Radioporadna
29. září 2023

Poslechněte si podcast: Krouhané a kysané zelí, jako je levný přírodní zdroj vitamínu C, doporučuje zemědělec David Smetana

David Smetana ze statku ve Svobodných Dvorech je hostem naší radioporadny z rozhlasové kavárny. Na stole se tady objevily různé lahůdky, především ze zelí, které je tradiční součástí české kuchyně.

28:05

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Dnes 17:43

Oříšek, šiška a makovička. Adventní výzdobou symbolizujeme těšení se na jaro a zárodek nového života

Pustíme se do zahradničení a do péče o nejrůznější rostliny. Podíváme se také na adventní výzdobu našich domovů. Protože hostem naší rozhlasové radioporadny je zahradní rádce František Hlubocký.

Před čtyřmi dny 19:35

Linh Phamová, specialistka na asijskou a vietnamskou kuchyni, má ale ráda všechny možné chutě světa

Vietnamská kuchyně je velmi oblíbená v mnoha zemích světa, zároveň je považována za jednu z nejzdravějších. Právě této kuchyni se dnes věnujeme v radioporadně. Naším hostem je odbornice, která se v chutích, vůních i záludnostech této kuchyně opravdu vyzná. Linh Phamová se nestydí za to, že je rejžožroutka, naopak se tím pyšní.

Před pěti dny 20:08

Tajně se vkrádá do života lidí. Osteoporóza, neboli řídnutí kostí, jako tichá epidemie 21. století

Odhaduje se, že osteoporóza postihuje až 10 procent populace a počet nemocných stále roste. Každý rok u nás lékaři odhalí zhruba 50 000 zlomenin, které jsou s úbytkem kostní hmoty spojeny. Jak tento trend zastavit? Jaké jsou možnosti léčby a prevence? O tom je dnešní radioporadna.

Před šesti dny 16:53

Nápoje Prime mohou narušit spánkový režim a způsobit problém s pozorností, mají vysoký obsah kofeinu

Kolem nápojů PRIME se strhl velký mediální humbuk. Možná to bylo tím, že už před létem se začala opět diskuze o (ne) vhodnosti energetických nápojů, zda by měl či neměl být regulován jejich prodej, dokonce byla vypsána v srpnu občanská petice.

Před týdnem 17:35

Jak se pozná nemocná slinivka? Má něco společného se slinami? Na vše odpoví MUDr. Pavel Křenovský

Vypadá jako šupinatá ryba, možná ještěr, ale je to lidský orgán, který máme uprostřed břicha. Slinivka břišní neboli pankeas produkuje trávicí šťávy a také několik životně důležitých hormonů, včetně inzulinu. Pokud onemocní, pocítíme to třeba právě cukrovkou. V posledních letech roste počet nádorů slinivky, k závažným onemocněním patří i slinivkový zánět. Slinivku neradno podceňovat, ovlivňuje chod našeho metabolismu a trávení.

Před týdnem 16:25

Věřím ti! Projekt Terezy Otavové nabízí komplexní pomoc obětem domácího a sexualizovaného násilí

Věříte obětem? Byli jste někdy v roli toho, komu se oběť svěřovala, nebo snad sami obětí? Jejich pocity se v českém prostředí často znevažují a problematika domácího a sexualizovaného násilí je i přes svoji závažnost často bagatelizována či zesměšňována. Nový projekt právničky Terezy Otavové s názvem "Věřím ti" chce tohle vnímání změnit a obětem poskytovat skutečně komplexní pomoc.

Před týdnem 19:57

Dvojí výjimečnost. Přemýšlivé děti jsou citlivé, pedagog by to měl vnímat a věnovat jim pozornost

Učitelé Ivana Hanušová a Zbyněk Kašpar ze Základní a mateřské školy v Novém Městě nad Metují v Krčíně jsou hosty naší radioporadny. Jako téma jsme zvolili vzdělávání mimořádně nadaných a inteligentních dětí. Často něčím vyčnívají v kolektivu, mají určité schopnosti navíc, ale to se může pojit třeba i s poruchou pozornosti či nějakým handicapem.

Před týdnem 17:17

Každé auto vyžaduje servis, na to myslete už při koupi v bazaru. Zásadní je vyhodnotit, na co mám

Radioporadna o nákupu ojetého auta. Naším hostem je David Koukol, odborník na automobily, který se zabývá jejich dovozem, servisem, ale také poradenstvím. Chceme vám sdělit hlavní zásady, jak postupovat, když si chceme koupit auto v bazaru.

Před 2 týdny 16:39

Každý druhý kuřák se po 10 letech a krabičce denně prokouří k chronické obstrukční plicní nemoci

Doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., přednosta plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové je hostem naší radioporadny. V listopadu si připomínáme Světový den chronické obstrukční plicní nemoci, který má zvýšit povědomí o této nemoci a zároveň informovat o prevenci.

Před 2 týdny 18:41

Jak vést dítě ke zdravé sexualitě? Pipinka a famfulínek jsou out, v intimitě je důležitá otevřenost

Sex a intimita jsou pro mnohé lidi stále tabu. Co říkat dětem, když se začnou ptát třeba: mami, jak se ti do bříška dostalo miminko? Nebo co si počít, když dítě přistihneme při masturbaci? Jak vést dítě ke zdravé sexualitě? To je téma dnešní radioporadny.