- Podcasty
- Hergot!

Poslechněte si podcast: První mešita v Česku? O zřízení se mluvilo už v roce 1928
Letos slavíme pětadvacet let od otevření první mešity v Česku. Myšlenka vybudovat v českých zemích mešitu je však mnohem starší. Proč trvalo sedmdesát let, než byla v Brně zprovozněna? O debatách kolem české mešity, ale také o společenském postavení samotných muslimů jsme se bavili s islamologem Martinem Klapetkem z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Hergot!
Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.
Byla jsem nazvána démonem, říká bývalá členka kontroverzního hnutí AllatRa Eva Hronová
Hnutí AllatRa budí kontroverze. Na jednu stranu mluví o vznešených principech, na druhou stranu jsou mnozí jeho členové nakloněni Rusku a Vladimíra Putina vnímají veskrze pozitivně. Ztotožňují jej přitom s postavou Noma, o které mluví kniha Křižovatka, jeden z důležitých spisů hnutí. O svém setkání s učením AllatRa, fascinaci některými jeho myšlenkami i rozchodu s hnutím přišla do pořadu Hergot! pohovořit Eva Hronová.
Take Care chce inspirovat k ekologickému obratu, říká spoluorganizátorka akce Lenka Kubelová
Od 1.9 do 4.10. probíhá festival Take Care, který spojuje umění, aktivismus, workshopy a spiritualitu. Reaguje při tom na encykliku Laudato si’, ve které papež František vybízí k péči „o společný domov“ s důrazem na ekologii. Akci, která má oslovit potenciální zájemce o téma bez ohledu na vyznání, přišla do pořadu Hergot! přiblížit její spoluorganizátorka Lenka Kubelová.
Úplněk, ženy v bílých sukních a hledání spirituality. O měsíčním tanci s Juliet Navrátilovou
Měsíční tanec. Rituál vycházející z tradic Aztéků a Toltéků, při kterém tančí až stovky žen za úplňku v bílých sukních v kruhu, potí se a drží půsty. Do Česka chce tento tanec přivést profesionální průvodkyně, šamanská praktička a tanečnice měsíce Juliet Navrátilová.
Slova, slova, slova a meditace. O setkání judaismu a buddhismu s hebraistou Alešem Weissem
Prozkoumávat různé duchovní tradice může být vzrušující. Prozkoumávat setkávání těchto tradic může být ale dvakrát tak vzrušující. Hebraista Aleš Weiss se zaměřil na důležité židovské náboženské texty, které nějakým způsobem reflektují buddhismus, a napsal o tom knihu. O čem přesně publikace Buddhismus v židovských náboženských textech 18.-21. století je, přišel říci do pořadu Hergot!.
Kosmické stromy a magické portály. S religionistkou Kostićovou o Mayích a alternativní spiritualitě
Religionistka a mayistka Zuzana Kostićová není v Hergot!u žádným nováčkem. V předešlých letech jsme s ní mluvili o transhumanismu, o třírozměrném virtuálním světě Second Life nebo o alternativní spiritualitě v Česku. U alternativní spirituality zůstaneme i v tomto díle, přičemž se zaměříme na její vliv na vědecký obor mayistika.
Na poušti potkáš Boha i svoji temnotu, říká průvodkyně Saharou Tereza Černohorská
Vedra už nějakou dobu sužují celou republiku a nějakou dobu ještě budou. Hergot! proto téma horka prozkoumá z duchovní perspektivy. Jak to vypadá, když člověk vezme svoji duši za dobrodružstvím na největší poušť světa – na Saharu? Na to v Hergot!u odpovídala zakladatelka projektu SoulAdventure a průvodkyně poutníků Saharou Tereza Černohorská.
Extrémní hudba, co křiví ústa, s poselstvím světlé strany síly. Unblackmetalový projekt Beskÿd
K létu neodmyslitelně patří výlety. A taky hudba. V pořadu Hergot! jsme této tradici dostáli a udělali si výlet se slezským hudebníkem Petrem Woznicou do hájemství jeho tvorby. Řeč ovšem nebude o popíku, který by měl ambici dosladit vaše chvilky u vody. Budeme se bavit o black metalu. Aby té temnoty nebylo příliš, zaměříme se na takzvaný unblack metal, subžánr, který hledá inspiraci v křesťanství.
Členství jen pro Romy, co pracují a platí dluhy? S religionistkou o křesťanských církvích a Romech
Romové a křesťanské církve. Jak vypadá soužití nejpočetnější etnické menšiny v Česku a Jednoty bratrské, Římskokatolické církve nebo Československé církve husitské? Na to se ptala ve svém výzkumu religionistka a teoložka Lydie Medková duchovních těchto církví. V Hergot!u jsme se jí zeptali my na výsledky jejího výzkumu.
Věřím, že je tady matka bohyně a otec bůh, říká Lilia Khousnoutdinová
Lilia Khousnoutdinová je žena mnoha tváří. Vede výcviky pro kněžky a ceremonialistky, napsala knihy Jsem žena, jsem bohyně a Novodobé ženské rituály, připravuje na porody nebo sama vede rozmanité rituály. V Hergot!u jsme s ní probrali všechno. Od slovanské a keltské mytologie až po její osobní spiritualitu.