Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 13616. květen 2022

Poslechněte si podcast: Putinův gubernátor potichu opouští Česko. Vlastníky mění další firma

Článek Jiřího Pšeničky. Bývalý mocný gubernátor z Vladivostoku Sergej Darkin, který je napojený na Putina, opouští rybí byznys, který měl s rodinou v Česku. Zpracovatelský podnik v Praze přebírají domácí podnikatelé, zjistily Seznam Zprávy.

09:54

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 448Dnes 13:26

Česká politika je mužský skanzen. Teď ale přichází tichá revoluce žen

Analýza Terezy Šídlové. Skromného zastoupení žen na nejvyšších politických postech v Česku si často všímají i v zahraničí. Ale věci se mění. Do Sněmovny proniklo historicky nejvíc žen. Političky se už navíc nebojí říkat, že jsou feministkami.

Epizoda 444Dnes 10:59

Dělení žáků na lepší a horší? Ministr rozhodnutí o reformě odkládá

Článek Josefa Mačího. Ministr školství Vladimír Balaš zadal vypracování dalšího dokumentu k reformě vzdělávání. Odkládá se tak zásadní rozhodnutí – jestli Česko začne dělit žáky na lepší a horší.

Epizoda 447Včera 05:17

Denně v jediné nemocnici zemře 10 dětí. Důsledek katastrofálních povodní

Článek Natálie Sousy. Průjem, úplavice, horečka dengue, malárie – nemoci, které se šíří v Pákistánu po povodních obřích rozměrů. A pro následující týdny a měsíce představují hrozbu, která může vyústit v další krizi obrovských rozměrů.

Epizoda 447Včera 17:39

Limity války, impéria a zla

Esej Luďka Sekyry. „Dějiny jsou zpravidla kompromisem mezi změnou a kontinuitou. Rusko potřebuje změnu. Ukrajina kontinuitu nastoupené cesty, a na té si zaslouží naši podporu.“

Epizoda 440Včera 08:24

„Jako by plánovali silnici přes Lidice.“ Památníky masakru má zničit obchvat

Článek Ondřeje Koutníka. Přetne pomníčky obětí masakru v Životicích obchvat Havířova? Spor přesáhl jak komunální, tak národní úroveň. Do boje za záchranu pietního místa se dle zjištění Seznam Zpráv pustila i generální konzulka Polska.

Epizoda 446Před dvěma dny 07:21

Ukončete tu ostudu! volají Japonci v den státního pohřbu. Nechtějí platit

Článek Daniely Kučerové. Ani dva měsíce po své smrti nedává Šinzó Abe Japoncům spát. Velkolepý pohřeb byl rozporuplný stejně jako postava bývalého premiéra.

Epizoda 445Před dvěma dny 03:50

Komentář: Státní rozpočet s drzým čelem

Komentář Martina Čabana. „Nastřelit do návrhu rozpočtu stomiliardový příjem z daně, o níž se zhola nic neví, je ukázka fiskální drzosti.“

Epizoda 443Před dvěma dny 06:59

Recenze: Fotbalisty uvízlé v jeskyni sledoval celý svět. Teď bude zase

Recenze Víta Schmarce. Příběh boje o život dvanácti chlapců a jejich trenéra inspiroval režiséra Rona Howarda k jednomu z kariérních vrcholů.

Epizoda 435Před dvěma dny 12:41

Válka bere Rusku sílu na udržení vlivu ve své baště. Konkurence nelení

Článek Lukáše Marka a Milana Rokose: Zatímco se Rusko soustředí na Ukrajinu, kterou napadlo mimo jiné ve snaze zamezit odklonu země od Moskvy na Západ, ubývá mu sil k udržení vlivu v dalších postsovětských státech.

Epizoda 441Před dvěma dny 06:59

Rozdělená česká města. Lidé ze sídlišť se cítí odstrčení a víc volí populisty

Analýza Petra Holuba. Propast mezi chudým a bohatým Českem se prohloubila, ukázaly komunální volby. Lidé ze sídlišť mají pocit, že se na ně zapomnělo, snadněji podléhají obavám a čím dál silněji inklinují k populistům.