17. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Půda si pamatuje nevinnou krev. Román Kyselé třešně popisuje masakr německých obyvatel na Slovensku

Jsou třešně na kopci Švédské šance u Přerova opravdu kyselé? Nebo je to jen lež rodičů, kteří tak chtěli zabránit svým dětem, aby si trhali ovoce v aleji, kde bylo v červnu 1945 bestiálně zavražděno 267 nevinných lidí? Desítky let se o masakru, jehož obětí byli němečtí obyvatelé Slovenska, převážně ženy a děti, nesmělo mluvit. Přerovská spisovatelka Lenka Chalupová události popisuje ve svém románu Kyselé třešně.

04:02

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Před dvěma dny 03:25

Usměvavý Abdel z Tuniska kočuje po Česku ve svém bistru na kolečkách

Jako správný kočovník vytáhne Abdel několikrát do týdne své bistro na kolečkách a vyráží do světa. Abdel pochází z Tunisu, ve svém foodtracku nazvaném Nabu Sandwich vaří severoafrickou nebo také středomořskou kuchyni. V Česku objíždí festivaly nebo trhy v Praze. Vařit se naučil v Tunisu, v podstatě doma od své matky, později pracoval ve Francii a do Česka ho přilákala přítelkyně. V seriálu dnes zamíříme do Litomyšle, kde na jeden víkend Abdel zaparkoval své pojízdné bistro.

Před třemi dny 03:20

Plzeňané poznávají blahodárné účinky slavného kimči v korejském bistru Korjo-Saram

Spletité jsou osudy lidí, kterým cestu zkřížily geopolitické ambice světových mocností. V podstatě i v jejich důsledku vzniklo v Plzni korejské bistro. Mluví se tam česky, rusky, uzbecky a občas korejsky. Podnik vedou čistokrevní Korejci, do jednoho absolventi univerzit. Velkou část života musela rodina strávit na Sibiři a v Uzbekistánu, kde byla korejština v dobách Sovětského svazu zakázaná. Před několika lety dostali do Česka a v Plzni otevřeli bistro Korjo–Saram.

Před čtyřmi dny 03:31

Láska z pouště pokračuje v Břeclavi. Guatemalsko-český pár tam učí místní milovat mexickou kuchyni

Jiskra mezi Guatemalcem Fredym a Češkou Monikou vzplanula v chladicím boxu v restauraci v americkém Santa Fé. Po pár společných letech života v rozpálené poušti se jim narodila dcera. Společně se vrátili do Moničiny rodné Břeclavi, kde otevřeli bistro Fredy‘s. Vaří, pečou a smaží latinsko-americké lahůdky, od taco přes burrito až po quesadillu, v kuchyni mluví třemi jazyky a zaměstnávají i deset lidí. V malém okresním městě je takové latino bistro dost neobvyklá věc.

Před týdnem 03:58

Největší odměnou jsou spokojení žáci, říká vítězka Global Teacher Prize

Do svých 40 let pracovala Magdalena Málková v mezinárodní firmě. Pak ale onemocněla a zatoužila dělat něco smysluplného. „Já se mám dobře, protože je matika s Magdou,“ prohlašuje jedno z dětí na začátku hodiny matematiky, kdy si děti v kroužku spolu s učitelkou sdělují své pocity. Dnes už Magdalena Málková učí 10 let a je v tom tak dobrá, že vyhrála i letošní cenu Global Teacher Prize.

Před týdnem 03:27

Tři ročníky v jedné Montessori třídě. „Děti si pomáhají a spolupracují spolu,“ říká učitelka

Kamila Randáková učí na základní škole Montessori ve Slaném. Ve věkově smíšené třídě se žáci ve věku od 6 do 9 let přirozeně učí jeden od druhého, chovají se k sobě ohleduplně a vzájemně si pomáhají. V Montessori systému nemají známky, učitelé v dětech podporují vnitřní motivaci. Jakým způsobem se děti učí opravovat své chyby? Poslechněte si další díl seriálu o výjimečných učitelích.

Před týdnem 03:35

Obcházím teorii a snažím se být hodně praktický, abych studenty nadchnul, říká učitel Mikláš

Finalista Global Teacher Prize, učitel Michal Mikláš, se do hodin informatiky a počítačové grafiky snaží vnést zábavné prvky a dává důraz na samostatnost. Pro některé je to velmi náročné, jiní díky tomu získají práci. Všichni studenti ale styl i osobnost svého učitele oceňují. Poslechněte si další díl seriálu o výjimečných učitelích.

Před týdnem 03:26

Hroznýš, želva nebo leguán. Učitel gymnázia Botičská používá k výuce i zookoutek se zvířaty

Učitel Petr Šíma z pražského gymnázia Botičská se snaží probíranou látku studentům co nejvíc přiblížit a gymnazisty nadchnout. V hodinách biologie k tomu často používá nejrůznější pomůcky a taky živá zvířata. „Měly by se učit tak, aby je to bavilo, a aby věděly k čemu to je. To je základ. A když to mají tím zážitkem, když si můžou všechno osahat, tak se jim to daleko líp pamatuje a daleko víc vidí v přírodě nějaké pravidelnosti, zákonitosti,“ říká.

Před týdnem 03:32

Chci zapojit každého studenta, motivovat je, říká učitelka z Jihlavy. V čem je její výuka výjimečná?

Neexistuje špatná otázka, špatně je nezeptat se! To je heslo, které razí jedna z letošních finalistek ceny pro nejinspirativnější pedagogy Soňa Havlíková. Učí na Obchodní akademii, zdravotní škole a škole služeb v Jihlavě. Do vyučování chce zapojit každého studenta, snaží se o to, aby se studenti nebáli udělat chybu. „Na dějepise chci zkusit, aby pochopili metody, musí se naučit spolupracovat, vědět, kdy mluvit, vzájemně se hodnotí,“ přibližuje Soňa Havlíková.

Před týdnem 03:38

Kdysi to byl největší hrad na Moravě. Dnes zříceninu Lukov křísí k životu děti z Hnutí Brontosaurus

Stovky tun kamení a hlíny už přemístili dobrovolníci, kteří opravují zříceninu hradu Lukov na Zlínsku. Kdysi ho vlastnil i Karel IV. Stavba byla největším hradem na Moravě. Poté zchátral a téměř zmizel v lesním porostu. Před 40 lety začalo jeho velké znovuzrození díky členům Hnutí Brontosaurus.

Před týdnem 03:45

Malebná zřícenina hradu Pořešín není jen památka. Láká na bohatý kulturní program i stádo oveček

Ještě před 15 lety byl hrad Pořešín zpustlá zřícenina, kterou skoro nikdo neznal. Dnes je oblíbeným turistickým cílem Českokrumlovska. Přes léto tam míří cyklisté, ale i pěší turisté z celých Čech.