- Podcasty
- Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou

Poslechněte si podcast: Půst má primárně duchovní význam. Důležité je něco si odepřít, říká Kateřina Cajthamlová
Snad v celé historii procházel člověk obdobím strádání, ať už díky přírodě, kdy prostě nic neulovil, nebo kvůli válce, nemocem, ale také z náboženských důvodů. Naše moderní civilizace ale pojem strádání a odříkání v pravém slova smyslu nezná, a půst se tak pro většinu lidí stává výzvou. Někteří si od něj dokonce slibují hubnutí.
Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou
Pořad o zdraví a zdravém životním stylu, kde se veselou formou dozvíte více o svém zdraví a jak funguje lidské tělo.
Krátkodobý průjem nezastavujte, jinak trvá déle, radí Kateřina Cajthamlová
Každý se s ním v životě aspoň jednou setkal. Průjem může způsobit nevhodná strava i kombinace potravin, ale také užívání léků, třeba antibiotik. Pokud je průjem akutní, není to sice nic příjemného, ale není nebezpečný.
Roztržitost a problémy s pamětí ještě neznamenají, že trpíte Alzheimerem. Jaká jsou kritéria?
Máte problém zapamatovat si jména? Vybavíte si zážitek, ale nevíte, kdy a kde se stal? V tom případě Alzheimerovou chorobou netrpíte. Ta se pozná podle mnohem detailnějších kritérií.
Mrtvice je infarkt mozku. Záleží, které tepny se ucpou. Můžeme se na ni otestovat sami?
Na lidské tělo číhá řada nebezpečí. Jedním z nich je mrtvice neboli iktus. „Stručně řečeno v 80 procentech je to infarkt mozku, 20 procent jsou krvácivé projevy mrtvice,“ říká přednosta neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Vladimír Přibáň.
S alergiemi nám kromě léků mohou pomoci i dechová cvičení, radí lékařka
Alergie se dnes považuje za běžný zdravotní problém. Často se s ní setkáváme na jaře, kdy začínají kvést rostliny a všude poletuje pyl. „Tím neagresivnějším je vedle lísky, olše a habru určitě pyl břízy,“ říká alergolog.
Odborníci odhadují, že některou z forem lupénky trpí každý čtvrtý člověk
Lupénka trápí muže i ženy stejně. Protože jde většinou o estetický problém, lidé se často stydí o ní mluvit a postižená místa skrývají pod oblečení. Onemocnění patří mezi autoimunitní a neinfekční, nelze ho tedy přenést na jiného člověka.
Chrápání je kosmetický přírodní úkaz. Problém je, když během něj pacient nedýchá, varuje lékařka
Chrápání je snad největším postrachem společných ložnic. A spousta zaručených domácích nápadů, jak se problému zbavit, často selhává. Je chrápání nebezpečné a lze ho vůbec odstranit?
Za bolest zad může chůze po dvou. Trpěli i naši předci, není to jen civilizační nemoc, říká lékařka
Ústřel, houser, ischias i hexenšus. Všechny tyto výrazy vyjadřují náhlou bolest zad. Záda však mohou bolet i z překvapivě jiných příčin, které s páteří nesouvisí.
Hemoroidy mají všichni. Problém nastane, když se zvětší. Jak probíhá vyšetření a co pomáhá?
Hodně pacientů přichází se slovy ‚Dobrý den, pane doktore, já mám hemoroidy‘. Tak jim odpovím ‚Já taky‘. Protože hemoroidy máme každý,“ říká Zdeněk Zenkl z plzeňské polikliniky. Proč vznikají?
Pálí vás a slzí vám oči? Mrkejte a dodržujte osvědčené pravidlo, doporučuje Kateřina Cajthamlová
Udělat něco bez mrknutí oka je pro člověka problém. „Pokud nemrkáte, vysychá spojivka, což pro oko není dobře. Měli bychom mrknout každých 5–15 vteřin,“ říká doktorka Cajthamlová.