Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 3877. září 2022

Poslechněte si podcast: Radikalizace může sílit, varují experti před dalším vývojem v Česku

Článek Tomáše Svobody a Vojtěcha Gavriněva: Odborníci poukazují, že sobotní demonstrace vychází ze sílících protisystémových nálad. Dříve nesmiřitelné tábory nyní spojuje strach z ekonomické nejistoty.

08:17

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1070Včera 08:43

Žalobkyně: Únik informací k Blažkovi narušil objasnění korupční kauzy

Článek Adély Jelínkové a Lukáše Valáška. Policie reaguje na zjištění Seznam Zpráv, že ministr spravedlnosti utajil jméno muže, který mu podle vlastního prohlášení předal policejní spis k případu brněnské bytové kauzy. Podle žalobkyně únik narušil vyšetřování. Seznam Zprávy v pondělí upozornily, že nynější ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek před policií i před Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS) utajil zdroj úniků z policejních spisů brněnské bytové kauzy. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232118] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1069Včera 11:27

Český stát v krizi selhává. Politici nic neprosadí, to úředníci vše řídí

Analýza Václava Dolejšího. Dočkáme se místo papírových formulářů a razítek digitální revoluce? Kdy byrokracii na úřadech nahradí rychlejší a kompetentnější robot, umělá inteligence? Teprve pak se státní správa přestane hroutit. Poslední měsíce ve velkém sledujeme, že státní správa zejména v krizi a pod tlakem selhává. Třeba úřady práce nestíhají vyřizovat žádosti o příspěvek na bydlení. Nebo správa sociálního zabezpečení nezvládá včas vyměřit důchody. Žáci, rodiče a střední školy se topí v šíleném chaosu kolem přijímaček. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231674] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1069Včera 07:35

Práce za minimální mzdy: Je za nimi finta, jinak by je nikdo nedělal

Článek Ivy Špačkové. Zedník, řidič, ale i tlumočník – práce, jež jsou velmi potřebné, a přesto je firmy nabízejí přes Úřad práce za velmi nízké mzdy. Jak je to možné, že na napjatém trhu nenabízí víc? Je to zoufalství či snaha ušetřit, míní odborníci. Trh práce je napjatý a společnosti zoufale hledají pracovníky. Na jedno volné místo připadalo podle posledních dubnových dat Úřadu práce ČR v průměru 0,9 uchazeče o zaměstnání. To znamenalo, že firmy poptávaly 284 530 volných pracovních míst, ale práci hledalo přes úřad jen 261 683 uchazečů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232008] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1069Včera 04:04

Rathovi a jeho ženě vrátili přes milion. Z peněz zabavených po zatčení

Článek Radka Nohla. Soud vydal Davidu a Evě Rathovým přes 1,3 milionu korun. Podle konstatování soudu tyto peníze nepocházely z trestné činnosti v případech, v niž byl bývalý politik odsouzen k osmi rokům ve vězení. Bývalý středočeský hejtman David Rath, který si za korupci už odseděl osmiletý trest za mřížemi, se dostal k části majetku zajištěnému policisty v květnu 2012, kdy byl zatčen. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231984] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1068Před dvěma dny 11:13

Komentář: Energetické a klimatické čekání na Godota

Komentář Ivana Gabala. „Nemusíme veškerou energii paranoidně produkovat doma a už vůbec ne v megalomanských projektech. Bezpečnost v energetice neznamená to, co vojenská obrana, na kterou má a potřebuje monopol stát. Energie není zbraň, ale komodita.“ 18. května 2023 daly konzervativní Financial Times na titulní stranu informaci o varování Světové meteorologické organizace, že do roku 2027 dosáhneme s pravděpodobností 66 % globálního oteplení o 1,5 °C oproti preindustriální úrovni. V roce 2015 byla tato pravděpodobnost nula procent. Podle předpokladů začnou na této hranici nezvratné změny v řadě oblastí, proto bylo původní ambicí (tzv. pařížský závazek z roku 2015) tuto úroveň globálního oteplení odvrátit. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232059] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1064Před dvěma dny 05:32

Schvalování obranné smlouvy s USA: hraje se o image Česka ve světě

Článek Michaely Rambouskové (načetla robotka Jana): Největší opoziční hnutí ANO uvedlo, že dohodu nebude obstruovat. Chce se prý chovat státotvorně. Zároveň ale kritizuje vládu i Ministerstvo obrany, že dokument nevysvětlují, lidé proto mají obavy. Před necelými dvěma týdny ji ve Washingtonu podepsali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a její americký protějšek Lloyd Austin. Nyní míří dohoda o obranné spolupráci mezi Českem a USA (DCA) do Parlamentu. Nejde přitom jen o samotné schválení. Podle poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáše Pojara bude důležitou roli hrát i způsob projednání. „Stát a společnost, která není schopná hledat shodu v zásadních bezpečnostních věcech, se stane dřív nebo později obětí predátorů,“ prohlásil během nedávné sněmovní konference o bezpečnosti. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231916] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1067Před dvěma dny 07:17

Chléb je za čtyřicet, ale mohl být za sto korun. Kdo zabránil větší katastrofě

Analýza Petra Holuba. Cenová krize u potravin prokázala, jak velké rezervy mají čeští potravináři a zemědělci. Jde o pozůstatky socialismu. Ceny potravin na východě Evropy vyrostly na jaře o 40 procent, na Západě se zvýšily polovičním tempem. Magickým číslem současné inflace se stává výraz 44,90. Zákazník může navštívit libovolný supermarket, přesně tuto částku dnes stojí nejlevnější chléb v regálu, šumavský bochník o váze 1,2 kilogramu, bez ohledu na výrobce. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231865] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1067Před dvěma dny 14:09

„Řekli, že je v žalostném stavu.“ Lidé kritizují poměry v domově pro seniory

Článek Jana Nováka. Špína, zanedbávání péče, málo jídla, krádeže. Svědci popisují poměry ve zlínském domově pro seniory. Podle ředitelky je ale vše v pořádku. Kritiku považuje za odvetu problémových zaměstnanců či rodinných příslušníků. „Na jeho pokoji byl nepořádek. Všechno umaštěné, špinavé. Sami jsme tam museli uklízet. Přebalovali jsme ho, převlíkali, polohovali a omývali, protože oni to vůbec nedělali,“ vzpomíná na pobyt dědy v soukromém domově pro seniory Hvězda v centru Zlína jeho devětadvacetiletá vnučka Nikola. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231856] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1067Před dvěma dny 06:01

Pražská burza stojí na ČEZu. Jeho stažení by mělo pro trh vážné důsledky

Článek Lukáše Voženílka. Potenciální stažení akcií energetického podniku ČEZ z pražské burzy by znamenalo velkou ránu pro tuzemský kapitálový trh, shodují se odborníci. Akcie energetického podniku ČEZ mají na pražské burze dlouholetou historii. S cennými papíry tohoto podniku se v Praze obchoduje od 15. června 1993 a titul ČEZ tvoří klíčový pilíř domácí burzy. Dokládá to jeho více než pětinová váha v rámci hlavního indexu PX, ale i denní objemy obchodování překračující stovky milionů korun. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231897] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1067Před dvěma dny 07:45

Rusové je měsíc drželi ve sklepě. Dvouletou Polinu pak rozplakalo i auto

Článek FIlipa Harzera. Jahidné na severu Ukrajiny dobře poznalo krutosti okupace. Rusové tam stovky lidí drželi ve sklepě, místní přesto zůstávají optimističtí. „Chceme, aby svět věděl, co Rusové udělali,“ vzkazují přes reportéra Seznam Zpráv. /Od našeho zvláštního zpravodaje na Ukrajině/ Má šátek na hlavě, mává a ochotně pózuje na houpačce. Dvouletá Polina má už zase důvod k radosti. Ze zážitků, které jí loni přinesla ruská invaze na Ukrajinu, se snad už otřepala s pomocí psychologů i své milující babičky Ljudmily. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231875] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.