- Podcasty
- Hudba podle kalendáře
Poslechněte si podcast: První ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro (11.5. - 4.6.1946)
Píše se rok 1946 a v Praze se odehrává vůbec první ročník mezinárodního festivalu klasické hudby Pražské jaro. Jeho založení iniciuje světoznámý dirigent Rafael Kubelík, záštitu poskytuje tehdejší československý prezident Dr. Edvard Beneš a zakládá tím tradici, která trvá dodnes.
Hudba podle kalendáře
Události české a světové hudební historie. Významná hudební výročí toho kterého týdne na Classic Praha vybírá, připomíná a hudbou ilustruje Martina Klausová.
Jan Václav Antonín Stamic si vydobyl významné místo ve světě hudby
Jan Václav Antonín Stamic byl pokřtěn před 305 lety; 19. června 1717. Jeho význam tkví především v objevu klasické cyklické sonátové hudební formy, podílu na výstavbě čtyřvěté symfonie a rozšíření nástrojového obsazení orchestru. Svým způsobem předešel dobu a jeho svěží a odvážné hudební nápady obdivoval i Wolfgang Amadeus Mozart. Stamic se zpočátku proslavil jakou houslový virtuóz, později byl oslavován i jako dirigent. Založil tzv. "mannheimskou školu", z níž vyšli další skladatelé klasicismu.
Houslový virtuóz Václav Hudeček slaví kulatiny
Nejen stále pilně koncertuje, ale také systematicky pomáhá nastupující mladé interpretační generaci. Další Hudba podle kalendáře významného českého houslového virtuóza Václava Hudečka, který 7. června slaví 70. narozeniny.
Jean Francaix, mistr lehkosti a vtipu
Francaix, celým jménem Jean René Désiré, se narodil se narodil 23. května 1912 v Le Mans ve Francii do hudební rodiny. Jeho hudební nadání od raného dětství podporoval otec Alfred, sám též skladatel, klavírista, hudební vědec a zároveň i ředitel Le Mans Conservatoire, a také maminka Jeanne, zpěvačka a zakladatelka renomovaného sboru. Svou první skladbu napsal Jean Francaix v roce 1922, tedy v pouhých 10 letech. Jmenovala se „Pour Jacqueline“ a o dva roky později vyšla tiskem u nakladatelství Editions Sénart. Svůj hudební talent mladý Jean Francaix rozvíjel na Conservatoire of Le Mans a na doporučení Skladatele Maurice Ravela pokračoval ve studiích na Paris Conservatoire; skladbu pod vedením skladatelky a dirigentky Nadii Boulanger a klavír ve třídě skladatele a klavíristy Isodora Philippa. A to tak úspěšně, že v roce 1930 získal na pařížské konzervatoři první cenu v klavírní hře.
Parádní rolí Marie Podvalové byla Smetanova Libuše
Nezapomenutelná Smetanovská a Janáčkovská pěvkyně zemřela 16. května 1992.
Oblíbený autor operet Arthur Sullivan složil svou první skladbu už v 8 letech
Anglický hudební skladatel Sir Arthur Sullivan se narodil 13. května 1842, tedy před rovnými 180 lety. Byl synem vojenského kapelníka, svou první skladbu složil už v pouhých osmi letech, ve 14 získal Mendelssohnovo stipendium na Royal Academy of Music a poté studoval na konzervatoři v Lipsku. Absolvoval scénickou hudbou k Shakespearově Bouři, mezi jeho další raná díla patří balet Kouzelný ostrov z roku 1864, symfonie, violoncellový koncert z roku 1866 a koncertní Předehra di Ballo. Komponoval také orchestrální, komorní, chrámovou hudbu, písně, komické opery, ale největších úspěchů dosáhl především svými operetami.
Jeden z nejvýznamnějších kytaristů 20. století Narciso Yepes zemřel 3. května 1997
Významný španělský klasický kytarista Narciso Yepes získal během své úspěšné umělecké dráhy mnoho ocenění. Tento mimořádně technicky zdatný hráč s naprosto brilantní a unikátní technikou se narodil 14. listopadu 1927 ve španělské Lorce a svou první kytaru dostal od svého otce ve čtyřech letech.
František Ondříček s houslemi dobyl svět
Český houslový virtuóz a hudební skladatel František Ondříček zemřel před 100 lety, 12. dubna 1922.
Dvorní skladatel Jiřího Trnky, český hudební skladatel a pedagog Václav Trojan
Skladatel komorní, orchestrální i filmové hudby Václav Trojan se narodil 24. dubna 1907. K filmové hudbě jej přivedl skvělý český animátor Jiří Trnka, v jehož studiu Trojan pracoval nejprve jako hudební dramaturg a poté jako hudební skladatel. Jeho hudba skvěle doplňovala Trnkovy animované, loutkové, kreslené a trikové filmy.
První gramofonová nahrávka Enrica Carusa
Miliony vydělala superstar počátku 20. století Enrico Caruso. Ten svou první gramofonovou nahrávku uskutečnil v Miláně 11. dubna 1902. Dirigent Arturo Toscanini, který řídil některé z oper, ve kterých Caruso v Metropolitní zpíval, ho považoval dokonce za jednoho z největších umělců, se kterými kdy pracoval.
Měl Giuseppe Tartini smlouvu s ďáblem ?
Rovných 300 let si letos připomínáme od narození italského barokního skladatele, houslisty, muzikologa a pedagoga Giuseppe Tartiniho. Tři roky působil i v Praze jako kapelník soukromého orchestru ve službách hraběte Štěpána Viléma Kinského.