Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Puklý gotický zvon Svatá Barbora z Vojslavic na Pelhřimovsku dostal zpátky svůj jasný hlas

V bavorském Nördlingenu se v továrně na svařování zvonů podařilo zachránit prasklý zvon z roku 1510, který ulil pražský zvonařský mistr Bartoloměj.

03:04

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:01

Jihočeské hvězdárny se dnes připojují k celorepublikovému Dni Hvězdáren a planetárií

Období jarní rovnodennosti nabízí ideální podmínky pro sledování vesmíru. Hvězdárny a planetária po celé republice zvou v tomto období veřejnost k pozorování nebeských těles.

Včera 02:36

Obec Ločenice sama provozuje dva obchody i hospodu

Obyvatelé některých odlehlých obcí musí za nákupem dojíždět třeba i několik desítek kilometrů. V Ločenicích na Českobudějovicku je to přesně naopak. Obec tam provozuje hospodu a dva obchody, z toho jeden ve své místní části Nesměň. Lidem tak dává práci a pro místní zároveň zajišťuje ty nejdůležitější potřeby.

Včera 02:58

Památkáři obnovili látkovou výzdobu zlatého eggenberského kočáru na zámku v Českém Krumlově

Zlatý kočár na zámku v Českém Krumlově získal po staletích znovu původní podobu. Památkáři na voze obnovili textilní výzdobu. Vůz nechal pro svou diplomatickou misi u papeže vyrobit v roce 1638 kníže Jan Antonín I. z Eggenbergu. Návštěvníci ho uvidí od 1. dubna na první prohlídkové trase.

Před dvěma dny 02:12

Blatenští rybáři čistí rybníky pomocí pásové žací lodě téměř celý rok

Dvacátý druhý březen je Světový den vody. Mnoho lidí v Česku se s ní po několikaletém suchu snaží lépe hospodařit. V krajině například vodu zadržují rybáři, kteří v posledních letech s jejím nedostatkem často bojovali. V Blatné na Strakonicku čistí speciálním strojem stoky, aby po dešti mohly srážky odtéct do rybníků.

Před dvěma dny 02:32

Řidiči se už nebudou muset projíždět po hrázi Žárského rybníka, kde je silnice nebezpečně úzká

Desítky let čekání je u konce. Po zdlouhavých přípravách začala stavba obchvatu Žáru u Nových Hradů. Jihočeský kraj ji ve středu symbolicky zahájil poklepáním na základní kámen.

Před třemi dny 02:38

Obyvatelé Krumlova požadují vybudování severního obchvatu, sepsali petici

Obyvatelé čtvrti Špičák v Českém Krumlově si můžou v bytech vyvětrat jen pár hodin v noci. Tamní Chvalšinskou ulicí denně projede přes 16 tisíc aut.

Před třemi dny 02:24

Sbírka obyvatel Jindřichova Hradce se snaží podpořit třeboňský Hospic sv. Kleofáše

Jindřichův Hradec o víc než 40% zkrátil dotaci Hospici sv. Kleofáše z Třeboně. Organizace žádala město o dotaci, zastupitelé ji ale nepřiznali v plné výši.

Před čtyřmi dny 02:44

Lahve trpělivosti, malovaná vejce nebo řehtačky ukazuje nová velikonoční výstava v Jihočeském muzeu

Řehtání neodmyslitelně patří ke svátkům vítání jara. Potvrzuje to i nová velikonoční výstava Jihočeského muzea.

Před pěti dny 02:37

Zámek v Jindřichově Hradci otevřel svoje brány s předstihem

Jako jediná státní památka na jihu Čech pustila návštěvníky do zámeckých prostor už o víkendu. Zavedeme vás tam i my, na stanici Český rozhlas České Budějovice.

Před šesti dny 02:51

Zřícenina Vítkův Hrádek u Lipenské přehrady je bez správce, Přední Výtoň hledá nového provozovatele

Přes 30 tisíc turistů ročně se odtud kochá pohledem na Alpy a Lipenské jezero. Nejvýše položená česká zřícenina Vítkův Hrádek je teď ale bez správce a zahájení hlavní sezony je tak nejisté. Spolek přátel Vítkova Hrádku, který se o ni 25 let staral, dostal od Přední Výtoně výpověď z nájmu kvůli chybějícímu stavebnímu povolení na obnovu vyhlídkové plošiny. Obec vypsala výběrové řízení na nového provozovatele.