Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Rakouské kulturní fórum v Praze hostí rakousko-českou výstavu

Dolní Rakousko letos slaví 100. výročí jako samostatná spolková země. Součástí oslav je výstava SILVA Artis, která byla zahájena 11. července v Rakouském kulturním fóru v Praze.

14:56

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před týdnem 14:59

S Milenou Findeis o propagaci Rakouska v Česku

Hostem prvního srpnového vydání Sousedů je Milena Findeis, editorka literárního nekomerčního online sborníku Zeitzug, rakouská rodačka, která od začátku 90. let žije v Praze a propaguje zde rakouskou kulturu.

Před 3 týdny 13:34

Nová předsedkyně Německého kulturního spolku v Brně. Natura Miriquidica a kosení trávy

Německý kulturní spolek region Brno si na valné hromadě zvolil novou předsedkyni, paní Eleanor Jeřábkovou. Ta vystřídala Hannu Zakhari, která ve funkci úspěšně působila mnoho let a nyní se už rozhodla nekandidovat.

15. červenec 2022 15:04

Hora Svaté Kateřiny před 80 lety. Rozhovor s Falkem Löschem. Medailonek Johanna Davida Ferbera

Dnešní vydání Sousedů začínáme měsíční rubrikou Archivní návraty, ve které z rozhlasového archivu vybíráme německojazyčné nahrávky.

8. červenec 2022 12:24

Kulturverband má nového předsedu. Johann Maresch – průkopník ve výrobě zahradních trpaslíků

V Praze byl 25. května zvolen nový předseda Kulturverbandu – Kulturního spolku německé menšiny. Jde o nejstarší sdružení německé menšiny v České republice, byl založen v roce 1969.

1. červenec 2022 15:11

Peter Waterhouse na veletrhu Svět knihy. Rudá hraběnka Ruth von Mayenburg

Ještě jednou se ohlédneme za pražským knižním veletrhem Svět knihy. Minule jsme si povídali s překladatelkou Julií Sherwood, tentokrát vám představíme berlínského rodáka Petera Waterhouse.

24. červen 2022 14:59

O tom, jaké to je přijít z komunistického Československa na západ s překladatelkou Julií Sherwood

Nedávný pražský knižní veletrh Svět knihy nabídl mimo jiné panelové diskuse na téma knižní překlad. Účastnili se jich i manželé Julie a Peter Sherwoodovi z Velké Británie.

17. červen 2022 14:55

Jeden z nejvýznamnějších agentů KGB v západním Německu se narodil na ústeckém Bukově

Sudetoněmecké krajanské sdružení udělilo 2. dubna v Mnichově cenu za rozvoj lidové kultury mladému hudebníkovi a lidovému tanečníkovi Vojtěchu Šulkovi. Pozvali jsme ho do našeho vysílání.

10. červen 2022 15:03

Zaniklou obec Jabloneček ve vojenském prostoru Ralsko připomene festival

V úvodu Sousedů vás pozveme na nevšední festival. V sobotu 18. června se v bývalém vojenském prostoru Ralsko uskuteční 7. ročník mezinárodního festivalu přírodního umění Proměny/Wandlungen.

3. červen 2022 14:59

Karel Hvížďala a Ernest Kreische, literáti proti totalitám

V prvním červnovém vydání magazínu Sousedé jsme si k mikrofonu pozvali Karla Hvížďalu, českého novináře a spisovatele, který se v 70. letech rozhodl emigrovat do Německa.