Ptám se já, Marie Bastlová
Epizoda 56031. květen 2023

Poslechněte si podcast: Justiční pletichy za mou kritikou vidím, říká Baxa

Ústavní soud má tři nové představitele. Senátoři zvolili do funkcí profesora Jana Wintra i bývalého předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu a soudkyni Danielu Zemanovou. Kam noví soudci konstituční tribunál posunou?

Hostem Ptám se já je nový ústavní soudce Josef Baxa.

Senát dnes schválil nominace někdejšího předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy, profesora ústavního práva Jana Wintra i bývalé prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové v tajné volbě. A to i přes výhrady svého ústavně-právního výboru, který před týdnem podpořil jen Wintrovu kandidaturu.

Jejich schválení ale nakonec bylo hladké. Baxa získal 63 ze 79 odevzdaných hlasů, Wintr 64 hlasů a Zemanová 59 hlasů. Byli prvními třemi kandidáty, které nominoval prezident Petr Pavel. V křeslech ústavních soudců mají nahradit Jaroslava Fenyka, Jana Filipa a Miladu Tomkovou, jejichž desetiletý mandát skončil 3. května.

Co stálo za výtkami senátorů vůči dvěma ze tří kandidátů prezidenta? Jak probíhal jeho nominační proces? A přijal by Josef Baxa post šéfa Ústavního soudu?

---

Ptám se já. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Spotify, v Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích nebo na Podcasty.cz.

Archiv všech dílů najdete tady, ostatní podcasty Seznam Zpráv tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail audio@sz.cz.

36:13

Ptám se já, Marie Bastlová

Vydává: Seznam Zprávy

Hard talk Marie Bastlové na Seznam Zprávách. Zásadní a přímé otázky na politiky a na všechny, kteří jsou u moci a rozhodují.

Web

Epizoda 1048Včera35:20

Začal jsem konat, od minulého týdne se neschválilo nic, říká Benda

Epizoda 1047Před šesti dny40:00

Prezident se vládě vědomě politicky vzdaluje, říká Macinkův poradce

Epizoda 1046Před týdnem35:53

Největšími šířiteli dezinformací, nesmyslů a bludů jsou vládní politici, říká expert

Epizoda 1045Před týdnem35:18

Nikoho nenapadlo, že přijde takový šílený krok premiéra, říká Jurečka k rošádě na úřadech

Epizoda 1044Před týdnem39:20

Můžeme zvýšit daně z části nemovitostí, říká pirátská kandidátka na primátorku

Epizoda 1043Před týdnem39:34

Smazání ruských zločinů na Ukrajině by mělo strašné následky, říká bývalá soudkyně

Epizoda 1042Před týdnem44:03

Vláda může zachránit důchodový systém, říká expert

Epizoda 1041Před 2 týdny37:59

Mám od zaměstnanců SMS, že jsem nejlepší ředitel. Nerozumím, říká Sedláček

Epizoda 1040Před 2 týdny37:12

Oto Klempíř je mezi několika mlýnskými kameny, říká šéf mediálního výboru

Epizoda 1039Před 2 týdny38:18

Chtěl jsem se na to vykašlat, ale pak jsem viděl kroky opozice, říká Nacher ke změně poplatků

Epizoda 1038Před 3 týdny41:19

Lidé se mě neptají na dotace pro Babiše, ale na Ukrajince, říká poslankyně SPD