Zprávy ČRo Ostrava
4. září 2023

Poslechněte si podcast: První rektor Slezské univerzity oslavil 100. narozeniny, škola po něm pojmenuje aulu

Dožít se stovky je vždy velkou událostí. A pokud oslaví takové kulaté narozeniny člověk, který zakládal novou vysokou školu, je to určitě důvodem k setkání učitelů a studentů. Přesně to se dnes odehraje v Opavě na tamní Slezské univerzitě. Sto let je totiž prvnímu rektorovi této vysoké školy Martinu Černohorskému. Byl u toho, když univerzita s fakultou v Opavě a Karviné vznikala doslova z ničeho.

02:08

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 02:01

Razová na Bruntálsku bude muset kvůli nové čistírně a kanalizaci výrazně omezit výdaje

Razové na Bruntálsku hrozí výrazné omezení chodu obce. Vesnice nedaleko přehrady Slezská Harta musí postavit novou čistírnu a kanalizaci, aby odpadní vody neznečistily přírodní zdroj. I když obec získá dotace, na část stavby si bude muset půjčit a na dlouhé roky se zadlužit. Ze svého bude muset dát necelých dvacet, přitom její roční rozpočet je 12 miliónů korun.

Dnes 02:01

V krizových centrech přibývá mladých lidí, kteří nevidí smysluplnou budoucnost

Čeká je dospělost a oni se jí bojí. Mluví o tom, že raději spáchají sebevraždu. Krizové centrum pro děti a rodinu pro Moravskoslezský kraj má v posledním roce už stovky takových klientů. Terapeuti to přičítají tomu, že covid vystřídala válka a hned po ní ekonomická krize. Mladí lidé to podle nich vnímají jako setrvalý pád dolů a nedovedou si představit zlepšení.

Včera 02:02

Na Javorovém v Beskydech roste nová budova stanice Horské služby

Horská služba bude mít na Javorovém vrchu novou stanici za 16 milionů korun. Roste na místě té původní a už se rýsuje její podoba. Hrubé stavbě chybí jen střecha. Přes zimu už chtějí zedníci pracovat na interiérech. Služebna na Javorovém je jedna ze čtyř v republice, kde záchranáři slouží nepřetržitě po celý rok. Zatím provizorně využívají pokoje v tamní horské chatě.

Před dvěma dny 00:17

Festival loutkových divadel nabídne v Ostravě vystoupení 23 souborů

Festival loutkových divadel Spectaculo Interesse nabídne v Ostravě od 1. do 6. října vystoupení celkem 23 souborů z Francie, Německa, Itálie, Rakouska, Slovinska, Polska, Slovenska a České republiky. Přehlídku od roku 1995 pořádá Divadlo loutek Ostrava (DLO).

Před dvěma dny 01:55

Těrlicko má nové sportoviště za 20 milionů. Dostává ale kvůli němu pokuty a nesmí ho používat

Obec Těrlicko řeší řadu problémů s novým sportovištěm. Tréninkové hřiště pro mladé fotbalisty a terénní cyklistickou dráhu za více než 20 milionů dostavěli v létě. Teď za to dostávají pokuty od České inspekce životního prostředí a hrozí jim i vracení dotace od státu. Podle současného starosty se chyby staly před jeho nástupem do funkce. Jeho předchůdce tvrdí, že času na dořešení všech povolení měl dost.

Před třemi dny 02:04

V Ostravě je 31 škol se sociálně znevýhodněnými žáky. Stát hledá cestu, jak jim zlepšit budoucnost

Celkem 31 základních škol v Ostravě zařadil Národní pedagogický institut mezi sociálně znevýhodněné. Žáci tam pocházejí z vyloučených lokalit nebo z chudých či jinak ohrožených rodin. Stát jim teď pomáhá posunout tyto žáky k lepší budoucnosti. V celkem čtyřech stovkách škol v Česku podporuje asistenty ve třídách, doučování, odpolední kroužky, ale taky třeba to, aby se i chudé děti ráno nasnídaly.

Před třemi dny 02:00

OBRAZEM: Jak se před více než půl stoletím stavěl důl ČSM na Karvinsku

Od zahájení těžby na dole ČSM na Karvinsku v tomto roce uplyne 55 let. Dnes je to už poslední černouhelná šachta, která je pořád ještě v provozu, ale její začátky nebyly vůbec jednoduché. Na vlastní kůži to zažil Vladimír Špok. Byl u hloubení prvních metrů jámy.

Před třemi dny 01:56

Lidé hledají nižší ceny potravin u farmářů nebo automatů na mléko

Litr mléka za 18 korun, kilo brambor za 22kč, sáček zelí za 15. Při dnešních cenách potravin mohou lidé ušetřit nákupem přímo u farmářů. Ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku mají dokonce automat na zelí. Pravděpodobně první v Česku. Denně prodají asi 20kg. Vytížený je i tamní mlékomat.

Před pěti dny 04:04

Miliardář Bakala drží na Karvinsku tisíce pozemků, brzdí to rozvoj některých obcí

Chcete se rozvíjet? Musíte se domluvit „s Bakalou“. I po dvaceti letech od privatizace OKD patří skupině firem českého miliardáře Zdeňka Bakaly na východě Moravskoslezského kraje na 15 tisíc pozemků. Server iROZHLAS.cz zmapoval, co to pro obce a kraj znamená a jak se to promítne do chystané přeměny kraje z hornického regionu.

Před šesti dny 00:17

Ostravská ocelárna Vítkovice Steel je minulostí, zůstala po ní 17hektarová plocha

V Ostravě skončila demolice ocelárny společnosti Vítkovice Steel. Potvrdila to mluvčí firmy Jana Dronská. Továrna nedaleko centra města zastavila výrobu v roce 2015 a po zbourání a vyčištění po ní zůstala volná asi 17hektarová plocha.