Příběhy z kalendáře
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: První metro na světě. Spojovalo dvě londýnská nádraží a měřilo šest kilometrů

První metro na světě zahájilo provoz v Londýně 10. ledna 1863. Ve městě tehdy žilo přes 2 miliony lidí a úzké spletité ulice byly přeplněné koňskými povozy. Hitem poloviny 19. století byla železnice – tehdy novinka ve světě hromadné dopravy. V Londýně se rozhodli, že ji využijí pro lepší cestování po městě a protože v ulicích už nebylo místo, zavedli dráhu pod zem. První trasa měřila zhruba 6 kilometrů a spojovala dvě důležitá nádraží Paddington a King’s Cross.

17:55

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Před týdnem 18:35

Byli jednou dva písaři. V legendárním seriálu řádili Sovák s Horníčkem

„Velké myšlenky jsou jako vysoké květiny, dáte je do větru, ony se zlomí… No prostě, že kytky nesnášej průvan.“ Tak zní jedna z hlášek Jiřího Sováka, která je uchována díky seriálu Byli jednou dva písaři. Premiéru měl 20. ledna 1973. Hlavní role Jiří Sovák a Miroslav Horníček, scénář Jaroslav Dietl, režie Ján Roháč. To je jádro tvůrčího kolektivu legendárního seriálu natočeném podle nedokončeného románu Bouvard a Pécuchet z pera francouzského klasika Gustava Flauberta.

Před týdnem 19:52

Kevin Costner. První pušku dostal v pěti letech! V Tanci s vlky naháněl 3500 bizonů

„Odjakživa jsem si představoval, jaké by to bylo, kdybych žil na Divokém západě,“ říká Kevin Costner, který se narodil 18. ledna 1955. Film Tanec s vlky si sám režíroval a málem v něm přišel o život, když natáčel scénu, kde běží na koni bez sedla ve stádu s 3500 bizony. Také vám představíme jeho dvě manželství a dozvíte se, jak to probíhalo, když v roce 2003 nečekaně vstoupil do restaurace v pražských Modřanech, kde manželé Kadlecovi slavili zlatou svatbu.

Před týdnem 18:15

André Michelin. Muž, který vydal prvního průvodce pro autoturisty

André Jules Michelin se narodil 16. ledna 1853 v Paříži. Budoucí inženýr a průmyslník se svým bratrem založil firmu na výrobu pneumatik Michelin. Firma vyvinula první odnímatelnou pneumatiku a vydala prvního průvodce pro autoturisty. Od roku 1926 se v Michelinově průvodci začaly objevovat u vybraných restaurací hvězdičky. Toto hodnocení má dodnes velikou prestiž. Firma Michelin dnes vlastní desítky továren na výrobu pneumatik po celém světě.

Před 2 týdny 19:39

Pátek třináctého. Jak toto datum přišlo ke své špatné pověsti?

Pátek třináctého jako nešťastný i šťastný den. Jako takový vám jej představí dnešní Příběhy z kalendáře. Dozvíte se, kde toto datum přišlo ke své špatné pověsti. Moderátoři vám odvypráví mnoho příběhů, které se v tento den staly, a dozvíte se i o tom, proč je samotná třináctka číslem nešťastným, a jak lidé jejímu působení předcházejí. Pokud jste pověrčiví, jistě vás potěší, že v tom rozhodně nejste sami. A pokud na pověry nedáte, jistě se dobře pobavíte.

Před 2 týdny 17:49

Jack London. Uznávaný a bohatý spisovatel pracoval od devíti let. Živil se i jako ústřicový pirát

„Na Klondiku jsem se našel. Tam nikdo nemluví. Všichni přemýšlejí. Dá vám to správný pohled na svět,“ napsal Jack London. Narodil se 12. ledna 1876 a už jako dítě zažíval drsné okamžiky. Otec rodinu opustil, matka se pokusila o sebevraždu. Rodina trpěla nouzí. Jako 21letý si vypůjčil peníze, vybavení i zásoby a vydal se na Aljašku. Na rozdíl od mnoha jiných tam ale zlato skutečně našel. Roku 1913 se stal nejlépe placeným spisovatelem své doby s ročním příjmem přes 35 milionů.

Před 2 týdny 17:33

Dalajláma znamená oceán moudrosti. 13. dalajláma zavedl vlajku se sněžným lvem

Mongolsko-tibetské slovo „dalajláma“ v češtině znamená „oceán moudrosti“. Je to titul světského vládce Tibetu. Tibetští buddhisté věří, že dalajláma je stále stejná osobnost, která se po smrti vlastní vůlí a výběrem převtělí do nově narozeného těla. V pořadí 13. dalajláma, jménem Thubtän Gjamccho, se narodil v roce 1876. Dvakrát byl vyhnán ze své země – nejprve Brity, později Číňany, ale pokaždé se znovu vrátil na trůn.

Před 2 týdny 16:35

První banka u nás. Měla nemalou zásluhu na rozmachu Brna

První půjčovní banka v našich zemích byla založena už v lednu roku 1751. Na místo zastavárny byla v Brně na popud Jindřicha Kajetána Blümegena otevřena směnečná banka s kapitálem 60 tisíc až 100 tisíc zlatých. Spolu s licencí získala také loterijní a dražební monopol. A to se vyplatí. Už v roce 1753 otevřela pobočku v Olomouci a nemalou zásluhu měla i na samotném rozmachu Brna. Pojďte se s námi ponořit do historie zrodu bankovnictví na našem území.

Před 3 týdny 19:51

Johanka z Arku. Upálena jako kacířka. Později prohlášena za svatou

Jana z Arku, Johanka z Arku, Panna Orleánská nebo jen Panna. Narodila se 6. ledna 1412. V roce 1431 byla bojovnice proti anglické okupaci Francie v pouhých devatenácti letech upálena za kacířství. Dnes je považována za patronku vojáků, vězňů a za spolupatronku Francie. V roce 1920 byla prohlášena za svatou. Johanka z Arku pocházela z vesnického prostředí. I přes svůj neurozený původ, či chybějící vzdělání se ve Francii stala jednou z nejdůležitějších žen své doby.

Před 3 týdny 19:40

Most Golden Gate. Typická oranžová barva je důležitá kvůli bezpečnosti lodní dopravy

Stavba mostu Golden Gate začala 5. ledna 1933. O 4 roky později se stal nejdelším visutým mostem světa. Úžina mezi Sanfranciským zálivem a Tichým oceánem je široká jen jeden a půl kilometru. Od 19. století ji lidé překonávali díky přívozům a trajektům. S nárůstem automobilové dopravy a v důsledku rozvoje průmyslu bylo potřeba vybudovat přes úžinu most. Zpočátku to všichni považovali za nereálné. Průliv byl totiž známý silnými, vířivými proudy, které způsobuje příliv a odliv.