• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Radnice v Hronově má nový kabát: přestavba prvorepublikové budovy stála bezmála 60 milionů

Radnice v Hronově je nově bezbariérová, po rozsáhlé přestavbě zmizel hotel i restaurace, naopak přibyly kanceláře. Veřejnosti se nově opravená prvorepubliková budova otevře v polovině července.

01:48

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 01:59

Zahraniční studenti dobrušského gymnázia se na konci školního roku vrací domů. A bude se jim stýskat

Zahraniční studenti z dobrušského gymnázia se vrací domů do Jižní Ameriky, do Chile a Argentiny. Jeden z nich tu pobýval půl roku, druhý dokonce rok. Do školy chodili s českými dětmi, volný čas trávili s kamarády a ubytováni byli v běžných rodinách. A i když se oba těší na své rodiče a přátele, po Česku se jim prý bude stýskat.

Včera 02:41

Do broumovského kláštera se na léto vrátila Ďáblova bible. Kopie největší rukopisné knihy na světě

Do benediktinského kláštera v Broumově kurátoři dovezli kopii největší rukopisné knihy na světě. Codex Gigas, neboli Ďáblova bible, tam zůstane po celé prázdniny a návštěvníci budou mít příležitost si ji prohlédnout při mimořádných prohlídkách. Na místě zjišťovala informace reportérka Jana Házová.

Včera 02:10

Členové Českého klubu turistů na Náchodsku obnovují značky v terénu a připravují také nové trasy

Vypravíme se společně do přírody a nahlédneme pod ruce členům Českého klubu turistů na Náchodsku, kteří pro vás každoročně obnovují značení a chystají i nové trasy. Ty vznikají třeba v návaznosti na výstavbu rozhleden nebo jiných turistických cílů. Důvodem pro vznik nové trasy ale může být i něco úplně jiného.

Před dvěma dny 02:03

Geologický vrt v Žernově má pomoci zjistit, proč před miliony let na Zemi vyhynula část organismů

Je to zhruba 66 milionů let, kdy na Zemi vyhynula velká část živočišných i rostlinných druhů. Vědci doteď pátrají, proč se to stalo a jak se život vyvíjel v dalším období. Odpovědi na některé otázky by mohl dát právě probíhající výzkumný geologický vrt v obci Žernov na Náchodsku.

Před dvěma dny 02:28

Opatský byt v polickém klášteře nabízí pohled na život představeného z přelomu 19. a 20. století

Opatský byt v klášteře v Polici nad Metují má v nové turistické sezoně jinou podobu. Místo muzejní expozice nabízí návštěvníkům pohled na skutečný život představeného, který ho na přelomu 19. a 20. století obýval. A není to zdaleka jediná novinka, kterou v benediktinské památce můžete vidět.

Před dvěma dny 02:35

Vedra zaměstnávají technické služby. Jenže v některých městech mají před prázdninami nedostatek lidí

Vysoké teploty a sucho, to jsou hlavní důvody, proč technické služby zvyšují zalévání zeleně. Podle předpovědi by vedra měla trvat i v následujících dnech. Co to pro pracovníky v terénu znamená? To zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.

Před třemi dny 02:00

Královéhradecký magistrát uspořádal pro ukrajinské děti speciální zápis do mateřských škol

V Hradci Králové mohli včera ukrajinští rodiče zapsat své děti do školek. Celkem se do dalšího školního roku přihlásilo 60 dětí. I když je to více, než vedení magistrátu před začátkem akce očekávalo, mělo by se podle něj podařit umístit všechny děti.

Před čtyřmi dny 02:48

Správa Krkonošského národního parku vyzývá k boji proti invazivnímu druhu, lupině mnoholisté

V Krkonoších se šíří lupina mnoholistá. Tato rostlina, známá také jako vlčí bob, právě kvete a rozšiřuje se. Jedná se ale o invazivní rostlinný druh a pro luční druhy rostlin představuje velké nebezpečí. Proto Správa Krkonošského národního parku vyzývá k její likvidaci. Co mohou hospodáři a lidé udělat? To zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.

Před čtyřmi dny 03:04

Stále ještě se Čechům vyplatí natankovat a nakoupit v Polsku? Jaké jsou aktuální ceny?

Ještě před pár týdny se na polských čerpacích stanicích v blízkosti hranic s Českem tvořily dlouhé fronty. Při srovnání s tuzemskými cenami se totiž na litru dalo ušetřit i osm korun. Důvodem byly daňové úlevy, které zavedla polská vláda. Ty sice stále platí, tankovat za hranicemi už ale není tak výhodné jako dřív.

Před čtyřmi dny 01:59

Kvůli tropickému počasí mění některé mateřské školy a jesle na Vrchlabsku svůj denní režim

Vysoké teploty a silné sluneční záření. To jsou hlavní důvody proč vrchlabské jesle a některé mateřské školy upravují denní program. Děti vychází ven dřív než obvykle, omezují se nebo ruší vycházky a také výlety. Kuchařky upravují jídelníček, aby pokrmy byly lehké. Klade se velký důraz na dodržování pitného režimu.