Příběhy z kalendáře
Před týdnem

Poslechněte si podcast: První tramvaj s drážkou. Koleje ukryl do vozovky francouzský vinař!

21. listopadu 1853 vyjela v Paříži první tramvaj na světě na kolejích s drážkou. Autorem tohoto tramvajového milníku byl francouzský vynálezce Alphonse Loubat. Francouz, který přivezl do USA vinnou révu a v New Jersey a na Long Islandu vysadil až jedenáct set vinic. Zpět do Evropy se pak vrátil s nápaden na kolejnici ve tvaru písmene U. Pojďte se spolu s Příběhy z kalendáře podívat nejen na příběh tohoto muže, ale i do historie tramvajové dopravy.

19:39

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 19:28

Winston Churchill. Nemohu vám slíbit víc než krev, dřinu, pot a slzy

Nemohu vám slíbit víc než krev, dřinu, pot a slzy. Právě tato slova pronesl světově uznávaný politik Winston Churchill před svým národem v době, kdy hrozila invaze německých vojsk do Velké Británie. Sám pracoval i 16 hodin denně. Milosrdnější nebyl ani na své spolupracovníky, jejichž jména zapomínal, často klel a býval k nim příkrý. I přes to všechno ho lidi milovali. Dokázal se totiž i usmát a dát jim naději, že když to všechno vydrží, tak jednou bude lépe.

Před dvěma dny 19:33

Hana Maciuchová. O postavách dlouze přemýšlela, ať šlo o Ulici nebo Shakespeara

Narodila se 29. listopadu 1945. Ztvárnila bezpočet televizních a filmových rolí. Nechybělo ale málo a místo u televizních obrazovek jste se s Hanou Maciuchovou mohli potkávat v lékařské ordinaci. Jako Anče v Krkonošských pohádkách uměla srovnat všechny chlapy včetně Trautenberka. Byla taková i ve skutečnosti? Jaké to je mít rodiče nadšené ochotníky a co to všechno obnáší? Jak se dali dohromady s o 20 let starším Jiřím Adamírou? A jak ji vnímala o devět let mladší sestra?

Před třemi dny 23:36

Jan Sladký Kozina. Padl na něj černý los. Místo roku v žaláři poprava

Pohnutý příběh statečného vůdce chodské rebelie, sedláka Jana Sladkého Koziny si každý automaticky spojí se slavným proroctvím, které s oprátkou na krku adresoval svému úhlavnímu nepříteli – majiteli chodských vesnic hraběti Wolfu Maxmiliánovi Lammingerovi. „Lomikare, Lomikare! Do roka a do dne budeme spolu stát před súdnú stolici boží! Hin se hukáže, hdo z nás! A skutečně – do roka vydechl ukrutný Lamminger naposled a jeho duše stanula před božím soudem…

Před čtyřmi dny 17:20

Jimi Hendrix. Kytarový čaroděj, který inspiroval hudebníky několika generací

Byl výsadkářem v armádě USA, doprovodným kytaristou Ika a Tiny Turnerových a mnoha dalších. Když se na podzim 1966 objevil v Londýně, bylo to jako zjevení. Budeme si povídat o legendárním kytaristovi Jimi Hendrixovi. Narodil se v ohnivém znamení střelce a bylo to znát. Před ním ani po něm na pódiu nikomu kytara nehořela. Obdivovali ho Beatles, Rolling Stones i Eric Clapton. Ovlivnil a inspiroval hudebníky několika generací, ať už hráli blues, jazz, nebo hard rock.

Před týdnem 18:59

Žižkovský vysílač. Kvůli nižší nadmořské výšce musel být vysoký přes 200 metrů

Stavba Žižkovského vysílače v Praze začala 24. listopadu 1985. Plány pocházejí z poloviny 70. let, kdy přestala kapacitně vyhovovat do té doby používaná Petřínská rozhledna. Nový vysílač měl původně stát v její blízkosti, památkáři to ale zásadně odmítli kvůli narušení unikátního pražského panoramatu. Bylo proto vybráno místo v opuštěných Mahlerových sadech na Žižkově. Kvůli nižší nadmořské výšce však musela být věž přes 200 metrů vysoká.

Před týdnem 19:51

Jukebox. Začal měnit svět, a ten hudební změnil zásadně

Rock 'n' roll, Elvis a průmyslová revoluce. Jak spolu tato témata souvisejí? Dnes budeme vyprávět o ikoně americké popkultury, kterou je bezesporu Jukebox. V roce 1889 uvedl do provozu americký vynálezce Louis Glass první automatizovaný fonograf. V americkém San Franciscu se tak začala psát historie vynálezu, který byl hned u několika okamžiků americké historie.

Před týdnem 18:44

Atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho. Jaké byly poslední okamžiky prezidenta před vraždou?

John Fitzgerald Kennedy patří k nejpopulárnějším americkým prezidentům. Šarmantní, vtipný, pohledný. S manželkou Jackie tvořili dokonalý pár. Dokázali média využít ve svůj prospěch. Skutečný život ale přinášel i těžkosti. Pravidelné nevěry, potraty, smrt dítěte, velké zdravotní problémy – život mimo kamery nebyl tak dokonalý. A navíc skončil tak brzy! V pouhých 46 letech. Jaké byly poslední okamžiky prezidenta Kennedyho před vraždou a jaké drama se odehrávalo potom?

Před týdnem 19:43

Pražské planetárium. Projekční plocha měří přes 800 metrů čtverečních

Pražské planetárium bylo otevřeno 20. listopadu 1960. Je nejstarší u nás a patří k největším na světě. Jeho kopule má průměr 23,5 metru a do hlavního sálu se vejde na dvě stě diváků. Na projekční plochu v kopuli, měřící přes 800 m² a představující oblohu, promítá unikátní prostorové zobrazení vesmíru s hvězdami, planetami, Sluncem, Měsícem a dalšími kosmickými objekty. Planetárium nabízí také interaktivní výstavy a pořady zaměřné na astronomii a kosmonautiku.

Před 2 týdny 19:10

17. listopad. Mezinárodní den studentstva a zároveň Den boje za svobodu a demokracii

Není mnoho svátků, kdy si v jeden den připomínáme hned dvě výročí. Navíc výročí, kde nejde ani tak o shodu náhod, ale o víceméně logickou souvislost. V obou případech hraje svoji úlohu studentstvo, v obou případech jde o odpor proti totalitní moci a oboje výročí je částečně spojeno s pražským Albertovem. Patrně již tušíte, že jde o výročí 17. listopadu, který je jednak Mezinárodním dnem studentstva a jednak Dnem boje za svobodu a demokracii.