Dvacet minut Radiožurnálu
11. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Zahraniční filmové štáby utrácí v Česku až 12 miliard ročně, tvrdí filmový producent

Vláda rozhodla o dofinancování filmových pobídek na letošní rok o dalších 570 milionů korun a zároveň omezila jejich výši a platnost. V čem je to pro filmový průmysl i stát lepší? „Každá koruna, kterou stát do pobídek vloží, se vrátí a přinese ještě jednou tolik,“ říká producent Radomír Dočekal z Asociace producentů v audiovizi. Jak by se měl systém filmových pobídek změnit? A co v Praze natáčel Tom Cruise? Poslechněte si rozhovor Vladimíra Kroce.

23:34

Dvacet minut Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.

Web

Včera 23:43

Hostem je Tomáš Pojar, premiérův poradce a náměstek ministra pro evropské záležitosti

Členské státy Evrospké unie hledají cestu, jak bezpečně přežít zimu navzdory zdražení energií. Co v tomto směru přinese neformální setkání unijních lídrů v Praze? Proč se v Praze schází i nová platforma nazvaná Evropské politické společenství? A o čem se chystá jednat předseda české vlády s britskou premiérkou? Moderuje Vladimír Kroc.

Před dvěma dny 23:50

Host je Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), staronová primátorka Karlových Varů

Přestože v senátních volbách hnutí ANO neuspělo podle svých představ, v komunálních volbách zvítězilo, slovy Andreje Babiše, "o parník". Je pro vítěze z řad hnutí ANO snadné nalézt koaliční partnery? Na koho se přitom obvykle obracejí a jakou roli v ochotě k jednání hrají volební programy? Moderuje Tomáš Pancíř.

Před třemi dny 23:36

Hana Kordová Marvanová: Agrese se protivníkům vymstila. V době krize lidé vnímají potřebu spolupráce

Proč v letošních senátních volbách uspělo tolik kandidátů koalice Spolu? Posiluje to pozici vlády Petra Fialy? Proč ke druhému kolu senátních voleb chodí jen necelá pětina voličů a kdy bude jasno o tom, kdo povede v příštích čtyřech letech hlavní město Prahu? Tomáš Pancíř se ptal nově zvolené senátorky za Prahu 11 a pražské zastupitelky Hany Kordové Marvanové (koalice Spolu).

Před šesti dny 23:34

Hostem je Roman Knap, generální ředitel České pošty

K dnešku měl odejít z funkce, podle informací Hospodářských novin ale zatím zůstává. Přitom odvolání vrcholového manažera tohoto státního podniku ohlásil ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN už 19. června. Jak se nepříliš jasná situace odráží na fungování České pošty? Co je nutné udělat pro to, by byl státní podnik ziskový? A přihlásí se Roman Knap do výběrového řízení na nového generálního ředitele České pošty, nebo se vrátí do privátního byznysu? Moderuje Tomáš Pancíř.

Před týdnem 23:46

Hostem je Miroslav Jansta, šéf České unie sportu

Hrozí, že od ledna ukončí kvůli energetické krizi svoji činnost přes polovinu sportovních klubů, varuje Česká unie sportu a žádá proto dvoumiliardovou pomoc. Musí státní rozpočet dotovat volnočasové aktivity? A je nutné mít v době nezbytného šetření energiemi plavecké bazény vyhřívané na obvyklou teplotu? Moderuje Tomáš Pancíř.

Před 2 týdny 24:06

Dvacet minut Radiožurnálu: Jako číst rozhodnutí investiční arbitráže proti rozvojové zemi, komentuje kauzu Diag Human odborník

Z rozhodnutí mezinárodní arbitráže vyplývá, že má Česká republika zaplatit 15,5 miliardy korun firmě Diag Human. Podle arbitrů nebyli čeští rozhodci v předešlé fázi sporu nestranní a stát chtěl v boji s firmou Diag Human využít tajnou službu. Vláda jednomyslně rozhodla, že se ČR odvolá k londýnskému soudu. Má Česká republika šanci toto rozhodnutí zvrátit? Tomáš Pancíř se ptal Martina Svatoše, odborníka na mezinárodní arbitráže z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Před 2 týdny 24:02

Bývalý ministr financí Pilný: Škrty v resortech deficitu nepomůžou. Vláda si musí zvolit priority

Ministři odložili hlasování o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Dojde k dohodě mezi nimi a koaličními stranami? Směřuje Česká republika k aktivaci dluhové brzdy? Udrží se schodek v rozpočtu ve výši 270 miliard, nebo se očekává jeho navýšení? Bývalého ministra financí Ivana Pilného (ANO) se ptal Tomáš Pancíř.

Před 2 týdny 23:39

Ombudsman Křeček: Vyloučená lokalita neznamená, že v ní žijí chudí lidé

Jak by se mělo postupovat při zlepšování životní úrovně v takzvaných vyloučených lokalitách? Funguje inkluze ve školství? A proč se některými výroky českého ombudsmana zabývá Evropská komise? Hostem Vladimíra Kroce byl ochránce veřejných práv Stanislav Křeček.

Před 2 týdny 24:27

Hostem je Matouš Michněvič, český manažer působící v Londýně

Británie držela minutu ticha na počest zesnulé královny Alžběty a lidé na mnoha místech spontánně tleskali. Jak prožívají den posledního rozloučení s královnou obyvatelé a návštěvníci Londýna? Moderuje Vladimír Kroc.

Před 2 týdny 23:43

Hostem je Jan Pavel, profesor Vysoké školy ekonomické, člen Národní rozpočtové rady

Česká republika musí zvýšit daně a zreformovat povinné státní výdaje, tvrdí Národní rozpočtová rada. Kdo naše veřejné rozpočty do tak znepokojující situace přivedl? Jsou po ruce proveditelná řešení? Moderuje Vladimír Kroc.