Epizoda 2114. srpen 2021

Poslechněte si podcast: Rafael Kubelík

Nejmladší syn slavného českého virtuóza Jana Kubelíka a maďarské hraběnky Czaky-Szellové. Světově proslulý dirigent Rafael Kubelík strávil v emigraci dlouhých 42 let.

05:26

Hudba podle kalendáře

Vydává: Classic Praha

Události české a světové hudební historie. Významná hudební výročí toho kterého týdne na Classic Praha vybírá, připomíná a hudbou ilustruje Martina Klausová.

Web

Epizoda 73Před třemi dny 05:02

Operní skladatel Jules Massenet začínal v baru

Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského skladatele období romantismu Julesa Masseneta. Ten zemřel před 110 lety – 13. srpna 1912. Nejvíce ho proslavily jeho opery, které byly velmi populární na konci 19. a na začátku 20. století; poté popularita většiny z nich upadla až do 80. let 20. století, kdy se některé z nich opět začaly objevovat na světových pódiích, ať už to byla především Manon z roku 1884, či o 8 let mladší Werther. Značná pozornost je v současnosti věnována také jeho opeře Thais.

Epizoda 72Před týdnem 05:57

Osmdesát sólových programů od baroka po současnost měl v repertoáru Svjatoslav Richter

Šíře repertoáru ruského klavíristy Svjatoslava Richtera vzbuzovala úžas. Svjatoslav Richter proslul mimo jiné jako brilantní interpret děl Johanna Sebastiana Bacha. Ovšem jeho repertoár byl mimořádně široký a sahal od barokní hudby až po tvorbu skladatelů první poloviny dvacátého století. Svjatoslav Richter se narodil 20. března 1915 na Ukrajině nedaleko Žitomiru v rusko-německé rodině. Jeho otec byl varhaníkem, klavíristou a hudebním skladatelem, matka pocházela po své matce z německého šlechtického rodu von Reincke. V roce 1918 oddělila rodiče a syna občanská válka a malého Sjvatoslava vychovávala po tři roky jeho teta. Roku 1921 se rodina opět spojila a odstěhovala se do Oděsy. Tam získal Svjatoslav od svého otce základy hudebního vzdělání. Přestože nikdy nestudoval soustavně hru na klavír a jako klavírista byl v podstatě samouk, projevil natolik fenomenální schopnosti, že jej v patnácti letech angažovala oděská opera jako korepetitora. V březnu roku 1934 pak odehrál v Oděse svůj první recitál.

Epizoda 71Před 2 týdny 05:36

Otec nokturna pocházel z Irska. Jeho jméno je John Field.

Další Hudba podle kalendáře připomene irského hudebního skladatele, klavíristu a pedagoga Johna Fielda. Ten se narodil 26. července 1782, tedy před rovnými 240 lety a jeho význam tkví především v tom, že je považován za otce nokturna, tedy hudební formy, později hojně užívané například Fryderikem Chopinem, ale i Brahmsem, Schumannem i Listzem.

Epizoda 70Před 3 týdny 04:20

Z kresliče hudebním skladatelem se stal Josef Strauss

Nejen hudební, ale i výtvarné umění měl prostřední ze synů otce valčíku Josef Strauss. Další Hudba podle kalendáře připomene rakouského hudebního skladatele Josefa Strausse, který zemřel 22. července 1870. Další výročí tohoto skladatele, a to hned půlkulaté - 195 let - připadá pak hned na následující měsíc. Josef Strauss se totiž narodil 20. srpna 1827.

Epizoda 6916. červenec 2022 06:51

Čtvrtstoletí ve Zlaté kapličce strávila Eva Děpoltová

Další Hudba podle kalendáře připomene českou operní pěvkyni, dlouholetou sólistku opery Národního divadla Evu Děpoltovou, která zemřela 16. července 2017, tedy před 5 lety. Eva Děpoltová se narodila 5. srpna 1945 v Bratislavě. Zpěv studovala na Hudební fakultě AMU, kde studovala u Marie Budíkové a u Zdeňka Otavy; své školení si později prohloubila studiem u Jeleny Obrazcovové. Mimořádný vliv pak na ni měla někdejší vynikající sólistka předních operních scén, emeritní sólistka Vídeňské státní opery Zdenka Ziková, s níž se Eva Děpoltová po léta přátelila. Už během studií vystupovala Eva Děpoltová na mimopražských scénách i v Národním divadle, ovšem ještě před operní kariérou se, podobně jako později Eva Urbanová, věnovala jinému žánru - zpívala s bigbítovou kapelou a v té době byla i zaměstnaná v „občanském povolání“.

Epizoda 689. červenec 2022 05:16

Sólista, komorní hráč i pedagog Jan Panenka

Další Hudba podle kalendáře bude věnována významnému českému klavíristovi druhé poloviny 20. století Janu Panenkovi. Ten se narodil 8. července 1922, tedy před rovnými 100 lety. Koncertovat začal Jan Panenka už během 2. světové války, kdy jej ještě jako studenta uvedl v roce 1944 na pódium pražské Lucerny profesor pražské konzervatoře František Maxián starší. Od té doby působil Panenka jako sólista, komorní hráč a klavírní pedagog více než 50 let. Kromě bohaté koncertní činnosti zanechal za sebou rozsáhlý odkaz gramofonových nahrávek, z nichž některé získaly tuzemská i mezinárodní ocenění, ať už to byla dvakrát cena Grand Prix du Disque v Paříži, třikrát cena Supraphonu a ocenění od Nippon Columbia v Japonsku.

Epizoda 678. červenec 2022 04:20

Zakladatel melodramatu Jiří Antonín Benda. K jeho stěžejním dílům patří Ariadna na Naxu a Medea

Jiří Antonín Benda se narodil 30. června 1722, takže je to letos rovných 300 let. Mladší bratr skladatele Františka Bendy se narodil ve Starých Benátkách a studia absolvoval u piaristů v Kosmonosích a u jezuitů v Jičíně. V obou kolejích se tradičně pěstovala hudba a Benda si odtud odnesl též znalost působivého řečnického projevu a zásad správné deklamace, což následně velmi ovlivnilo jeho hudební zaměření.

Epizoda 634. červenec 2022 05:04

Před pěti lety osiřel dirigentský pult České filharmonie. Zemřel dirigent Jiří Bělohlávek.

Velká osobnost nejen české, ale i světové hudební scény - Jiří Bělohlávek - zemřel 31. května 2017. Jiří Bělohlávek se narodil v Praze 24. února 1946 a láska k hudbě se u něj projevovala už od útlého věku. Od čtyř let zpíval v Kühnově dětském sboru, brzy se začal učit na klavír a později studoval u profesora Karla Pravoslava Sádla hru na violoncello. Během studií na Pražské konzervatoři a HAMU se pak pod vedením profesorů Bohumíra Lišky, Roberta Brocka, Aloise Klímy a Josefa Veselky začal naplno věnovat dirigování. V roce 1968 využil nabídky rumunského dirigenta Sergia Celibidacheho a stal se jeho asistentem. O dva roky později zvítězil v celostátní soutěži mladých českých dirigentů a v roce 1971 se stal finalistou dirigentské soutěže Herberta von Karajana v Berlíně.

Epizoda 6625. červen 2022 05:40

Jako Bückeburský Bach je označován Johann Christoph Friedrich Bach

Johann Christoph Friedrich Bach byl druhým nejstarším ze tří synů, které měl Johann Sebastian Bach se svou druhou ženou Annou Magdalenou a kteří se dožili dospělosti. Zbývající tři zemřeli buď hned po narození nebo jako děti. Johann Christoph Friedrich sice nedosáhl významu Carla Philippa Emanuela, ale zcela se vyrovnal svým bratrům Wilhelmu Friedmannovi a Johannu Christianovi. Byl nazýván zpravidla prostě Friedrich, nebo také bückeburský Bach, neboť sloužil na bückeburském dvoře od roku 1750, kdy mu bylo osmnáct let, až do své smrti v roce 1795.

Epizoda 6518. červen 2022 05:27

Jan Václav Antonín Stamic si vydobyl významné místo ve světě hudby

Jan Václav Antonín Stamic byl pokřtěn před 305 lety; 19. června 1717. Jeho význam tkví především v objevu klasické cyklické sonátové hudební formy, podílu na výstavbě čtyřvěté symfonie a rozšíření nástrojového obsazení orchestru. Svým způsobem předešel dobu a jeho svěží a odvážné hudební nápady obdivoval i Wolfgang Amadeus Mozart. Stamic se zpočátku proslavil jakou houslový virtuóz, později byl oslavován i jako dirigent. Založil tzv. "mannheimskou školu", z níž vyšli další skladatelé klasicismu.