Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Prvorepubliková smetánka, gestapo i soudruzi. Plzeňský Continental paní Eugenie lákal bez rozdílu

Prvorepublikový luxus i tančírna v době socialismu. To vše je spojené s plzeňským hotelem Continental. Zajít na víno nebo kávu do Contíku, jak hotelu v Plzni říkají, patřilo k dobrému tónu napříč dobou i režimy. Při jeho vzestupu hrála významnou roli hoteliérka Eugenie Ledecká. Právě o této ženě a jednom z nejstarších hotelů ve městě je román Eugenie spisovatelky Jany Poncarové a také další díl seriálu Radiožurnálu Česko mezi řádky.

03:59

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Před dvěma dny 03:58

Největší odměnou jsou spokojení žáci, říká vítězka Global Teacher Prize

Do svých 40 let pracovala Magdalena Málková v mezinárodní firmě. Pak ale onemocněla a zatoužila dělat něco smysluplného. „Já se mám dobře, protože je matika s Magdou,“ prohlašuje jedno z dětí na začátku hodiny matematiky, kdy si děti v kroužku spolu s učitelkou sdělují své pocity. Dnes už Magdalena Málková učí 10 let a je v tom tak dobrá, že vyhrála i letošní cenu Global Teacher Prize.

Před třemi dny 03:27

Tři ročníky v jedné Montessori třídě. „Děti si pomáhají a spolupracují spolu,“ říká učitelka

Kamila Randáková učí na základní škole Montessori ve Slaném. Ve věkově smíšené třídě se žáci ve věku od 6 do 9 let přirozeně učí jeden od druhého, chovají se k sobě ohleduplně a vzájemně si pomáhají. V Montessori systému nemají známky, učitelé v dětech podporují vnitřní motivaci. Jakým způsobem se děti učí opravovat své chyby? Poslechněte si další díl seriálu o výjimečných učitelích.

Před čtyřmi dny 03:35

Obcházím teorii a snažím se být hodně praktický, abych studenty nadchnul, říká učitel Mikláš

Finalista Global Teacher Prize, učitel Michal Mikláš, se do hodin informatiky a počítačové grafiky snaží vnést zábavné prvky a dává důraz na samostatnost. Pro některé je to velmi náročné, jiní díky tomu získají práci. Všichni studenti ale styl i osobnost svého učitele oceňují. Poslechněte si další díl seriálu o výjimečných učitelích.

Před pěti dny 03:26

Hroznýš, želva nebo leguán. Učitel gymnázia Botičská používá k výuce i zookoutek se zvířaty

Učitel Petr Šíma z pražského gymnázia Botičská se snaží probíranou látku studentům co nejvíc přiblížit a gymnazisty nadchnout. V hodinách biologie k tomu často používá nejrůznější pomůcky a taky živá zvířata. „Měly by se učit tak, aby je to bavilo, a aby věděly k čemu to je. To je základ. A když to mají tím zážitkem, když si můžou všechno osahat, tak se jim to daleko líp pamatuje a daleko víc vidí v přírodě nějaké pravidelnosti, zákonitosti,“ říká.

Před šesti dny 03:32

Chci zapojit každého studenta, motivovat je, říká učitelka z Jihlavy. V čem je její výuka výjimečná?

Neexistuje špatná otázka, špatně je nezeptat se! To je heslo, které razí jedna z letošních finalistek ceny pro nejinspirativnější pedagogy Soňa Havlíková. Učí na Obchodní akademii, zdravotní škole a škole služeb v Jihlavě. Do vyučování chce zapojit každého studenta, snaží se o to, aby se studenti nebáli udělat chybu. „Na dějepise chci zkusit, aby pochopili metody, musí se naučit spolupracovat, vědět, kdy mluvit, vzájemně se hodnotí,“ přibližuje Soňa Havlíková.

Před týdnem 03:38

Kdysi to byl největší hrad na Moravě. Dnes zříceninu Lukov křísí k životu děti z Hnutí Brontosaurus

Stovky tun kamení a hlíny už přemístili dobrovolníci, kteří opravují zříceninu hradu Lukov na Zlínsku. Kdysi ho vlastnil i Karel IV. Stavba byla největším hradem na Moravě. Poté zchátral a téměř zmizel v lesním porostu. Před 40 lety začalo jeho velké znovuzrození díky členům Hnutí Brontosaurus.

Před týdnem 03:45

Malebná zřícenina hradu Pořešín není jen památka. Láká na bohatý kulturní program i stádo oveček

Ještě před 15 lety byl hrad Pořešín zpustlá zřícenina, kterou skoro nikdo neznal. Dnes je oblíbeným turistickým cílem Českokrumlovska. Přes léto tam míří cyklisté, ale i pěší turisté z celých Čech.

Před týdnem 03:09

Romantika pro pár, ale i zážitek pro rodinu. Zámek Konopiště láká na snídani ve vídeňském stylu

I přesto, že zámek Konopiště není utajený ani neznámý, místo v našem seriálu o památkách si našel. Pro návštěvníky totiž přichystal přes léto nevšední program – vídeňskou snídani servírovanou na zámeckém balkonu. A to přesně tak, jak si ji nechával připravovat arcivévoda František Ferdinand d'Este.

Před týdnem 03:42

Nadšenci se rozhodli postarat o chátrající kostel ze 17. století: „Cítíme podporu živých i mrtvých“

Kostelík svaté Kunhuty najdeme v malé obci Polom na Chrudimsku. Stará se o něj parta lidí převážně z Pardubic. Od církve ho koupili za symbolickou jednu korunu před téměř 15 lety. Kdyby tak neudělali, je velmi pravděpodobné, že by památka z poloviny 17. století dnes už nestála.

Před týdnem 02:40

Jak ušetřit při jízdě autem?

Kolik vás bude stát natankovat plnou nádrž v příštích týdnech a měsících, ovlivníte jenom těžko. Jak velkou vzdálenost na ni ale ujedeme, to už ovlivnit můžete. Záleží třeba na technickém stavu auta, proto se vyplatí nechat auto pravidelně zkontrolovat. Ušetřit na pohonných hmotách vám pomůžou i správně nahuštěné pneumatiky. Spotřebu přes léto zvyšují otevřená okénka i klimatizace. A základem je plynulá jízda, která může i ve městě snížit spotřebu až o 15 procent.