Mozaika
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Psaní

Hodiny českého jazyka a literatury na základních a středních školách mohou být pro mnohé žáky strašákem v rozvrhu. Dá se na ně dívat i jinak? Michaela Ditrichová a Jitka Kostelníková se ve třídách jednoho pražského osmiletého gymnázia ptaly žáků, z čeho mají v hodinách češtiny obavy oni. A poté společně s učitelkou českého jazyka Jitkou Doležalovou a příslušnými odborníky na podněty gymnazistů reagovali.

05:25

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Před dvěma dny 06:34

Smetanova Litomyšl opět přivítá hudební hvězdy z celého světa. Oslaví i 100 let Českého rozhlasu

Národní festival Smetanova Litomyšl letos slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl.

Před dvěma dny 05:59

Půl století proměn české společnosti. Divadlo na Vinohradech ho sleduje očima Josefa Škvoreckého

Škvoreckého literární alter ego, Danny Smiřický, prochází řadou autorových povídek i románů od legendárních Zbabělců po Inženýra lidských duší. Zachytit jeho osudy na pozadí českých dějin se stalo námětem nové inscenace pražského Divadla na Vinohradech. Pod názvem Danny Smiřický (Příběhy inženýra lidských duší) má premiéru v pátek 27. ledna.

Před třemi dny 06:01

Válka na Ukrajině – 20 dní v Mariupolu

Hledat lék na nespavost v sušenkách štěstí, infiltrovat se do hédonistického klubu nebo se stát svědkem ničivého válečného konfliktu. To všechno mohou diváci zažít díky filmům uváděným na právě probíhajícím festivalu Sundance. A nemusí ani vyrážet do zasněženého horského střediska Park City v americkém Utahu, kde se prestižní přehlídka nezávislé tvorby jako už tradičně koná. Filmová publicistka Kristina Roháčková ze serveru iROZHLAS.cz festivalový program sleduje na dálku.

Před třemi dny 06:26

Malba, fotografie i videoart. Cena Jindřicha Chalupeckého zná nové laureáty

Cena Jindřicha Chalupeckého se už od roku 1990 uděluje umělcům a umělkyním do 35 let. V posledních letech prošla cena významnou aktualizací svých pravidel, stále je přitom nejsledovanějším tuzemským oceněním v oboru výtvarného umění. Od minulého týdne známe také pětici těch, kteří byli ze 108 uchazečů vybráni za letošní laureáty ceny.

Před třemi dny 06:36

Piano v kostele, klavíry v Jazz Docku, a klavíristé za barem. Film, kde za vše mluví muzika

Pocta české klasické hudbě, Pražské křižovatce, našim klavíristům, jazzu i němému filmu – to je snímek nazvaný Piano na Křižovatce. Stojí za ním klavírista, klavírník, pedagog a producent Jakub Zahradník, a režisér Jan Senius. Jde o originální dílo plné skvělé hudby v prvotřídní interpretaci, u kterého se můžeme zastavit, uklidnit a přemýšlet, o čem zrovna chceme. Film nemá dialogy, a ani je nepotřebuje. Za vše mluví muzika.

Před čtyřmi dny 13:33

Posláni na sever. Jak se žilo Čechům, kteří museli odjet na nucené práce do Norska?

Nacistický systém nucené práce za 2. světové války postihl přibližně půl milionu Čechů. Kromě Německa a území Protektorátu pracovali také v dalších okupovaných zemích – zhruba 1300 z nich třeba v Norsku. Méně známou kapitolu téhle doby zpracovali v knize Posláni na sever společně nordistka Vendula Hingarová a historik Zdenko Maršálek.

Před pěti dny 09:01

Všechno, všude, najednou nebo Elvis. Akademie vyhlásila nominace na Oscary 2023

Herci Riz Ahmed a Allison Williams vyhlásili nominace na Ceny Akademie za rok 2023. Největší šanci získat sošku Oscara má akční sci-fi komedie Všechno, všude, najednou s jedenácti nominacemi, životopisný hudební snímek Elvis s osmi nebo oceňované drama Fabelmanovi se sedmi nominacemi.

Před pěti dny 11:39

Josef Mánes, Petr Brandl a nová stálá expozice Konec černobílé doby. Národní galerie odkrývá plány

Velké výstavy dvou slavných malířů připravuje v letošním roce Národní galerie Praha. Už koncem března se ve Valdštejnské jízdárně objeví rozsáhlý výběr tvorby Josefa Mánesa, který má dokumentovat i jeho životní osudy a to, jak se dobově měnil pohled na tuto osobnost. Od října pak bude Valdštejnská jízdárna patřit velké výstavě barokního umělce Petra Brandla, na které se mají objevit známá monumentální plátna, portréty i nově objevená díla.

Před pěti dny 07:13

Výrazné lidské příběhy – dokument Still nebo drama Cassandro

Nezávislí filmaři i hollywoodské hvězdy opět letos nazuli sněhule a po dvouleté přestávce vyrazili do utažských hor. Tam v těchto dnech v městečku Park City ve 2100 metrech nad mořem probíhá festival nezávislého filmu Sundance. Jeho dění (skrze svoji online akreditaci) sleduje i naše kolegyně ze serveru iROZHLAS.cz Kristina Roháčková.

Před šesti dny 08:05

Nominace na komiksové ceny Muriel 2022. Rozmach dětského komiksu i nástup nové generace

Šestnáctý ročník komiksových cen Muriel vyhlásil nominace v osmi soutěžních kategoriích, do nichž pětičlenná porota vybírala z 39 původních prací. Hned tři nominace získala Kateřina Čupová, komiksové sešity Prašina: Křídový panáček, nebo soubor komiksových povídek Iogi. Ve dvou kategoriích byla nominovaná Lucie Lomová se svým deníkem Každý den je nový.