- Podcasty
- Radioporadna
Poslechněte si podcast: Infarkt nebo srdeční selhání. Čím se tato dvě onemocnění liší? Vše vám objasní profesor Radek Pudil
Radioporadna o našich srdcích. Infarkt a srdeční selhání jsou dvě odlišné nemoci, i když je někdy spojujeme dohromady. Uděláme si v tom jasno s naším hostem, kterým je prof. MUDr. Radek Pudil z Kardiologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Radioporadna
Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.
Střevní mikrobiom ovlivňuje imunitu a psychiku. Slouží jako „tréninkový tábor“ pro imunitní buňky
Radioporadna věnovaná naší stravě a také tomu, jak vše funguje v našem těle. Vše rozebereme s Ing. Hanou Stříteckou z Ústavu Preventivního lékařství Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a také ředitelkou spolku Fér potravina. Jako hlavní téma jsme zvolili střevní mikrobiom a to, jak dokáže ovlivňovat naši imunitu a psychiku.
Rady pro zahrádkáře a správná příprava ovocných stromů na zimu. Nastává období vegetačního klidu
Dnes je to po čase opět zahrada, co nás bude v radioporadně zajímat. Ovocné stromy a keře. Naším hostem je Ing. Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky.
Zobcová flétna je nástrojem, na který když hrajeme, můžeme se také léčit! Tvrdí učitel Pavel Linha
Je zobcová flétna nejjednodušší nástroj pro začátečníky? Jak rychle se na ni naučíme hrát a jaké jsou nejčastější chyby? A dají se na flétnu zahrát i netradiční záležitosti? Do studia zavítal muzikant a učitel Pavel Linha se svými studenty, Dominikem Stašou, Lukášem Fiedlerem a Mikulášem Vítem.
Jak vypadá ideální krmítko pro ptáky? V jednoduchosti je krása, doporučuje ornitolog Martin Paclík
Dnešní radioporadna je ornitologická. Češi se sice považují za národ ornitologů, ale v evropském kontextu jsme někde uprostřed. V Holandsku nebo Německu je tradice pozorování ptáků a sdružování v zájmových organizacích výrazně větší. Ve Velké Británii má ornitologická společnost přes milion členů, Naše česká jich má přes 7000.
Žádná bolest není úplně normální. Vždy je lepší zjistit, z čeho pramení, říká zkušená farmaceutka
Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové je dnes zaměřena na bolesti a otoky kloubů a svalů, revmatoidní artritidu, artrózu, Bechtěrerovu nemoc, ale i osteoporózu. Když přichází zima, citlivost se zvyšuje i u těch, kteří jsou například po úrazech. Jak bolest kloubů omezit a jak si pomoci přírodní cestou bylinami, čaji či tinkturami?
Umělá inteligence a její využití v medicíně a endoskopii. Umí detekovat polyp a také ho klasifikovat
Radioporadna dnes bude věnována endoskopii a také umělé inteligenci. Vývoj umělé inteligence se za poslední roky dramaticky zvýšil. Různé aplikace jsou postupně využívány ve většině lékařských specializací, výjimkou není ani obor gastroenterologie nebo hepatologie, který je podstatně závislý na velkém množství zobrazovacích studií, kde je tedy možné AI využít.
MUDr. Nevoránek: Chronická obstrukční plicní nemoc je takový bratr, který má sestřičku, což je astma
Včera byl Světový den chronické plicní obstrukční nemoci, dnes je Mezinárodní nekuřácký den. Spolu to určitě souvisí a my se těmto problémům budeme teď věnovat spolu s MUDr. Liborem Nevoránkem z Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
MUDr. Blaha: Léky na snížení hladiny cholesterolu jsou jeden z největších výdobytků moderní medicíny
Téma dnešní radioporadny zní: vysoký cholesterol. Hostem ve studiu je prof. MUDr. Vladimír Blaha, CSc., přednosta III. interní Gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Oblast bříška je nejrizikovější místo, co se týče ukládání tuku v těle, říká magistra Ivana Lánová
Hostem radioporadny je PharmDr. Ivana Lánová z Benu Lékárny, členka představenstva České lékárnické komory. Dnes chceme udělat trošku osvětu, budeme se bavit o obezitě, o nadváze. Podle dat Světové zdravotnické organizace nadváha a obezita postihují víc než 2,5 miliardy dospělých po celém světě. A v České republice trpí nadváhou nebo obezitou přibližně 60 procent populace.