Český rozhlas - Věda
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Quest: AI ve hrách: chytrý pomocník, nebo problém? The Alters s využitím narazili

Co se stane, když necháte umělou inteligenci generovat texty do hry, která se sama zabývá krizí identity? Dost možná něco podobného jako The Alters, novinka od polského studia 11 Bit, která nečekaně rozvířila vody etiky herního vývoje.

42:49

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Dnes 03:21

Síťovka: Budete se divit. Papoušek Apollo pojmenuje předměty, barvy i materiál

Jmenuje se Apollo, je to papoušek šedý a je hvězdou sociálních sítí.

Včera 26:29

Věda Plus: Co dokážou zjistit přístroje českých vědců o zemětřesení na Balkáně?

Proč přibývá rakoviny plic u nekuřáků? - Jak stát vyřešil nebo spíš nevyřešil otázku užívání kratomu a dalších návykových látek? Moderuje Tomáš Pavlíček.

Včera 04:27

Magazín Experiment: Týdny vysoušení a čištění od sazí nebo omítky. Restaurátoři umí zachránit i ohořelé dokumenty

Dokumenty poškozené při požárech zasáhla hned dvojí katastrofa – nejdřív plameny a potom voda při hašení. Restaurátoři z Národního archivu v Praze na Chodovci si pro ně někdy musí jet přímo na místo, kde oheň likvidovali hasiči silnými proudy vody, aby třeba nedošlo k dalšímu poškození neodbornou manipulací. Důležité papíry se pak speciálním způsobem suší a následně opravují.

Před dvěma dny 04:23

Antivirus: Antivirus: Úprava fotek pomocí AI? Facebook za službu požaduje přístup ke všem snímkům v telefonu

Baví vás upravovat fotky, přidávat legrační filtry nebo se vylepšovat? V Americe tuto možnost nabízí Facebook a využívá při tom umělou inteligenci. Má to ale háček, potřebuje k tomu souhlas, že se dostane k vašim fotkám v mobilu. I těm, které jste Facebooku nikdy nedali.

Před dvěma dny 26:53

Věda Plus: Česko hlásí víc případů klíšťové encefalitidy než loni touhle dobou

Nejhůře jsou na tom jižní Čechy, Zlínsko a Moravskoslezský kraj. Jak se proti klíšťatům i nákaze bránit? - Jak zkontrolovat, jestli jsou solární panely nepoškozené a tedy i bezpečné? Třeba s pomocí dronů. Právě ty umí závady na fotovoltaice odhalovat za zlomek času a přitom přesněji. - Dravé ryby jako sumec, candát nebo okoun z nádrže Skalka na Ohři mají v sobě až desetkrát více rtuti než povolují normy. Podrobná analýza našich vědců zároveň ukázala, že problémem jsou i věčné chemikálie, které našli v těle dravých ryb po proudu řeky.

Před dvěma dny 42:06

Planetárium: Letci ze zvířecí říše: dobrodružná vzduchoplavba pavouků a zajímavosti ze života netopýrů

Povídání o pavoučích vzduchoplavcích (4:47) – Příběhy s pětkou: Ponorkové eso z Brna (20:17) – Kniha měsíce: Oceán. Poslední divočina (24:56) – Ze života netopýrů (28:30)

Před třemi dny 03:24

Jihočeské nebe: Harrison Schmitt byl jediným vědcem, který se dostal na Měsíc. Obdivoval tam kameny

Devadesáté narozeniny oslavil Harrison Schmitt, americký astronaut, člen posádky Apollo 17 a jeden ze dvou posledních lidí na Měsíci. „Byl to zároveň první vědec na Měsíci a jeden z prvních vědců mezi astronauty,“ doplňuje jihočeská astronomka Jana Tichá.

Před třemi dny 48:49

Leonardo Plus: Doležalová: Tohle není volný trh, ale kapitalismus podvádění

Americko-evropská obchodní jednání vrcholí. Americký prezident Donald Trump hrozí až 50procentními cly. Spojené státy přitom byly desítky let považovány za největšího bezpečnostního a obchodního spojence Evropy. „Od roku 1918 by se Evropa bez amerických peněz nepohnula z místa,“ poukazuje pro Český rozhlas Plus historička ekonomie Antonie Doležalová, která působí na Univerzitě Karlově a na britském Cambridge.

Před čtyřmi dny 23:57

Laboratoř: Patří k nejmenším živočichům na světě. V oceánech ale ukládají miliony tun uhlíku

Nejmenší mnohobuněční obyvatelé oceánů výrazně přispívají ke schopnosti Antarktického oceánu ukládat uhlík. Tato oblast světa je důležitá pro ochranu planety před klimatickou změnou. Zásluhou zooplanktonu se tak ročně uloží 65 milionů tun uhlíku.

Před čtyřmi dny 22:28

Magazín Experiment: Jaké novinky chystá pro cestující pražské letiště? A jak se restaurují ohořelé dokumenty?

00:00 témata Magazínu Experiment00:44 moderní rentgeny a kontrola příručních zavazadel04:28 bezdrátové řízení strojů07:56 5G sítě v továrních halách10:00 restaurování ohořelých dokumentů14:25 chemikálie v těle dravých ryb18:23 elektronika pěstovaná v těle mikrobů