Epizoda 222Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zažil boj o Hrad: Je třeba změnit pravidla hry. Byl jsem transparentnější než Zeman

Tento týden uplynuly přesně čtyři roky od prvního kola prezidentské volby, ze které podruhé vyšel jako vítěz Miloš Zeman. Mandát současné hlavy státu končí 8. března 2023 a potenciální uchazeči o nejvyšší úřad mají tedy nejvyšší čas rozhodnout se, jestli do boje o Hrad půjdou, nebo ne. Jaký by měl budoucí prezident být?

21:40

Ptám se já

Vydává: Seznam Zprávy

Rozhovory Marie Bastlové na Seznam Zprávách. Zásadní a přímé otázky na politiky, úředníky i ekonomy. Zkrátka na všechny, kteří jsou u moci a rozhodují.

Web

Epizoda 232Včera 26:10

Zákon je nepřehledný. Šéf fondu vysvětluje, proč Babišovi stále plynou dotace

Nový kabinet Petra Fialy s oblibou zmiňuje slovo „deagrofertizace“, tedy zbavení státní správy vlivu skupiny Agrofert. Jméno firmy z Babišova svěřenského fondu se přitom často skloňovalo ve spojitosti se Státním zemědělským a intervenčním fondem (SZIF). Oprávněně, nebo nikoliv?

Epizoda 231Před dvěma dny 23:54

Špicar: Konec testování po nemoci? Doufáme, že vláda ví, co dělá

Vláda v boji s covidem zase mění kurs. Od příštího pondělí se nebudou muset testovat lidé měsíc po pozitivním PCR. Je to správně?

Epizoda 230Před třemi dny 23:26

Vláda řeší Rusko, prezident Zeman mlčí. Máme jiné pohledy, říká ministr

Kabinet Petra Fialy schytává kritiku za to, že zatímco mluví o šetření, má na rozdíl od toho Babišova několik ministrů navíc. Mezi nimi i ministra pro evropské záležitosti, který má na starost české předsednictví Rady EU.

Epizoda 229Před čtyřmi dny 23:52

Jsme zavalení. Lidé čekají na lůžko i několik dní, říká česká sestra v USA

Nová varianta koronaviru omikron zasahuje státy napříč světem. Zatímco v Česku se na největší nápor nákazy teprve čeká, za oceánem už další vlnu pociťují i v nemocnicích. V jak složité situaci američtí zdravotníci jsou?

Epizoda 228Před pěti dny 23:57

Janeček: Síť vlivných lidí mě chce podpořit. Mám velkou šanci být prezident

Miliardář Karel Janeček je jedním z prvních, kdo v pátek oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta. Jak plánuje oslovit voliče?

Epizoda 227Před týdnem 28:51

Železný: Po Babišovi budu chtít omluvu. S Nacherem mi nervy neujely

Moderátor české televize Jakub Železný už několikrát připustil kandidaturu na generálního ředitele televize. Minulý týden ale schytal kritiku za to, že nezvládl emoce při rozhovoru s poslancem ANO Patrikem Nacherem. Kde je hranice vyváženého rozhovoru? A je třeba proměnit vedení České televize?

Epizoda 226Před týdnem 22:14

Vláda už má plán pro případ krize. Ještě v ní nejsme, říká Válkův náměstek

Očkování proti covidu-19 v Česku povinné nebude. Tento týden o tom rozhodla vláda. Ministr zdravotnictví za TOP 09 Vlastimil Válek napsal na sociální sítě, že takové opatření od počátku považoval za nesmysl. Změní se proto vyhláška přijatá předchozím koaličním kabinetem, která počítala s povinnou vakcinací pro lidi nad šedesát let a vybrané profese. Je to správný krok v době sílícího omikronu?

Epizoda 225Před týdnem 22:03

Gazdík: Sypu si popel na hlavu. Měl jsem Farskému říct, že USA není dobrý nápad

Ve školách se od 17. ledna testuje pouze jednou týdně navzdory tomu, že omikronová vlna sílí. Čísla nakažených dosahují denně desítek tisíc. Podle šéfa ministerských statistiků Ladislava Duška je ovšem pravděpodobné, že nakažlivější varianta koronaviru už dětskou populací a mladistvými do značné míry prošla. Je přesto plán vlády na zkrocení pandemie dostačující?

Epizoda 224Před týdnem 25:03

Manžel Babišovy poslankyně radí vládě. "Mám kvůli tomu snad skončit v politice?"

Poslanecká sněmovna má za sebou první vyčerpávající jednání, kdy se v roli opozice poprvé naplno projevila hnutí ANO a SPD. Hodiny trvající obstrukce, které předcházely hlasování o důvěře vládě, přerostly v zatím nejdelší debatní maraton v historii Česka. Jde o novou taktiku opozice?

Epizoda 223Před týdnem 33:33

Transplantace prasečího srdce člověku: Jako cesta člověka na měsíc, říká lékař

V americkém Marylandu se 7. ledna odehrál revoluční lékařský zákrok. Tamním kardiochirurgům se totiž po mnoha desetiletích výzkumu podařilo úspěšně transplantovat geneticky upravené prasečí srdce lidskému pacientovi. O jak velký krok pro lidstvo jde?