- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Horská chata Slovanka
Kromě rozhledny se na vrcholu kopce nachází i horská chata Slovanka, i tam se zastavíme.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Jihočeská vlastivěda: Rodák z Vitějovic zvaný Kudlička prý už v 18. století létal na vlastnoručně zhotoveném kluzáku
„Byl již asi 50 let stár, zhotovil si křídla, přivázal je na sebe a vylezl na střechu své chalupy. Pak roztáhnul křídla a pustil se do povětří.“ Zní to jako pohádka? Možná. Nicméně takovéto svědectví podal jeden starý pamětník v knize Zábavy myslivecké o Vítu Fučíkovi, rodákovi z Vitějovic.
Křížem krajem: Lidovým regionálním oděvům se nově věnuje část muzejní expozice v Památníku Josefa Kaluse v Čeladné
Rukávce, plisovaná sukně, fěrtoch, tohle všechno může návštěvník obdivovat v expozici Památníku Josefa Kaluse v Čeladné. Vitrína s lidovými kroji z regionu je novinkou místního muzea.
Máme rádi zvířata: Veterinární poradna
Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Tajemství veverek z filmu Karlík a továrna na čokoládu
Také máte rádi film režiséra Burtona o návštěvě neuvěřitelné továrny na cukrovinky? A zaujala vás scéna s desítkami veverek louskajícími ořechy? Známe jejich tajemství!
Jihočeská vlastivěda: Čertův náramek, ranec, kopyto i kámen mezi paneláky. Řada čertovských kamenů je v Blatné a okolí
V oblasti kolem města Blatná na Strakonicku najdeme v krajině řadu volně ležících kamenů různých velikostí či kamenných útvarů, mnohdy bizarních. Nejznámější je bezesporu kadovský viklan, který je chráněn jako přírodní památka.
Jihočeská vlastivěda: Zvony ukradené z třeboňského kostela jsou prý zakopané v poli za Brannou. Najít se je ale nepodařilo
Ten příběh je skoro neuvěřitelný. V noci z 5. na 6. listopadu revolučního roku 1848 byl vykraden hřbitovní kostelík svatého Jiljí u rybníka Svět v Třeboni. Zvláštní bylo, že kromě cenností a bohoslužebných rouch se ztratily dva věžní zvony ze 17. století, žádní drobečkové: jeden vážil bezmála 170 kilogramů, druhý 100 kilogramů.
Podhoubí: Máme svobodu jezdit autem. Ale co takhle svoboda dýchat? Z Petřína se na Prahu snáší Spory
Petřín je překvapivým ostrovem biodiverzity přímo v srdci Prahy. Ve starém sadu žijí špačci, v pozůstatku pralesního porostu zase plch velký nebo náš největší brouk roháč obecný. S Rozárií a Prokopem jsme rozbalili deku, mikrofony, nahrávací zařízení a v zástinu velikého jasanu rozebrali environmentální aspekty života ve městě.
Křížem krajem: Hornickou minulost připomínají Orlovské jámy
Pozveme vás na exkurzi do míst u starého centra Orlové. Jsou tam pozůstatky někdejší těžby uhlí, takzvané Orlovské jámy. Miroslav Chlubna, předseda spolku, nás zavede přímo k jedné z jam, která byla vyhloubena před zhruba 170 lety.
Jihočeská vlastivěda: Jihočeši dali světu silon. Umělá vlákna vyráběl podnik v Plané nad Lužnicí, název vymyslel novinář
Věhlas některých československých výrobků neuhasínal ani dlouho po konci druhé světové války. I za socialismu existovaly podniky, které měly dobré renomé jak doma, tak daleko za hranicemi. Mezi takové patřil jihočeský Silon.
Křížem krajem: Ferdiš Duša, rodák z Frýdlantu nad Ostravicí, byl renesanční člověk a všestranný umělec
Prochodil Evropu, maloval keramiku, miloval Slovensko a nejvíce je ceněný pro své grafiky a ilustrace. Ferdiš Duša, umělec spjatý s Frýdlantem nad Ostravicí, kde se narodil i zemřel. Připomíná ho malá expozice v tamním kulturním centru.