27. srpen 2021

Poslechněte si podcast: Rady a tipy pro výsadbu trvalkového záhonu

Když vysazujete trvalkový záhon, je potřeba mít stále na paměti, které rostliny patří do zadní části a které do přední linie. Poradíme vám s tím. Dále povíme něco o pěstování šalvějí a zavítáme do jedné jihočeské zahrady. K poslechu zvou Hana šoberová a Pavel Chlouba.

17:30

Zelené světy

Vydává: Český rozhlas

Kouzelný svět rostlin, zahradní architektury i zahradnických novinek.

Web

Včera 19:54

Zastávka u domu s fasádou ze živých rostlin a také u pítek na zahradě

Umíte si představit dům se zelenou fasádou? Nemáme na mysli zelenou barvu, ale fasádu z živých rostlin. S rozhlasovým mikrofonem se přímo u ní zastavíme a povíme, jak vypadá a funguje. Připomeneme také důležitou funkci pítek na zahradě a poradíme, jak se dá využít proutí na zahradě. K poslechu magazínu Zelené světy zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Před týdnem 22:18

Moderátoři Zelených světů vyrazili na nizozemskou Floriade

Každých deset let se v Nizozemí koná velkolepá zahradnická výstava příznačně nazvaná Floriade. Je považována za jednu z TOP10 akcí světa. Vydejte se na ni s námi.

Před 2 týdny 24:59

Letničkové záhony, keř nandina a Víkend otevřených zahrad

Jak může vypadat a jakou funkci má letničkový záhon? Co je, jak vypadá a kam se hodí nandina? Pozvánka na Víkend otevřených zahrad. To jsou témata zahradnického magazínu, k jehož poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Před 3 týdny 31:41

Poradna pro zahrádkáře a pěstitele

Na dotazy posluchačů odpovídá živě ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice zahradník Pavel Chlouba. Moderuje Hanka Šoberová.

27. květen 2022 22:00

Péče o trávníky, pokojovky a další zahradnické zajímavosti

Asi bychom našli jen málo zahrad, ve kterých není ani kousek trávníku. A také bychom asi našli jen málo trávníků, které alespoň čas od času nepotřebují drobné zásahy na obnovu poškozených míst. Jak je provést co nejlépe? To je hlavní téma magazínu Zelené světy. K tomu autoři Hana Šoberová a Pavel Chlouba přidají tipy pro pokojové rostliny a další zahradnické zajímavosti.

20. květen 2022 24:16

Světová zahradnická výstava Floriade a pár praktických rad do jihočeských zahrad

Ve světě, kde příroda často musí ustoupit betonu, sklu a oceli, je zahradnictví klíčem ke světu, kde se dá žít. Tato krásná a moudrá věta se píše na oficiálních stránkách světové zahradnické výstavy Floriade, která se letos koná v Nizozemsku. V Zelených světech tento pozoruhodný zahradnický projekt představíme. K tomu jako obvykle přidáme i pár praktických rad do našich jihočeských zahrad. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

13. květen 2022 17:38

Rady pro správné hnojení a jarní péči o cibuloviny

Květen je pro rostliny jedním z nejhladovějších měsíců. Proto je potřeba jim dopřát hodně vody i živin, aby vše mohlo snáze bujet, kvést i plodit. A tak jsme se rozhodli poradit vám s hnojením. Krom připomeneme, jakou péči věnovat na jaře cibulovinám. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

6. květen 2022 21:42

Park Keukenhof má neobyčejnou atmosféru a velmi zajímavou historii

Spoluautor pořadu Zelené světy Pavel Chlouba navštívil uprostřed dubna světoznámý park Keukenhof poblíž nizozemského města Lisse.

29. duben 2022 24:33

Poradna Zelených světů naživo

Na vaše zahrádkářské dotazy odpovídá Hanka Šoberová společně s Pavlem Chloubou.

22. duben 2022 18:11

Pěstování vinné révy a exotické rostliny

Magazín Zelené světy ve znamení vína. Hanka Šoberová a Pavel Chlouba se hlásí z vinice a samozřejmě se budou ptát odborníků na pěstování vinné révy. To ale není všechno, zabrousí i do exotiky a představí rostliny s názvy strongylodon nebo etlingera.