Radioporadna
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Rady ohledně posilování pánevního dna. Důležité je správné nastavení pánve a procvičování svalů

Jak poznat oslabené pánevní dno, jak ho posílit? To jsou časté otázky mnoha lidí. Pozvání do našeho vysílání přijala magistra Soňa Šplíchalová, lektorka cvičení pilates, která se této problematice už řadu let věnuje. A má také řadu rad, jak vylepšit díky cvikům pošramocený zdravotní stav.

18:55

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Před dvěma dny 18:52

Češi jsou považováni za nejvášnivější houbaře na světě. Houby sbírají téměř 3/4 obyvatel republiky

Houbařská radioporadna. Někdy se trochu hanlivě či ironicky říká, že houby jsou maso chudých nebo houbaření golf pro méně majetné. Ale Češi jsou prostě milovníci hub a houbaření. Jak se tedy v lese chovat, mělo by být zachováno utajovaní míst výskytu hub a jaké druhy vlastně u nás rostou?

Před třemi dny 16:56

Plicní hypertenze = prostý název pro složitý problém. Aneb vysoký krevní tlak v plicních cévách

Radioporadna o plicní hypertenzi. Dušnost, únava, bolest na hrudi, to vše může značit hypertenzi a mohou jí trpět i naše plíce. Jaké jsou další projevy této nemoci, kdo onemocní nejčastěji, jak se nemoc léčí a dá se vůbec vyléčit?

Před čtyřmi dny 16:03

Prevence Alzheimerovy choroby je jednoduchá: zdravý životní styl, veselá mysl a fyzická aktivita

Světový den Alzheimerovy choroby připadá každoročně na 21. září. Alzheimerova nemoc je neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a dochází k poklesu tzv. kognitivních funkcí - myšlení, paměti, úsudku. Onemocnění bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti na každodenní pomoci jiného člověka.

Před pěti dny 16:02

V čem se liší bossing a mobbing? Jak se bránit šikaně na pracovišti? Máme rady od zkušeného právníka

Zaměstnavatelé jsou dle zákoníku práce povinni zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky nebo odměňování. Přesto se Česká republika objevuje na předních příčkách žebříčku zemí s nejvyššími procenty šikany na pracovišti. Podle průzkumů uskutečněných na našem území jde přibližně o pětinu zaměstnanců, kteří se s tímto problémem potýkají.

Před šesti dny 19:39

Podzim mi chutná a voní jako skvělá česká jablka, tvrdí předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík

Ovocnářská radioporadna. Kdy úrodu ovoce na našich zahrádkách sklízet, jak ji uskladňovat. Které odrůdy jablek jsou proti pádu a které jsou vhodné zejména na moštování?

Před týdnem 13:50

S chilli papričkami můžete zažít spoustu legrace, ale i bolest, usmívá se expert Ladislav Křížek

Pálivá radioporadna aneb povídáme si o chilli papričkách. Někdo zčervená už jen při vyřčení těchto slov. Jiný si bez nich ale nedokáže představit žádný pokrm. Jak si tedy jejich chuť užít, jak chilli papričky pěstovat a zpracovávat, jaké recepty na zahřátí vyzkoušet? O tom všem hovoříme s expertem na chilli papričky Ladislavem Křížkem.

Před týdnem 18:54

Tréninkem budujete důvěru. Tak se vztah člověka s papouškem prohloubí, doporučuje zkušená chovatelka

Hostem radioporadny je chovatelka a cvičitelka papoušků Andrea Pokorná. Budeme mluvit o tom, jak papouška naučit sedat na prst, neklovat, jak ho socializovat, jak ho odměňovat nebo naučit jíst zeleninu.

Před týdnem 19:12

Rozhodnutí stát se pěstounem chce čas. Musíte k němu dozrát ve své mysli, říká Zdeňka Vodná Bímová

Radioporadna o pěstounství. Kdo se může stát pěstounem, o jak náročný proces se jedná, co je nejtěžší, kolik dětí si může rodina vzít do péče? A dá se na pěstounské péči zbohatnout?

Před týdnem 17:18

Oční lékař bude muset v roce 2050 pracovat „8 dní v týdnu“. Zatěžujeme zrak na počítačích a mobilech

Zrak je dokonalý mechanismus ale jen málokomu z nás dokonale funguje. Nejméně třetina lidí před čtyřicátým rokem věku už má nějaký problém s očima a po čtyřicítce postupně brýle potřebuje až 90 procent z nás. Jaké možnosti máme v době, kdy se skla i čočky neustále vyvíjejí?