Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Radka Denemarková: Zrcadlo toho, jak žijeme my

Lze srovnávat dvě tak vzdálené „mladé demokracie" jako Tchaj-wan a Českou republiku? Jak nám přesun „jinam" dokáže změnit perspektivu a co taková zkušenost říká o nás? I o tom se v prvním díle svého cyklu Tchaj-wan pohledem literatury bavila redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková se spisovatelkou Radkou Denemarkovou, kterou její pobyt na zmíněném ostrově přiměl k tomu, aby mu věnovala knihu, na níž právě pracuje.

05:11

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 06:02

Skladatel Kryštof Mařatka

Český skladatel Kryštof Mařatka žije mezi Prahou, Paříží a teď i Brnem. Pro Janáčkovu operu připravuje Továrnu na absolutno. Čapkovi se ale věnuje i jinak. V září se ve Filharmonii v Hradci Králové uskuteční večer ve spojení hudby a vědy, ke kterému přizval Jiřího Grygara. V rámci českého předsednictví Evropské unie byl vybrán jako rezidenční skladatel na celou sezónu do pařížské Invalidovny.

Dnes 05:35

Performerka Brigita Zrůstová

K uměleckému vyjádření, jakým je performance, vedla spletitá cesta. Alespoň tak to vysvětluje česká performerka žijící v Paříži Brigita Zrůstová. Dnes se svou prací prezentuje na prestižních místech hlavního města Francie, zve mezinárodní umělce a propojuje kultury.

Dnes 04:42

Filmařka Božena Horáčková

Místo původně zamýšleného New Yorku, zakotvila v Paříži. Stříbrné plátno ji uchvátilo natolik, že v Paříži vystudovala prestižní filmovou školu La Fémis. Dnes má Božena Horáčková za sebou tři celovečerní snímky a nespočet krátkometrážních. Její poslední film Walden zaznamenal úspěchy a byl uveden na prestižních filmových festivalech v Cannes nebo v Locarnu. Teď v září konečně vstoupí i do francouzských kin.

Dnes 05:13

Fotografka Alžběta Wolfová

Čerstvá absolventka prestižní pařížské akademie se ve své tvorbě zaměřuje na propojení fotografie a vědy, hlavně biologie. Se svými snímky má úspěch. Všimli si jí nejen ve vědeckých laboratořích, ale její fotky se prodávají do soukromých sbírek.

Před týdnem 05:07

Pragotron

Náš veřejný prostor byl po dekády v Československu i spřáteleném zahraničí (země RVHP) formován časovými ukazateli tzv. jednotného času (času řízeného z hodinové ústředny nebo matičních hodin umístěných v ředitelně závodu, školy, na dopravním dispečinku). Charakteristické černobílé ciferníky s výraznými ručičkami a jednoduchými indexy hodin cvakajících po minutových intervalech tvořily vizuální identitu mnoha veřejných prostor od škol a nádraží přes veřejné instituce.

Před týdnem 05:56

Slovenský institut v Praze

Slovenský institut v Praze sídlí na náměstí Republiky. Je jedním z pilířů diplomatického zastoupení v České republice, patří do zřizovatelské působnosti slovenského Ministerstva zahraničních věcí. Jeho institucionální filozofií je vytvářet a šířit pozitivní povědomí o Slovensku. S podrobnějšími informacemi o poslání institutu a s jeho programem nás seznámila ředitelka Ľubica Krénová, se kterou se setkal Vojtěch Kemenny.

Před týdnem 04:58

Portugalské centrum v Praze

Portugalské centrum v Praze se nachází v ulici Na Příkově. Působí v oblasti jazykového a kulturního vzdělávání s cílem šířit portugalský jazyk a kulturní rozmanitost portugalsky mluvících zemí – především Portugalska, Brazílie, Angoly a Mozambiku. Jde o rozsáhlé společenství 230 milionů lidí na pěti kontinentech, které spojuje jeden jediný jazyk – portugalština. S děním v této instituci nás seznámí Petra Šantorová.

Před týdnem 04:41

Ještěd

Jestli něco symbolizuje moderní československou architekturu 20. století proslavenou ve světovém měřítku, je to horský vysílač a hotel Ještěd – gesamtkunstwerk dokonalý do posledního detailu. Jde o naprosto jedinečnou stavbu, která ve všem myslitelném překročila hranice běžného a to nejen ve své době. Ptří k dílům architekta Karla Hubáčka a jeho týmu sdruženého v jím založené architektonické skupině SIAL.

Před týdnem 05:56

Tramvaj T3-Coupé

Legendární československá tramvaj T3 na podzim oslaví 60 let. Na konci listopadu roku 1962 poprvé vyjelo několik vozů s charakteristickou dvojicí kulatých světel – uživatelsky přívětivý a mimořádně krásný design této kolejové legendy oceňují odborníci, designeři i cestující veřejnost dodnes. Málokdo ale ví, že tétrojky se v obrovských sériích exportovaly do světa, především tedy do spřátelené ciziny. Vyrobilo se jich bezmála 14 tisíc kusů.

Před týdnem 04:19

Polský institut v Praze

Polský institut v Praze je jedním ze čtyřiadvaceti podobných institutů po celém světě. Jejich hlavním cílem je rozšiřovat a prohlubovat povědomí o polské kultuře, dějinách a společnosti. Ten pražský najdeme na Malém náměstí, ale vchází se do něj z Karlovy ulice. V prvním patře budovy se nachází zázemí a knihovna, která nabízí odbornou literaturu, encyklopedie, učebnice pro výuku polského jazyka a zároveň výběr z polské beletrie nebo poezie. Provází ředitel Maciej Ruczaj.