Radioporadna
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Spousta nemocí začíná zánětem. Existují ovšem potraviny s blahodárnými, protizánětlivými účinky

Radioporadna je dnes zaměřena na protizánětlivé potraviny. Existují vůbec takové nebo je to jen reklamní trik? Mohou nás správné potraviny chránit před infarktem i mozkovou mrtvicí? A co to vlastně zánět je a jak naše tělo ovlivňuje?

19:42

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Před dvěma dny 17:31

Selhání je věda, život není černobílý, říká Josef Hynek, děkan Fakulty informatiky a managementu UHK

Chybovat je lidské, ale reakce okolí na naše chyby není vždy příznivá a láskyplná. Jak se z chyb poučit a netrápit se jimi, jak poznáme, když nám chyba ukazuje, že jsme se vydali špatným směrem a kdy to, že máme víc zabrat? Proč nevyčítat chyby druhým a jak je odpouštět i sami sobě?

Před třemi dny 18:26

„Jednotýdenní inzulin“ součástí klinické studie v hradecké fakultní nemocnici. Výsledky jsou nadějné

Diabetologická radioporadna. V Česku už jsme, bohužel, překonali hranici milionu lidí s cukrovkou, většinou druhého typu. A další lidé pravděpodobně ani neví, že diabetes mají. Proč nemocných přibývá, je černá káva nalačno riziková a je pravda, že lidé, kteří chodí později spát, mají k cukrovce větší sklony?

Před čtyřmi dny 17:54

Hledači s detektory kovů na hraně zákona. Cílené hledání je archeologický výzkum s nutnou licencí

Najít poklad, to je sen mnohých lidí. A jsou i tací, kteří nechtějí zůstat pouze v říši snů, pořídí si detektor kovů a vydají se poklad hledat. Českou krajinou brázdí tisíce amatérských hledačů, je ale jejich činnost legální? Nehrozí kvůli "zlatokopům" ztráta důležitých historických souvislostí? Jaká jsou práva a povinnosti hledačů? Mají při nálezu právo na odměnu?

Před týdnem 19:35

Pravá nosní dírka přináší do těla energii, levá naopak zklidnění, radí lektorka vědomého dýchání

Vědomá kontrola intenzity dýchání ovlivňuje naše myšlení a pocity, ale i fyzickou kondici. Tohle vše jsem se dozvěděla od MgA. Petry Chmelařové, lektorky hormonální jógy a průvodkyně vědomým dýcháním. I nositelky krásné přezdívky "Píšťalka", protože ve Filharmonii Hradec Králové hraje na příčnou flétnu.

Před týdnem 20:39

Propojení ledvin a srdce probíhá na mnoha úrovních a je mnohem důležitější, než se dříve myslelo

29. září vyhlašuje každoročně Světová federace srdce (WHF) Světový den srdce, který je zaměřený na prevenci kardiovaskulárních onemocnění, ale také na nové možnosti léčby. My toto téma propojíme i s ledvinami, protože jejich onemocnění mimo jiné souvisí například s cukrovkou a také vysokým krevním tlakem.

Před týdnem 15:48

Na jaké triky obchodníků si dát pozor, abychom díky „slevám“ neutratili víc? Rady Josefa Černého

Jsou sezónní výprodeje pro zákazníka opravdu výhodné? A jak je to se zárukou na zlevněné zboží? Lze věřit nápisům typu „totální výprodej skladů"? Na které triky obchodníků si dát pozor, abychom díky slevám opravdu ušetřili? Jak má být zlevněné zboží správně označené?

Před týdnem 15:39

Rozdíl mezi viděním zvířat a lidí. Obrázek, jak pes stojí a čeká na semaforu na zelenou, je nesmysl

Oční vady a oční onemocnění u zvířat, to je téma dnešní radioporadny. Jak vidí psi ve srovnání s lidmi? Člověk vidí nějaký objekt celkem jasně na vzdálenost zhruba 23 metrů. A pes to stejné vnímá podobně zhruba ze vzdálenosti pouhých šesti metrů.

Před týdnem 16:15

Šípkový čaj na dvojáka. Pochutnáte si dvakrát a nepřijdete o vitamin C

Šípky z růže šípkové zná každý. Ale nasušit se dají i plody okrasných růží. Například běžné parkové růže mají masité plody a dobře se zpracovávají. Plody plné vitamínů podpoří zdraví a pomohou zajistit dobrou imunitu před zimou.

Před 2 týdny 18:52

Češi jsou považováni za nejvášnivější houbaře na světě. Houby sbírají téměř 3/4 obyvatel republiky

Houbařská radioporadna. Někdy se trochu hanlivě či ironicky říká, že houby jsou maso chudých nebo houbaření golf pro méně majetné. Ale Češi jsou prostě milovníci hub a houbaření. Jak se tedy v lese chovat, mělo by být zachováno utajovaní míst výskytu hub a jaké druhy vlastně u nás rostou?

Před 2 týdny 16:56

Plicní hypertenze = prostý název pro složitý problém. Aneb vysoký krevní tlak v plicních cévách

Radioporadna o plicní hypertenzi. Dušnost, únava, bolest na hrudi, to vše může značit hypertenzi a mohou jí trpět i naše plíce. Jaké jsou další projevy této nemoci, kdo onemocní nejčastěji, jak se nemoc léčí a dá se vůbec vyléčit?