Jak to vidí...
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: publicista Ivan Kytka

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

25:33

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 25:59

Oftalmolog Petr Sklenka. K čemu při výuce budoucích očních lékařů potřebuje prasečí oko?

Pamatuje si svoji první operaci šedého zákalu? Co musí umět mikrochirurg, který operuje oko? Jaké okolnosti ho přivedly k operování šedého zákalu v Bejrútu v rámci humanitárního programu MEDEVAC? V čem jsou operace na misi jiné, než v domácím prostředí? Jak tamější pacienti reagují, když je pozdraví arabsky? K čemu při výuce budoucích očních lékařů potřebuje prasečí oko? Má něco společného operace očí a bubnování? Jak najít jiný úhel pohledu na svět?

Před dvěma dny 24:48

Denisa Hejlová: Prezidentská kampaň musí být agresivní. Špína a kostlivci se vytáhnou po Vánocích

Pomalu se rozbíhají kampaně prezidentských kandidátů. Jaké kampaně vůbec zabírají? Umírněné, pozitivně laděné? Anebo naopak dravější, akčnější, agresivnější? Jaké jsou nejčastější taktiky, čím se vás snaží kandidáti ovlivnit? Specialistka marketingové komunikace se v audiozáznamu zamýšlí také nad národní debatou kandidátů, sledovaností zpravodajství a odtajňuje praktiky influencerů.

Před třemi dny 24:27

komentátor Adam Černý

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Vladimír Kroc.

Před čtyřmi dny 25:13

Pavel Smutný: Pozice Ukrajiny oslabuje. Putin vede Rusko někam, odkud není návratu. A není v tom sám

Z víkendového ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží se obviňují válčící strany navzájem. Podle Kyjeva jde o součást ruského plánu nechat Ukrajince umrznout k smrti. Podle Moskvy jde o cílenou provokaci Ukrajiny. Jak moc je situace vážná? Hrozí jaderná havárie? A proč se ještě nepodařilo válku ukončit? Advokát Pavel Smutný v audiozáznamu ještě zhodnotí výsledky klimatické konference COP27 i pokusy Izraele sestavit novou vládu.

Před pěti dny 25:22

Pavel Kosatík: Rajčatová polévka v galeriích? Zvláštní. Ale jak jinak vyburcovat k ochraně klimatu?

V Egyptském Šarm aš-Šajchu skončila mezinárodní klimatická konference. Přestože šlo o největší akci svého druhu, konkrétní kroky pro zavedení již dříve přijatých závazků se naplno přijmout nepodařilo. Jak hodnotit výsledek? A jak vnímat protesty proti liknavé politice světového společenství na ochranu klimatu? Spisovatel Pavel Kosatík v audiozáznamu ještě probere česko-slovenské vztahy 30 let po rozdělení a zhodnotí debaty kolem prezidentských kandidátů.

Před šesti dny 24:48

Iva Holmerová: Akutní medicína je špičková. Starat se preventivně o své zdraví nám ale nejde

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navrhuje, aby se do českého zdravotnictví vrátila nadstandardní péče. Podle jeho odůvodnění to přinese zkvalitnění péče pro všechny. Zlepšit by se podle něj měla i prevence a dostupnost lékařů. V čem jsou největší slabiny českého zdravotnictví? Gerontoložka Iva Holmerová v audiozáznamu ještě vysvětlí úskalí prodloužení věku odchodu do důchodu i to, na jaké problémy naráží systém sociální péče.

Před týdnem 26:27

Proč některým lidem vyhovuje zkratkovitý výklad dějin? Odpovídá historik Kamil Činátl

Co je to vzpomínková kultura? Může historiografie nabídnout obecně platnou pravdu? Co je výzvou školního dějepisu? Čím si učebnice dějepisu, jejíž je spoluautorem, vysloužila ocenění na Frankfurtském knižním veletrhu? Jak současný kontext proměnil náš vztah k listopadovým událostem roku 1989? Proč některým lidem vyhovuje zkratkovitý výklad dějin? Je docent Kamil Činátl i v době plné nejistot a změn optimistou?

Před týdnem 24:52

Analytik Pavel Havlíček: Češi se 17. listopadu umí semknout, ale jsou tu i snahy o přepsání dějin

Výročí 17. listopadu dokáže semknout českou společnost, hodnotí oslavy sametové revoluce analytik Pavel Havlíček z výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky. Velká část české společnosti si hodnot jako je svoboda a demokracie skutečně váží, podotýká v pořadu Jak to vidí… Nakolik jsme odolní vůči vnějším i vnitřním vlivům a dezinformacím? Poslechněte si ze záznamu. Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás moderuje Zita Senková.

Před týdnem 40:17

Cinkali klíči, přesto se mnozí cítí jako oběti nenaplněných ideálů. Speciál k výročí 17. listopadu

Od sametové revoluce uplynulo 33 let. Co zůstalo z ideálů 17. listopadu 1989 a z porevoluční atmosféry? Vyrovnali jsme se s minulostí? Jaké hodnoty vyznává porevoluční generace? Jak se mění spokojenost s politickou situací? A změní Česko příští prezident? V hodinovém speciálu diskutují socioložka Paulína Tabery, ekonomická analytička ČRo Jana Klímová a politolog Petr Just.

Před týdnem 24:16

Dušan Drbohlav: Integrace uprchlíků vázne. Překážkou je nejistota i typická ukrajinská nerozhodnost

Řada ukrajinských válečných uprchlíků by se ráda po měsících strávených v exilu vrátila domů. Ztěžuje jim to ale zima. Kvůli rozsáhlému poškození energetické sítě by Ukrajina návrat milionů lidí nezvládla. K setrvání v zahraničí vyzvala i vicepremiérka Iryna Vereščuková. Dá se očekávat další migrační vlna? A jak se integrovali stávající váleční uprchlíci? Sociální geograf Dušan Drbohlav v audiozáznamu ještě vysvětlí koncept sociálních remitencí a zhodnotí pomoc Západu.