Radioporadna
8. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Bolest nohou při chůzi může být známkou rozšířené sklerózy tepen a varováním před možným infarktem

Vedoucí lékař Angiocentra Fakultní nemocnice Hradec Králové Doc. MUDr. Radovan Malý, Ph.D. hovoří v naší radioporadně na téma: cévní onemocnění, operace aneb jak přežít léto s křečovými žílami.

19:04

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Dnes 20:39

Propojení ledvin a srdce probíhá na mnoha úrovních a je mnohem důležitější, než se dříve myslelo

29. září vyhlašuje každoročně Světová federace srdce (WHF) Světový den srdce, který je zaměřený na prevenci kardiovaskulárních onemocnění, ale také na nové možnosti léčby. My toto téma propojíme i s ledvinami, protože jejich onemocnění mimo jiné souvisí například s cukrovkou a také vysokým krevním tlakem.

Před dvěma dny 15:48

Na jaké triky obchodníků si dát pozor, abychom díky „slevám“ neutratili víc? Rady Josefa Černého

Jsou sezónní výprodeje pro zákazníka opravdu výhodné? A jak je to se zárukou na zlevněné zboží? Lze věřit nápisům typu „totální výprodej skladů"? Na které triky obchodníků si dát pozor, abychom díky slevám opravdu ušetřili? Jak má být zlevněné zboží správně označené?

Před třemi dny 15:39

Rozdíl mezi viděním zvířat a lidí. Obrázek, jak pes stojí a čeká na semaforu na zelenou, je nesmysl

Oční vady a oční onemocnění u zvířat, to je téma dnešní radioporadny. Jak vidí psi ve srovnání s lidmi? Člověk vidí nějaký objekt celkem jasně na vzdálenost zhruba 23 metrů. A pes to stejné vnímá podobně zhruba ze vzdálenosti pouhých šesti metrů.

Před třemi dny 16:15

Šípkový čaj na dvojáka. Pochutnáte si dvakrát a nepřijdete o vitamin C

Šípky z růže šípkové zná každý. Ale nasušit se dají i plody okrasných růží. Například běžné parkové růže mají masité plody a dobře se zpracovávají. Plody plné vitamínů podpoří zdraví a pomohou zajistit dobrou imunitu před zimou.

Před šesti dny 18:52

Češi jsou považováni za nejvášnivější houbaře na světě. Houby sbírají téměř 3/4 obyvatel republiky

Houbařská radioporadna. Někdy se trochu hanlivě či ironicky říká, že houby jsou maso chudých nebo houbaření golf pro méně majetné. Ale Češi jsou prostě milovníci hub a houbaření. Jak se tedy v lese chovat, mělo by být zachováno utajovaní míst výskytu hub a jaké druhy vlastně u nás rostou?

Před týdnem 16:56

Plicní hypertenze = prostý název pro složitý problém. Aneb vysoký krevní tlak v plicních cévách

Radioporadna o plicní hypertenzi. Dušnost, únava, bolest na hrudi, to vše může značit hypertenzi a mohou jí trpět i naše plíce. Jaké jsou další projevy této nemoci, kdo onemocní nejčastěji, jak se nemoc léčí a dá se vůbec vyléčit?

Před týdnem 16:03

Prevence Alzheimerovy choroby je jednoduchá: zdravý životní styl, veselá mysl a fyzická aktivita

Světový den Alzheimerovy choroby připadá každoročně na 21. září. Alzheimerova nemoc je neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a dochází k poklesu tzv. kognitivních funkcí - myšlení, paměti, úsudku. Onemocnění bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti na každodenní pomoci jiného člověka.

Před týdnem 16:02

V čem se liší bossing a mobbing? Jak se bránit šikaně na pracovišti? Máme rady od zkušeného právníka

Zaměstnavatelé jsou dle zákoníku práce povinni zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky nebo odměňování. Přesto se Česká republika objevuje na předních příčkách žebříčku zemí s nejvyššími procenty šikany na pracovišti. Podle průzkumů uskutečněných na našem území jde přibližně o pětinu zaměstnanců, kteří se s tímto problémem potýkají.

Před týdnem 19:39

Podzim mi chutná a voní jako skvělá česká jablka, tvrdí předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík

Ovocnářská radioporadna. Kdy úrodu ovoce na našich zahrádkách sklízet, jak ji uskladňovat. Které odrůdy jablek jsou proti pádu a které jsou vhodné zejména na moštování?

Před týdnem 18:55

Rady ohledně posilování pánevního dna. Důležité je správné nastavení pánve a procvičování svalů

Jak poznat oslabené pánevní dno, jak ho posílit? To jsou časté otázky mnoha lidí. Pozvání do našeho vysílání přijala magistra Soňa Šplíchalová, lektorka cvičení pilates, která se této problematice už řadu let věnuje. A má také řadu rad, jak vylepšit díky cvikům pošramocený zdravotní stav.