Sousedé
10. únor 2023

Poslechněte si podcast: Proslov ministra školství Krofty z roku 1936. Medailonek architekta Roberta Geisslera

V únorovém vydání rubriky Archivní návraty si pouštíme proslov historika Kamila Krofty, který v roce 1936 ve funkci ministra školství pronesl v mimořádné relaci školního vysílání. Projev připravil k příležitosti dne příměří, který připadá na 11. listopad. Máme sice únor, ale hlavní téma projevu – válka, je i nyní velice aktuální.

15:06

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před třemi dny 15:08

Saský výbor pro inovace jednal v Praze o česko-saské spolupráci

28. listopadu se na německém velvyslanectví v Praze na svém osmém zasedání sešel saský výbor pro inovace, který založil saský premiér Michael Kretschmer.

Před týdnem 07:16

Marie Majerová německy o sjezdu komunistických žen v Liberci

Po čtyřech týdnech jsme opět zavítali do rozhlasového archivu. Posledně jsme si hráli nahrávku z období protektorátu, dnes to bude z roku 1966.

Před 2 týdny 15:00

Dora Kaprálová o tvorbě i životě v Berlíně. Lososi a Labe. Pověsti a pohádky Němců z Jizerských hor

Tentokrát začneme povídáním se spisovatelkou a publicistkou Dorou Kaprálovou, rodačkou z Brna, která žije v Berlíně. Naše kolegyně Jarmila Wankeová se s ním potkala v Lisztově institutu, maďarském kulturním centru, na setkání s účastníky Visegrádského programu rezidenčních pobytů pro spisovatele. Povídala si s ní o její tvorbě i o životě v Berlíně.

Před 3 týdny 03:45

Max Schneider: Z Československa přes Londýn do NDR

Tentokrát vám ve výročí týdne představujeme Maxe Schneidera, který se narodil 19. listopadu 1909 v České Lípě.

Před 3 týdny 13:35

Výstava o Ottfriedu Preusslerovi. Polévkové muzeum v Krušných horách. Medailonek Maxe Schneidera

Jak už jsme připomínali v říjnu, letos uplynulo 100 let od narození spisovatele Otfrieda Preusslera, rodáka z Liberce, autora knížek Malá čarodějnice, Čarodějův učeň, Anděl v kulichu a dalších.

10. listopad 2023 15:03

S Tomášem Cidlinou o ceně Adalberta Stiftera. Medailonek Ericha Kleibera

Na pravidelném setkání pasovské místní skupiny Sudetoněmeckého krajanského sdružení na začátku října udělil zástupce sdružení Bernd Posselt českému historikovi z České Lípy Tomáši Cidlinovi medaili Adalberta Stiftera. Pozvali jsme ho k mikrofonu, aby nám pověděl o svých zážitcích z Pasova i plánech do budoucna.

3. listopad 2023 15:00

Němečtí klienti Františkových Lázní. Výstavba na Klínovci. Bojovník SNP a příslušník Stasi z Krkonoš

Prvním tématem prvních listopadových Sousedů jsou lázeňští hosté z Německa ve Františkových lázních. Odtamtud to pak už není daleko do Krušných hor.

27. říjen 2023 15:00

Archivní nahrávka o germanizaci Prahy. Vlci v Krušných horách. Výročí C. E. Schmidta

Po kratší pauze jsme se opět vypravili do rozhlasového archivu, abychom pro vás našli další zajímavou německojazyčnou nahrávku. Tentokrát uslyšíte hlas protektorátního náměstka pražského primátora Josefa Pfitznera, historika a profesora pražské německé univerzity. Nahrávka je z roku 1940 a Pfitzner na ní mluví o přejmenovávání pražských ulic.

20. říjen 2023 13:37

Otfried Preußler by oslavil 100 let. V Sasku výrazně vzrostl počet nehod cyklistů

Tentokrát uslyšíte závěr třídílného povídání s paní Marií Malivánkovou – Waskovou, spoluautorkou nové knížky o historii města Úterý. Minule jsme si povídali právě o dějinách Úterý, tentokrát to bude o osudech rodiny Waskových.

13. říjen 2023 14:59

O dějinách města Úterý. Prominentní východoněmecký teoretik kultury Erhard John, rodák z Jablonce

Na konci září jsme v našem pořadu vysílali rozhovor s jednou ze tří autorek nové knížky o historii města Úterý, s paní Marií Malivánkovou-Waskovou. Tentokrát si s ní povídáme o obsahu zmíněné knížky, tedy o dějinách Úterý.