- Podcasty
- Český rozhlas - Věda

Poslechněte si podcast: Quest: Kickflip mezi realitou a pixely. Se skejťákem Maxem Habancem o virtuálním návratu Tonyho Hawka
Série Tony Hawk’s Pro Skater vrátila do módy virtuální skejtování už před pár lety povedeným remasterem jedničky a dvojky. Teď se k nim přidává i trojka a čtyřka, kde nostalgie pořád funguje překvapivě dobře – i na hosta Questu Maxe Habance, který může bohatě srovnávat s realitou.
Český rozhlas - Věda
Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.
Jihočeské nebe: Všimli jsme si seskupení hvězd, které připomíná čajovou konvici? Pak koukáte na souhvězdí Střelce
Jedním z letních souhvězdí je souhvězdí Střelce. „Z našich zeměpisných šířek je vidět v podstatě pouze v létě a i tehdy se nachází nízko nad jižním obzorem. A dokonce ještě od nás není vůbec vidět celé,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.
Leonardo Plus: Klimatická změna rozmrazí starodávné bakterie na Sibiři
Jedním ze zlomových bodů změny klimatu je tání permafrostu. Hrozí například to, že se při oteplení Sibiře mohou objevit nové bakterie a nemoci, které lidská civilizace ještě nezažila. „V roce 2016 byla na Sibiři velká vlna veder a zahynulo hodně sobů. Zjistilo se, že zahynuli na antrax. Veterináři ho geneticky prozkoumali a zjistili, že se jedná o starodávnou bakterii,“ říká v Leonardu Plus lékařka Marie Bourne. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v roce 2024.)
Laboratoř: Mravenčí vojáci po výměně dvou bílkovin v mozku zahradničí
Vědci zkoumali latinskoamerické mravence, kteří okusují listí, nosí si je s sebou do hnízda a pak na něm pěstují houby. Když vědci v jejich mozku vyměnili dvě bílkoviny, neuropeptidy, z obránců kolonie se stali pečovatelé nebo zahradníci.
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak může pomoci darování stolice? A dá se připravit na další pandemii?
00:00 témata magazínu00:30 výzkum nových virů u klíšťat, komárů a netopýrů03:55 rozhovor s Ruth Tachezy, vedoucí katedry genetiky a mikrobiologie PF UK07:25 pěstování vodních řas09:15 darování stolice13:10 vliv větru na rozptyl automobilových plynů17:00 rozhovor se Štěpánem Noskem z Ústavu termodynamiky AV ČR
Meteor: Meteor o kráčejících sochách, střemhlavém letu a zmenšování na zimu
Poslechněte si:01:09 Mohou sochy samy kráčet?13:30 Mrtvá těla pro vědu19:01 Nejrychlejší tvor planety25:04 Zmenšují se zvířata na zimu?BONUS: Sherlock Holmes a případ s čtverzubcem – najdete uvnitř článku na webu anebo samostatně na portálu a v aplikaci mujRozhlasHovoří ing. Pavel Pavel nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z cyklu Rekordy ze světa zvířat Petra Sobotky čte Martina Hudečková.
Online Plus: Koubský: Dětské bezpečné účty třeba budeme chtít všichni
Evropská komise doporučila, jak mají online služby chránit své nezletilé uživatele. Pravidla například říkají, že dětské účty mají být ve výchozím stavu soukromé a doporučovací systémy nemají nabízet škodlivý obsah. „Ochrana dětí jako taková na sociálních sítí bez pochyby dává smysl. Nemyslím si, že musí nutně odstranit všechno, co je zajímavé,“ poukazuje v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Věda Plus: Alespoň jednu zprávu se sexuálním obsahem dostal v posledním půl roce podle brněnských vědců skoro každý pátý dospívající v Česku
Hlavně ty neočekávané přitom mají dopad na jejich psychický stav. Jaký? A co by měli dělat rodiče nebo školy? - Češi mají v péči o textil jasno: chtějí šetřit. Co nejvíc ovlivňuje rozhodování lidí u nás při nákupu oblečení? - Už jste letos vyrazili do lesa na borůvky? Než je sníte, lékaři varují: dobře je omyjte ? ideálně i povařte. Jinak hrozí vzácná, ale velmi vážná nemoc. O čem je řeč?
Magazín Experiment: Odkládat aktualizaci se nevyplácí. Jak a proč kyberútočníci zneužívají vaši chytrou domácnost?
Na internetu se denně odehrávají stovky miliónů útoků na chytrá zařízení v našich domácnostech. Vedle mobilů a notebooků cílí útočníci také na chytré vysavače, ledničky nebo třeba webkamery. Odborníci doporučují bránit se pravidelnou aktualizací softwaru. Pokud ji odložíme na později, usnadňujeme útočníkům práci. V Centru umělé inteligence na ČVUT vytvářejí pomocí online testování speciální list podezřelých IP adres jako nástroj prevence proti útokům na internetu věcí.
Věda Plus: Tomáš Čermák, mladý vědec a bývalý student Biskupského gymnázia v Hradci Králové (kde získal ocenění Středoškolák roku), nastupuje na Imperial College v Londýně
Kýbl a ultrahustý filtr ? dvě nejdůležitější pomůcky, které využívají parazitologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, když pátrají po ptačích motolicích na přírodních koupalištích. Jak se testuje nová metoda na vyhledávání cerkárií? - Částice kosmického záření se srážejí a odrážejí jako koule na kulečníku. Někdy si ho astronauti nevědomky posílají mezi sebou. Čeští vědci to chtějí měřit novým experimentem.