Slepá mapa
Sezóna 2Epizoda 1023. květen 2023

Poslechněte si podcast: Prožila 15 let v Černé Hoře. Nás Čechy tu mají velmi v lásce, říká

Černou Horu lze stále považovat za málo objevený klenot. Na rozdíl od sousedního Chorvatska, kam loni zavítalo přes 15 milionů návštěvníků, je totiž turisticky stále víceméně neprobádaná. Podle historičky Lenky Blechové, která se před 40 lety provdala za Černohorce a v zemi strávila 15 let, má přitom co nabídnout. Třeba krásné hory s kláštery. O dalších zajímavostech vypráví Blechová v podcastu Slepá mapa.

01:09:26

Slepá mapa

Vydává: Novinky.cz

Že nemůžete zrovna vyrazit do zahraničí? Nevadí. Michael Švarc a jeho hosté vás každé druhé úterý vezmou na výlet do známých i neznámých koutů naší planety, za poznáním tamní kultury i gastronomie.

Web

Sezóna 2Epizoda 19Před třemi dny 57:49

Byl na stáži v nejlepší restauraci světa, na českou svíčkovou přesto nedá dopustit

Přestože studoval gymnázium, zavál vítr Čecha Jana Michálka k vaření. Poprvé k němu přičichl coby pizzař, gastronomie ho ale nadchla až při ročním pobytu v Kanadě. Po návratu pracoval mimo jiné v restauraci Entrée Přemka Forejta, vyzkoušel si také dvouměsíční stáž ve věhlasné kodaňské restauraci Noma, považované za jednu z nejlepších na světě. Jaké jsou aktuální trendy v gastronomii, a co se člověk o jídle naučí při pobytu v zahraničí? O tom vypráví Michálek v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 18Před 2 týdny 49:16

Čech najezdil stopem přes 150 tisíc kilometrů. Vezli ho kněží, nelegální imigranti i pašeráci vodky

Poprvé se k silnici se zdviženým palcem postavil před zhruba deseti lety, když se potřeboval dostat na letiště. Od té doby Čech Michal Beneš stopoval na třech kontinentech – zkušenosti má mimo jiné z Kyrgyzstánu, Indie či Náhorního Karabachu – a najezdil přes 150 tisíc kilometrů. Proč je stopování okno do duše národa a jaká je jízda s velvyslanci či pašeráky vodky? O tom vypráví Beneš v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 1729. srpen 2023 01:12:58

V Maroku našla druhý domov. Jako žena si tu nikdy nepřišla v ohrožení

Češka Tereza Huclová se zamilovala do Maroka. A i když to byla láska až na druhý a třetí pohled, nějaký čas tu žila, založila si výletní agenturu, a nakonec i cestovní kancelář. Do severoafrické země se nyní pravidelně vrací a ukazuje její krásy turistům; považuje ji navíc za zcela bezpečnou destinaci, kde se jako žena o svůj život nikdy neobávala. O svých zážitcích vypráví Huclová v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 1615. srpen 2023 01:08:22

Žijí a cestují v dodávce. Pro vztahy je to často zátěžová zkouška, říká Češka

Svoboda, nezávislost a možnost být neustále v pohybu. To jsou jen některé z výhod takzvaného vanlifu neboli života v dodávce. Několik posledních let ho praktikují také Češka Vendula Žáková se svým australským snoubencem Marcelem, kteří už v obytném voze projeli Nový Zéland, Austrálii a aktuálně poznávají Jižní Ameriku. Jak složité je přestavět si svépomocí dodávku a vyhnout se partnerským krizím na několika málo čtverečních metrech? O tom vypráví Žáková v nové epizodě podcastu Slepá mapa. Sledujte Slepou mapu také na Instagramu! [https://www.instagram.com/slepa_mapa/]

Sezóna 2Epizoda 151. srpen 2023 56:52

Špína i bezdomovci. New York má do romantické pohádky daleko, říká Češka žijící na Manhattanu

Je jednou z nejlidnatějších metropolí světa a vešli by se do něj takřka všichni obyvatelé České republiky. New York má pověst města, které nikdy nespí, turisty přitahuje zejména ikonickými výškovými budovami či sochou Svobody. Návštěvníci však pro růžové brýle často přehlížejí realitu, tedy špínu, bezdomovce i diskutabilní bezpečnostní situaci. Tak to alespoň vidí Češka Lenka White, která žije šestým rokem na Manhattanu. O své postřehy se podělila v podcastu Slepá mapa. Sledujte Slepou mapu také na Instagramu! [https://www.instagram.com/slepa_mapa/]

Sezóna 2Epizoda 1418. červenec 2023 01:04:20

Na Blízkém východě je svět ještě v pořádku, tvrdí český cestovatel

Po Hedvábné stezce a ještě dál. Tuto starou obchodní trasu před několika lety jako první Čech zdolal Martin Půlpán; vysloužil si za to i zápis do tuzemské knihy rekordů. Tím však jeho putování neskončilo. Vášnivý cestovatel navštívil už více než 90 destinací, za srdcovou záležitost označuje zejména Blízký východ. O Půlpánových dobrodružstvích si můžete poslechnout v nové epizodě podcastu Slepá mapa. Sledujte podcast také na Instagramu [https://www.instagram.com/slepa_mapa/]. Vychází také na Novinky.cz [https://www.novinky.cz/sekce/podcasty-slepa-mapa-375]

Sezóna 2Epizoda 134. červenec 2023 01:06:53

Už 13 let navštěvuje Kolumbii. Tamním indiánům pomohla navrátit pozemky

Češka Alena Antonovičová se před 13 lety zamilovala do Kolumbie. Od té doby se do jihoamerické země pravidelně vrací, a navzdory neslavné drogové minulosti, ji označuje za bezpečnou i pro sólo cestovatelky. K srdci Češce přirostl také jeden z místních indiánských kmenů, Arhuacos, který skrze svoji stejnojmennou nadaci finančně podporuje a zakoupila pro něj také půdu. Vyprávění o Kolumbii si můžete poslechnout v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 1220. červen 2023 54:47

Pro spoustu Čechů je Česko neznámou zemí, říká zakladatelka Úžasných míst

Hrady, zámky, rozhledny, vyhlídky a další skryté či méně známé poklady Česka. Na ně prostřednictvím sociálních sítí upozorňuje spoluzakladatelka internetové komunity a mobilní aplikace Úžasná místa Kristýna Audi Turynová. Podle ní zažívá cestování po České republice boom i díky pandemii, v posledních letech výrazně vzrostla také kvalita tuzemských služeb. Je u nás stále co objevovat? A která místa by si zasloužila více pozornosti? To se dozvíte v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 116. červen 2023 01:00:42

Žil v jediném tichomořském království. Byl jsem tam trochu za exota, říká Čech

Touha po poznání zavedla Martina Menčíka na Tongu. A hned z první návštěvy jediné tichomořské monarchie se vyklubala láska. Český cestovatel tady totiž během dvouletého pobytu poznal svoji manželku, se kterou je přes 10 let; dnes už žijí v Česku. O lákadlech Tongy, jejím jedinečném naturelu i povaze místních obyvatel vypráví Menčík v nové epizodě podcastu Slepá mapa.