Očima Saši Mitrofanova
Epizoda 915. březen 2022

Poslechněte si podcast: Putin naplnil Orwellovy vize

Nepodařilo se mi najít zmínku o tom, zda Vladimir Putin někdy otevřel román George Orwella 1984. Pokud nikoliv, stala se úžasná věc. Dokázal základy Orwellova světa, v němž vládne drsná totalita, uvést v život v Rusku, jemuž vládne 22 let.

05:24

Očima Saši Mitrofanova

Vydává: Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Epizoda 244Včera 05:06

Oříšek ODS

Pamatuji si náladu mezi představiteli Občanského hnutí před parlamentními volbami v roce 1992. Už bylo po jednotě Občanského fóra, vznikla ODS. V OH tehdy zbyli lidé, kterým bylo vlastní přesvědčení, že jejich úspěchy ve federální a české vládě jsou tak jasné, že zvítězí, aniž by se moc snažili ve volební kampani.

Epizoda 243Před třemi dny 04:42

Cesta do hlubin protiputinovské duše

Často dokáže umělecké dílo vzniklé v určitém společenském prostředí přiblížit atmosféru lépe než sociologický průzkum. Nebo přesněji řečeno dokáže ji přiblížit jinak. Ruský spisovatel Ivan Filippov patří k Putinovým odpůrcům. Jeho telegramový kanál Na Zzzápadní frontě klid se věnuje popisu a odhalování tzv. Z kanálů, jinými slovy nejtvrdší propagandy Putinova režimu. Řeč ale bude o jeho právě vydané knize Myš.

Epizoda 242Před týdnem 05:05

Čas házet kamení

Převážná většina lidí si myslí, že je česká společnost rozdělena a panuje v ní nedůvěra. Jako rozdělující faktor vnímá politiky. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila agentura Median.

Epizoda 241Před týdnem 05:17

V Rusku sílí hlasy, že ženy jsou hlavně na rozmnožování

Patriarcha moskevský a veškeré Rusi, nejvyšší představitel Ruské pravoslavné církve Kirill si nedávno veřejně postěžoval, že jeho země je veliká, ale žije v ní málo lidí. Kirill ale ve stejném projevu přišel s receptem, který podle něj vyřeší tento problém jako mávnutím kouzelného proutku: v Rusku nebudou potraty.

Epizoda 240Před 2 týdny 05:32

SPOLU k světlým zítřkům? Říct se dá cokoli

Na sobotním sněmu TOP 09 promluvili všichni lídři stran vládní koalice. Logicky ale největší pozornost upoutal projev premiéra a předsedy ODS Petra Fialy.

Epizoda 239Před 2 týdny 05:03

Jen pravda v boji s Ruskem nestačí

Ve čtvrtek jsem se v pražském Lichtenštejnském paláci díky pozvání Ústavu pro studium totalitních režimů zúčastnil posledního dne mezinárodní konference Ruský imperialismus 1939/45 – 2023, na níž více než 20 odborníků z 11 zemí celého světa debatovalo o příčinách a důsledcích ruské agrese (nejen) na Ukrajině. Konferenci pořádal ÚSTR ve spolupráci s Úřadem vlády, litevskou ambasádou v Praze a polským Instytutem pamięci narodowej a cílem bylo poukázat na kořeny ruských imperiálních komplexů a na jejich dopady na historii včetně vpádu na území Ukrajiny.

Epizoda 238Před 3 týdny 05:16

Hedvábné záplaty na hrubých pytlích

Dnes to celé chci pojmout jako výzvu k přemýšlení. Nedávám žádnému z dále citovaných názorů absolutorium. Ale tyto názory se vztahují k situaci, ve které jsme se všichni ocitli. Je podle mě krizová a generuje klíčovou otázku: Vydrží na hrubých pytlích hedvábné záplaty, či bude existenčně nutné použít záplaty stejně hrubé?

Epizoda 237Před 3 týdny 05:13

Jen Putin nabízí Rusům cestu z krize. Je to válka

Začnu jedním z mnoha typických případů. V Moskvě 14. října zmlátili policisté Tamerlana Marzojeva před očima jeho těhotné ženy. Policisté ho zastavili proto, že jako rodák ze severní Osetie na Kavkaze vypadal jinak než klasický Rus. 

Epizoda 23630. říjen 2023 05:16

Profi v. emo

Prezident Petr Pavel poprvé v úřadu promluvil na výročí 28. října a poprvé udělil státní vyznamenání. Sváteční sobota ale nebyla jenom ve znamení této události. Předvedla rozdíly ve společnosti i ve výkonech politiků. 

Epizoda 23528. říjen 2023 05:24

Kam s Ruskem? Groteska i zoufalství

Po více než půldruhém roce války, kterou rozpoutalo Rusko proti Ukrajině, v Rusku samotném a v exilu vznikají úvahy o budoucnosti. Lze mezi nimi objevit jak zcela groteskní představy o dalším vývoji země, tak zoufalství nad tím, že ji nic než úpadek potkat nemůže.