Jiný hrníček
Epizoda 4113. únor 2022

Poslechněte si podcast: Psa naučíte prakticky cokoliv. Nechte si poradit od odbornice

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka a Češi patří neodmyslitelně k národu pejskařů. O němého člena rodiny je ale potřeba se starat stejně jako o dítě. O tom, jak o psího mazlíčka řádně nejen pečovat, ale i jak ho cvičit, nám do podcastu Jiný hrníček přišla poradit chovatelka, aktivní závodnice v psích sportech a trenérka Online psí školy Marie Trauškeová.

24:44

Jiný hrníček

Vydává: Novinky.cz

Zajímavosti zachycené všemi redaktory serveru Novinky.cz, na které nezbyla vlastní škatulka.

Web

Epizoda 5519. červen 2022 21:34

Přelet nad kukaččím hnízdem ve 21. století: Elektrošoky jsou účinnější než léky

Deprese patří k nejčastějším duševním onemocněním a celosvětově se s ní potýká přibližně pět procent dospělé populace. Situace se s ohledem na období pandemie zhoršila i v Česku. Řešení je ale velmi jednoduché. Terapie elektrošoky. Ročně ji podstoupí milion lidí, je účinnější než léky a dnes je o ní řeč v podcastu Jiný hrníček.

Epizoda 545. červen 2022 15:12

Tragický osud chlapce z Lidic

Kdo byl Zdeněk Petřík? To nevěděl ani on sám. Rodiče nikdy nepoznal. Netušil, zda je Němec, Polák, anebo Čech. Skončil jako bezdomovec a zemřel tak, jak žil: nikým nechtěný, všemi opuštěný. Nešťastné lidické dítě, co ve skutečnosti nebylo lidickým dítětem. Jedna z mnoha obětí války.

Epizoda 5327. květen 2022 39:56

Atentát na Heydricha: Odvahu střídala krutost a smutný konec

Bylo 27. května 1942, půl jedenácté. Otevřený automobil v zatáčce zpomalil. Muž na chodníku odhodil kabát a zamířil na vůz samopal. Rány nevyšly. Řidič dupnul na brzdu, jeho spolujezdec se postavil a vytasil zbraň. Do mercedesu narazila mohutná bomba a vybuchla. Událost, ke které došlo přesně před 80 lety, se zapsala do historie jako atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Epizoda 5222. květen 2022 23:33

Alzheimerova nemoc se týká i čtyřicátníků

Alzheimerova nemoc je hlavní příčina demence, stojí zhruba za dvěma třetinami případů demence. V podcastu Jiný hrníček o této problematice hovoří ředitelka obecně prospěšné společnosti České alzheimerovské společnosti Martina Mátlová, která říká, že tato nemoc se týká i poměrně mladých lidí.

Epizoda 518. květen 2022 17:39

Václav Morávek: Vrahům šel naproti

„Věřím v Boha a ve své pistole!“ říkal. S pistolemi v rukou se ke svému Bohu také odebral. Jednadvacátého března uplynulo osmdesát let od chvíle, kdy v divoké přestřelce na pražském Prašném mostě padl Václav Morávek, jeden ze Tří králů českého odboje.

Epizoda 5024. duben 2022 25:35

Alergickou reakci na jídlo může vyvolat i fyzická námaha

Na alergie trpí podle SZÚ až čtvrtina populace. Alergoložka Jitka Petanová hovoří o samotném vzniku alergií i tom, co je může u člověka vyvolat.

Epizoda 4910. duben 2022 18:03

Život a smrt Jana Želivského

Letos v březnu uplynulo 600 let ode dne, kdy byl na Staroměstské radnici popraven kněz Jan Želivský. Charismatický řečník, při jehož kázání ženy omdlévaly. Idealista toužící po rovnosti všech lidí. Fanatický intrikán s patologickou touhou po moci.

Epizoda 4827. březen 2022 17:43

Za tajemstvím podzemí: Nacistická továrna Richard

Dusivou temnotou se nese zápach spálené nafty. Vlhkými kamennými stěnami otřásá vzdálené dunění sbíječek a rachot důlních vozíků plných kamení. Vedlejší chodbou prokmitnou paprsky baterek osvětlující průvod zubožených postav. Rozlehnou se netrpělivé pobídky nacistických dozorců: „Schnell! Schnell, du Schwein!“ Následuje chaos potyčky. Zuřivý psí štěkot. Staccato samopalu provázené jasnými záblesky. Výkřiky. Nářek. A pak už jen ticho.

Epizoda 4723. březen 2022 19:55

Leadership Zelenského je nejúčinnější zbraní, hodnotí bezpečnostní analytička Soukupová

Bezpečnostní analytiky frontální útok na Ukrajinu zaskočil, pomalý postup ruských vojsk je ale překvapivý. Zásadní roli hraje leadership prezidenta Zelenského a nasazení Ukrajinců, kteří odolávají i přes horší technickou vybavenost. Bezpečnostní analytička Kristina Soukupová v podcastu Jiný hrníček zhodnotila vývoj války na Ukrajině a reakci Západu.

Epizoda 4613. březen 2022 22:19

Každý stý Čech trpí epilepsií. Pohled na hodinky je při záchvatu klíčový

S epilepsií žije v Česku asi sto tisíc lidí a každý rok si tuto diagnózu nově vyslechne okolo pěti tisíc lidí. O tom, co život s epilepsií obnáší, hovoří ambasadorka projektů Společnosti E Alena Červenková.