jmenovali lordem ještě dřív, než jsem tam přijel

Jeden z našich nejvýraznějších představitelů českého folku oslavil v březnu 77. narozeniny, přesto ale nezahálí. Píše nové písně a těší se na letošní koncertní sezónu. „Stále se pokouším něco dělat, aby i kapela měla co dělat,“ říká s úsměvem.

Před třemi dny 28:21

Sníh bude stále vzácnější a sucho se prohloubí, říká meteorolog Michal Žák

Z pohledu meteorologa ho láká vidět zajímavé přírodní úkazy. „Srdce zaplesá vidět krásný bouřkový oblak. To je něco, co meteorologové opravdu rádi vidí,“ usmívá se.

Před týdnem 28:56

Pro dárcovství krvetvorných buněk je trochu výhodnější muž, říká hematoonkolog Pavel Jindra

Leukémie je vážné onemocnění, které díky výrazným pokrokům medicíny a také registru dárců kostní dřeně už nemusí být fatální.

Před týdnem 28:14

Andrea Kalivodová: Carmen bezesporu byla mrcha, přesto už mám radši tu ježibabu

V chystané opeře Rusalka si zahraje ježibabu, kterou považuje za charakterní roli. „Moje ježibaba, moudrá to žena, ví, že princ Rusalce stejně zahne.“

Před týdnem 25:44

Martin Zounar: Ordinaci v růžové zahradě točím 15 let. Těší mě, že moji postavu ještě nedali k ledu

Patří mezi naše nejobsazovanější herce, proto je stále velmi vytížený. Kromě natáčení nekonečného seriálu Ordinace v růžové zahradě věnuje teď nejvíce času nově vzkříšenému divadlu Metro na pražské Národní třídě.

Před týdnem 27:06

Martina Pipková Loudová: Z kvalitní teplákoviny můžete ušít elegantní oblečení

„Preferuji, aby každá žena nosila to, v čem se cítí dobře. Neměla by kopírovat módní trendy za každou cenu,“ říká v pořadu Alex a host módní návrhářka Martina Pipková Loudová.

Před 2 týdny 24:23

Jiří Pavlica: Básně Jana Skácela bych zhudebnil všechny. Jsou moudré a moudrosti není nikdy dost

Houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica je uměleckým šéfem Hradišťanu už 45 let. Legendární kapela vychází z tradic moravské cimbálové hudby, ale nebojí se žádných žánrových experimentů. Mezi jejich nejznámější skladby patří zhudebněné verše básníka Jana Skácela.

Před 2 týdny 27:10

Hácha dostal nálepku zrádce, ale v politice byl náhodou, říká k Protektorátu historik Jindřich Marek

Připomínáme si nejdramatičtější dny v historii naší země. Pražský hrad byl od rána 15. března roku 1939 tichým svědkem agrese nacistických vojsk. Ještě důležitějším se ale stal den předtím.

Před 2 týdny 25:06

Monika Zoubková: Přibrat 20 kilo je pro herce fatální změna, která u nás není dostatečně zaplacená

Herečka Monika Zoubková se do povědomí diváků dostala jako neschopná a psychicky labilní doktorka Tereza Valšíková z nekonečného seriálu Ordinace v růžové zahradě. „Taková postava se hraje vlastně dobře. Akorát ve finále už na ní nebylo co obhajovat, protože na ní nebylo nic pozitivního. Nakonec se dostala do vězení a v seriálu skončila. Podle scenáristů jsou dveře do seriálu otevřené, ale už je to čtyři roky.“