Radioporadna
7. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Prší ukázněně, po zahradnicku. Pro krajinu je to velký dar

Třetí den ve východních Čechách jemně prší. Díky tomu se do krajiny vrací voda, doplňují se zásoby spodních vod. Podle ochránců přírody ze spolku Pestré Polabí je to obrovský dar, i když většina lidí si na víkend představovala jiné počasí.

15:25

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Před třemi dny 16:36

Nejdřív přesný nákres, potom tvarování. Na pořádný 3D dort dvacet hodin stačit nebude

Cukrářka Veronika Hromádková z Luže našla zalíbení v 3D dortech. Na svatého Václava by ale upekla buchty s mákem a se švestkami podle receptu od své babičky.

Před čtyřmi dny 15:50

Nechte celer v zemi, teď tvoří největší bulvy. A pastiňák je ještě otužilejší

Otrhávat listy celeru nebo ne? To je častý dotaz posluchačů na pardubického zahradníka Františka Hlubockého. Podle něj jsou listy v tomto období ještě potřeba.

Před pěti dny 16:46

Není to UFO, ale ISS. Průlet vesmírné stanice je vidět pouhým okem

Mezinárodní vesmírná stanice vypadá na nočním nebi jako jasně zářící tečka, která letí svižným tempem od západu k východu. Celé divadlo můžete pozorovat za jasného počasí na nočním nebi až sedm minut.

Před týdnem 16:40

Naordinujte si elixír mládí z bršlice. Je to nedoceněná bylina nabitá vitamíny

Jednou z velmi běžných bylin, které najdeme v přírodě i teď na podzim, je bršlice kozí noha, lidově také kerhák, kerhátek nebo husí packa. Podle bylinkářky Radky Svatošové je to doslova elixír mládí, zdraví a síly. Podle ní by si měl tuto nedoceněnou bylinu z čeledi miříkovitých naordinovat před zimou každý z nás.

Před týdnem 15:43

Chcete se trvale zbavit chloupků? Nečekejte. Na šediny je totiž i laser krátký

Chlupaté nohy, podpaží nebo dokonce knírek, to byl u žen ještě před revolucí celkem běžný jev. Po otevření hranic se ale rychle začaly hledat možnosti, jak se ochlupení na nežádoucích místech zbavit. A lasery se ukázaly jako velmi účinné.

Před týdnem 15:57

Dívka rozdává se svými borderkami radost. Jezdí do školky i do hospicu

Tereza Novotná vystudovala zemědělskou školu, obor veterina. Díky skvělé paní učitelce se dozvěděla o canisterapii, tedy léčbě psí láskou. A protože se starala už od svých dvanácti let o vysněnou border kolii Maxe, začala se bohulibé činnosti věnovat. Jezdí za dětmi do mateřských škol i za těžce nemocnými lidmi, kterým se svými psy rozdává radost a potěšení.

Před 2 týdny 15:23

Bukáček v močůvce i labuťata se zapíchanými háčky. Léto v Zeleném Vendolí bylo náročné

V Záchranné stanici volně žijících zvířat Zelené Vendolí měli o prázdninách rušno. Některé případy vyřešili velmi rychle a úspěšně. Jiné zvířecí příběhy nepatří mezi ty s dobrým koncem.

Před 2 týdny 16:09

Co bylo ve škole? A máš hotové úkoly? Otázky, které nemusíte pokládat

Doučování je v podstatě vysvětlení učební látky, která ve škole nebyla pochopena. Doučovat mohou rodiče, spolužáci nebo pedagogové, kteří si tím přivydělávají. Ale podle zakladatele Školy Populo Jakuba Rakušana učitelům moc času na doučování žáků po škole nezbývá.

Před 2 týdny 13:50

Z výměníku tepla sociální služba, která pomáhá lidem najít práci

Sociální služba Výměník funguje v Pardubicích Polabinách už dvacet let. Původně to byl starý výměník tepla, který se přeměnil na chráněnou kavárnu Café Robinson. Zaměstnání tam našli lidé, kteří se potýkají s duševním onemocněním.

Před 3 týdny 15:45

Síťovka je zase v módě. Uháčkovat se dá jednoduše podle internetu

Někteří mladí lidé se vracejí k přírodním materiálům a ruční práci. Mají to mnohem jednodušší, než předchozí generace bez internetu. Dnes najdete přesné návody a videa jak háčkovat, plést, příst nebo tkát. Stačí si zadat do vyhledávače, co přesně chcete vytvářet.