Názory a argumenty
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Radko Kubičko: Hnutí ANO odprava doleva a vlastně nikam

Spekulace o budoucnosti předsedy a zakladatele hnutí ANO Andreje Babiše, když prohrál ve druhém kole prezidentské volby, otevřely znovu i otázku profilu nejsilnějšího opozičního subjektu. Má vůbec nějaký obrys? Co by byl bez Babiše? A mohl by vlastně ještě mít nějaké spojence?

03:46

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 25:59

Poslechněte si všechny páteční komentáře s Ondřejem Konrádem

Jurečkova penzijní cesta tam a zase zpátky. Multipolární svět? Putin se bude divit… Tři důvody, proč jsme v boji s krizí prohráli. Kterak francouzská vláda málem padla. Udávat, udávat, udávat, jak učil Rusy Stalin.

Dnes 03:23

Lída Rakušanová: Multipolární svět? Putin se bude divit

O krásném novém multipolárním světě, kde nebude jedna světová mocnost diktovat všem ostatním, co mají dělat, mluvil Vladimir Putin poprvé veřejně před 16 lety na bezpečnostní konferenci v Mnichově. A obecenstvo přitom ovanul duch studené války.

Včera 03:31

Matěj Schneider: Američtí republikáni mluví o „progresivních“ bankách, aby zakryli vlastní spoluvinu

Ve Spojených státech zase padají banky. V první řadě pak Silicon Valley Bank, která obsluhovala start-upy v technologickém centru USA. Příčin pádu banky je mnoho od nezodpovědně prolobbované deregulace přes konec éry nízkých úrokových sazeb až po zjevný mismanagement ze strany samotné banky. Mnoho otázek vyvolává také rozhodnutí federální vlády garantovat klientům banky vklady i nad v těchto případech dosud platný limit čtvrt milionu dolarů.

Včera 04:33

Karel Barták: Státy EU se politicky dohodly, že dodají Ukrajině milion dělostřeleckých granátů

Ministři zahraničí a obrany členských zemí Evropské unie se v pondělí dohodli, že vyčlení dvě miliardy eur na urychlený nákup a dodávky milionu kusů dělostřelecké munice, převážně ráže 155 milimetrů, Ukrajině, která je nutně potřebuje k obraně proti ruské agresi a případné protiofenzívě. Peníze budou uvolněny z evropského takzvaného mírového nástroje: první miliarda poslouží k úhradě okamžitých dodávek munice z národních skladů.

Včera 03:48

Robert Schuster: Česko a Německo zahájily éru prezidentské diplomacie

Během svého prvního kolečka návštěv k nejbližším sousedům zavítal český prezident Petr Pavel do Berlína. Z pohledu německých hostitelů to byla pravděpodobně příjemná změna. Po dvaceti letech totiž přijel do německé metropole opět prezident, který neměl sklon své hostitele poučovat.

Včera 03:19

Kateřina Perknerová: Besedování jako politická metoda

Když prezident Petr Pavel zveřejnil plán na prvních sto dnů ve funkci, každý si mohl uvědomit obrovský rozdíl mezi jeho a Zemanovým pojetím nejvyššího státního úřadu. Připomeňme několik Pavlových závazků: otevírat Pražský hrad veřejnosti, pořádat pravidelné brífinky pro média, vytvořit komunikační strategii se zaměřením na mladou generaci, zahájit kontroly v Kanceláři prezidenta republiky i obou příspěvkových organizacích, aby Hrad začal fungovat jako transparentní instituce.

Včera 25:57

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem

Prosadí Fialova vláda důchodovou reformu ve shodě s opozicí? Besedování jako politická metoda. Petr Pavel v Berlíně. Státy EU se dohodly, že dodají Ukrajině milion dělostřeleckých granátů. Američtí republikáni mluví o „progresivních“ bankách, aby zakryli vlastní spoluvinu. Glosa: Dům na rohu.

Včera 03:23

Petr Hartman: Prosadí Fialova vláda důchodovou reformu ve shodě s opozicí, nebo jí navzdory?

Ve shodě s opozicí musíme prosadit důchodovou reformu. Při nástupu k moci to prohlašuje prakticky každá vláda. K zásadní změně penzijního systému v České republice se touto cestou zatím žádná nedopracovala. Pouze Nečasův kabinet reformu prosadil proti vůli opozice.

Před dvěma dny 04:02

Ondřej Konrád: Čtyřicet let od slavného Krýzla

„I popová a rocková hudba je nedílnou součástí života mladé generace a naší kultury. Její texty však musejí být především dobré. Měla by se vyznačovat zpěvností, přitažlivými hudebními nápady, textově vycházet z melodie řeči českého a slovenského jazyka.“

Před dvěma dny 03:39

Jan Fingerland: Cesty Finska a Švédska (do NATO) se rozdělí

Společné finsko-švédské dějiny jsou dlouhé a komplikované, ale v poslední době jednoznačně přátelské. Jenže teď se objevil drobný mráček, ukázalo se, že Finsko spěchá a nehodlá při vstupu do NATO na svého souseda čekat.