- Podcasty
- Protonoví bojovníci
Poslechněte si podcast: Josef Vlček: Někdy i chlap jako hora musí uznat, že potřebuje pomoct.
Jedno ráno ucítil, že s jeho kašlem není něco v pořádku. Od prvního okamžiku, kdy byla Josefovi diagnostikovaná rakovina, věděl, že musí jednat. Především myslel na svou rodinu, která je pro něj vším. Klasická léčba by pro něj znamenala značné poškození srdce, bylo tedy jasné, že se chce léčit v PTC. Poslechněte si příběh muže, který se rozhodl prát o život.
Protonoví bojovníci
Protonové centrum a Seznam.cz přináší podcast Protonoví bojovníci. Jedná se o projekt, který má obrovský úkol – ukázat, že s nemocí se musí bojovat a že se dá vyhrát. Moderátor Honza Musil každý týden představí zajímavé hosty, kteří se s rakovinou utkali. Někteří jako pacienti, někteří jako lékaři a další stáli nemocným po boku, i když přišly těžké chvíle. Tak se pojďme dát do toho.
Šárka Šteinochrová: Když jsou v rodině pevné vztahy, zvládnout jde úplně všechno.
Během půl roku byla rakovina diagnostikovaná hned třem členům rodiny – Šárce, její matce i dědovi. Poslechněte si příběh mámy na mateřské, která se ve vlastní náročné situaci rozhodla pomáhat ostatním. Zakladatelka organizace Maminy s rakovinou vypráví o tom, jak se kombinuje role matky a onkologické pacientky.
Barbora Ondrová: Nikdy bych si netroufla pacientovi říct, kolik přesně mu zbývá času.
Děti ji milují a pro rodiče je pevnou oporou. Doktorka Bára Ondrová má v Protonovém centru na starost dětské pacienty. V novém dílu podcastu se dozvíte, jak léčba nejmenších onkologických pacientů probíhá i co je to takzvaná kouzelná krabice. Paní doktorka také prozradí, na co se jí nejčastěji ptají její dětští pacienti a na co jejich rodiče.
Magdalena Dvořáková: Věřit a mít naději. Každý lékař chce pro svého pacienta dobro
Klasickou onkologickou léčbu odmítla, aby našla naději v té protonové. Paní Magdalena posluchačům vypráví o své cestě do Protonového centra, jak její léčba probíhala, o pochybnostech pacientky ve vyšším věku i o složitostech dojíždění ze vzdálenějšího města. Celý její příběh také podtrhuje, jak důležité je mít po boku milujícího člověka.
Sabina Hlavačková: Do poslední chvíle jsme si mysleli, že dojde k nějakému zvratu
Kolem Protonového centra jezdila každý den v době, kdy jej stavěli. A už tehdy si říkala, že by v něm ráda pracovala. To se Sabině Hlavačkové splnilo a nyní pomáhá nemocným i jejich blízkým skrze Nadační fond pro protonovou terapii. V podcastu se svěřuje s tím, jak zasáhla rakovina do života přímo jí, když jí vzala nejlepší kamarádku, i jak se ke své současné práci dostala.
Petr Maxmilián Husák: Je důležité si říct: „Pořád jsem tady, pořád mám naději a musím bojovat.“
Bojovník s velkým B. Tak by se dal popsat Petr Maxmilián Husák, spisovatel a komentátor zaměřující se na české novodobé dějiny. Rakovina mu cestu zkřížila v podobě několikacentimetrového nádoru na mozku. V podcastu přibližuje svou cestu, ale nahlíží také do budoucnosti. Nezapomíná ani na důležitost duševního zdraví, jehož den připadá na 10. říjen.
Michal Civáň: Pro své tělo jsem udělal vše. A stále se mu snažím pomáhat.
Chuť je pro someliéra základním pracovním nástrojem a Michalu Civáňovi hrozilo, že o ni kvůli rakovině krční mandle přijde. Během své léčby přijalo tělo nadšeného cestovatele 33 dávek ozařování, což je nejvyšší možný počet. Poslechněte si jeho příběh i to, jaká může být cesta do PTC pro pacienty se Slovenska.
Věra Bajajová: Nejtěžší pro mě bylo smířit se s tím, že při ozařování možná přijdu o zrak. Díky protonu vidím.
Onkologické onemocnění, které začalo rýmou a které si vyslechne zhruba jeden člověk z milionu. Takové potkalo Věru Bajajovou, a to v době, kdy léčbu rakoviny podstupovala její dcera. Ve 12. díle Protonových bojovníků mluví o 23. prosinci, kdy si diagnózu vyslechla, i o tom, kde se jí daří nacházet energii.
Lenka Střítežská: Člověk kolem sebe vidí rakovinu a najednou ji má on sám. A co teď?
Porazila rakovinu prsu a po celou dobu léčby se ještě starala o dospívajícího autistického syna. Prošla si také těžkostmi v pracovním i osobním životě. O tom všem i o průběhu jejího onemocnění, jak v sobě našla sílu bojovat nebo s jakým přístupem se setkala v nemocnici, promlouvá v prvním díle Protonových bojovníků Lenka Střítežská.
Veronika Galušková: Jsme průvodci procesem léčby a snažíme se být i psychickou oporou.
Úspěšná manažerka se stala tak trochu náhodou vedoucí klientského servisu a péče o pacienty v PTC. V dalším dílu Protonových bojovníků Veronika Galušková přibližuje náplň svého zaměstnání a mluví o hlubším smyslu, který jí práce s onkologicky nemocnými pacienty dává. Dozvíte se také, jaký dopad na člověka má, když denně poslouchá smutné lidské příběhy.
Alexandra Haas: Měla jsem pacienta, který se na každou dávku své toxické léčby těšil. Představoval si, jak nádor zabíjí.
Před zahájením kariéry studovala na lékařské fakultě Masarykovy univerzity, v současnosti pokračuje na Univerzitě Karlově. Lékařka Alexandra Haas považuje neustálé vzdělávání se za součást své práce. Věnuje se hlavně rakovině prsu a plic – ta je mimochodem u mužů i žen jedno z nejčastějších onkologických onemocnění, které je u 70 % pacientů diagnostikováno pozdě. Kromě tohoto dílu Protonových bojovníků se více dozvíte také na prevenceproplice.cz.