Rozhovory Radiožurnálu
21. září 2022

Poslechněte si podcast: Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. „Je si vědom, jak se jí národ obává,“ myslí si komentátor

Ruský prezident ve svém středečním projevu vyhlásil v zemi částečnou mobilizaci. V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Okupační vedení ukrajinské Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti pak narychlo ohlásila konání referend o připojení k Rusku. Hlasování má začít už v pátek a bude trvat do úterý. Podle ukrajinského vedení jsou tato rozhodnutí důkazem, že Kremlu nevychází jeho válečné plány.

03:29

Rozhovory Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Ptáme se na všechno, co vás zajímá. Každý den se snažíme kontaktovat politiky, specialisty a odborníky z nejrůznějších profesí, abychom vám nabídli jejich názory a pohledy na nejaktuálnější témata.

Web

Před dvěma dny 02:28

Dvacetimetrová fronta na cigarety. Češi vyráží do Polska za předvánočními nákupy

Podobně jako o minulých víkendech i dnes tisíce Čechů vyráží do Polska za předvánočními nákupy. Lákají je nízké ceny. Polská vláda totiž v únoru kvůli vysoké inflaci snížila daň z přidané hodnoty. „Parkoviště u obchodních řetězců jsou slušně zaplněná. Žena, která tu vybírá parkovné, mi v nadsázce řekla, že se sem vejde celé Česko,“ popisuje reportér Jakub Vik z města Kudowa Zdrój nedaleko Náchoda.

Před 2 týdny 09:57

Nevěřím, že by jakákoli akce mohla v současnosti dosáhnout uhlíkové neutrality, říká odborník

O víkendu začne v Kataru mistrovství světa ve fotbale. Pořadatelé i Mezinárodní fotbalová federace FIFA o něm tvrdí, že půjde o první uhlíkově neutrální šampionát v historii. Klimatologové to označují za zavádějící, až nebezpečné tvrzení. Poukazují na to, že půjde naopak o turnaj, který velkým množstvím uhlíkových emisí ještě zhorší eskalující klimatickou krizi. Americký zpravodaj Jan Kaliba o tom v New Yorku mluvil s Allenem Hershkowitzem, vědeckým poradcem pro udržitelnost.

Před 2 týdny 02:42

Trumpův comeback? Bývalý republikánský oznámil, že chce opět kandidovat na hlavu USA

Donald Trump se bude v příštích volbách znovu ucházet o funkci prezidenta Spojených států. K federální volební komisi už podal potřebné dokumenty a dva roky před nadcházejícími volbami v roce 2024 zahájil kampaň, kterou oficiálně oznámil ve své rezidenci na Floridě. Podpořila jej manželka Melania, dcera Ivanka se v kampani odmítla angažovat.

Před 2 týdny 05:22

Na Zemi už žije víc než 8 miliard lidí. Ta poslední přibyla během 11 let

„Dnes máme příležitost k oslavám naší rozmanitosti a pokroku, ale i k připomínce, že společně sdílíme odpovědnost vůči této planetě,“ uvedl generální tajemník OSN Antonio Guterres, když oznámil, že podle propočtů této organizace právě dnes překročila globální populace hranici osmi miliard. Jaké jsou vyhlídky na další desetiletí a unese planeta rostoucí demografickou zátěž?

Před 3 týdny 06:05

Klimatická konference COP27. „Lidstvo přiznává, že vlastní vinou balancuje na hraně propasti“

V egyptském Šarm aš-Šajchu probíhá klimatická konference COP 27. Na její zahájení přijelo 120 politiků včetně českého premiéra Petra Fialy. Jedním z hlavních témat summitu bude poprvé i finanční pomoc zemím, které v důsledku globálního oteplování utrpěly škody. „Tím, že o problému mluvíme, začneme hledat a analyzovat příčiny a hledat cesty k nápravě,“ hodnotí přínos summitu Michal Marek, ředitel Centra výzkumu globální změny Akademie věd CzechGlobe.

6. listopad 2022 02:54

Část Rokytnice je bez dodávek tepla, hrozí přerušení výuky. Vyřeší se spor města s dodavatelem?

Část domácností v Rokytnici v Orlických horách je už druhý den bez tepla a teplé vody. Dodavatel jim včera ráno kvůli dlouhodobým neshodám ohledně účtované ceny přerušil dodávky. Jde o stovky lidí v domácnostech na několika sídlištích. Kromě nich je ale od tepla odpojený taky dům s pečovatelskou službou nebo základní škola, kde hrozí přerušení výuky. Společnost Ekoenergy Moravia ten krok odůvodnila tím, že aktuálně na dodávky tepla nemá dostatek peněz.

3. listopad 2022 06:50

Ještě je čas na záchranou brzdu, říká člen NERV o návrhu úspor ve státním rozpočtu

Součet schodku státního rozpočtu se za poslední tři roky vyšplhal na bilion korun a příští rok naroste o dalších 295 miliard. Národní ekonomická rada vlády (NERV) proto kabinetu Petra Fialy ve středu předložila návrhy opatření, která by měla vést k dlouhodobému zlepšení hospodaření státu. Co by hrozilo, pokud by se státní dluh dál zvyšoval podobným tempem? A v čem podle členů NERV dělá stát hlavní chyby?

28. říjen 2022 05:46

Jak se slavil 28. říjen? „Za první republiky byly oslavy mohutné a povinné,“ popisuje historička

Dnes si připomínáme výročí vzniku samostatného Československa. Oslavy 28. října měly v průběhu historie našeho státu různé podoby v závislosti na střídání politických režimů. Historici z nich vyčtou cenné informace o tehdejší společnosti. Jak se k svátku stavěly národnostní menšiny? „V roce 1928 například Maďaři říkali, že je to jejich den smutku,“ popisuje v rozhovoru Dagmar Hájková.

21. říjen 2022 06:28

Ze zrádce opět hrdinou. Soud po více než půl století očistil jméno generála Jana Syrového

Legionář Jan Syrový byl v prvorepublikovém Československu vnímán jako národní hrdina. Po válce byl ovšem odsouzen jako zrádce a kolaborant. Až teď soudy uznaly, že nespravedlivě. K úplnému očištění jeho jména dochází 52 let po jeho smrti. Armádní hodnost i všechna československá vojenská vyznamenání mu ve čtvrtek posmrtně znovu přidělila ministryně obrany Jana Černochová.

21. říjen 2022 02:25

Británie bez premiéra. V létě trval výběr lídra dva měsíce, teď to má být týden, komentuje zpravodaj

Velkou Británii čeká další změna na premiérském postu. Dosavadní předsedkyně vlády Liz Trussová ve čtvrtek oznámila rezignaci. „Do pondělního odpoledne jsou otevřené nominace, každý kandidát musí mít podporu alespoň stovky konzervativních poslanců,“ vysvětluje zpravodaj v Londýně Jaromír Marek. Objevují se jména jako Rishi Sunak, Penny Mordauntová či Boris Johnson, jehož přijatelnost pro veřejnost je však otázkou. Poslechněte si rozhovor.