Zprávy pro Pardubický kraj
21. únor 2023

Poslechněte si podcast: Prosetín do kamenolomu: S těžbou se smíříme, ale chceme záruky

Vedle Prosetína na Chrudimsku leží velký kamenolom Zárubka. Odstřely tam skončily vloni, ale vlastníci chtějí provoz obnovit a zásoby dotěžit. V opačném případě by mohly mít problémy největší dopravní stavby v Pardubickém kraji.

02:34

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Dnes 02:12

V pardubické MHD budou kamery, zvýší bezpečnost a poslouží jako důkaz

Ve všech vozech městské hromadné dopravy v Pardubicích budou přibližně do konce roku kamery. Budou monitorovat případné incidenty a sloužit jako důkazní materiál. Mohou působit i preventivně.

Dnes 02:24

Chrudim by mohla koupit zavřený hotel Bohemia, majitelé chtějí 40 milionů

Kauza chrudimského Hotelu Bohemia by mohla mít překvapivé řešení. Budova je uzavřená přes deset let. Rekonstrukci tehdy přerušil policejní zásah a další roky se táhnul soudní spor. Současní vlastníci se teď obrátili na město s nabídkou, ať si hotel koupí. Požadovaná cena je ale skoro padesát milionů korun.

Včera 03:03

Červené cihly, ubytování pro umělce, otevřeno do náměstí. Galerie v mlýnech má obrysy

Pardubické galeristy čeká velká výzva. Z tradičního výstavního bílého prostoru městskou galerii GAMPA přestěhují mezi stěny z červených cihel. Galerie se už v létě přemístí z Příhrádku do nové budovy v areálu pardubických Automatických mlýnů.

Před dvěma dny 01:57

Zrušte povinné domácí úkoly, žádá petice. To nejde, tvrdí ředitelka základky

Někteří rodiče a učitelé mají problém s tím, že školy zadávají dětem povinné domácí úkoly. Proto se chtějí pokusit léta zavedenou praxi změnit. V Pardubicích kvůli tomu nedávno vznikla i petice, do teď ji podepsalo asi 1400 lidí. Její organizátoři tvrdí, že školy nemají právo vymáhat po dětech domácí úkoly, a dožadují se toho, aby byly pouze dobrovolné. Ministerstvo školství ale ani mnozí kantoři s tímto postojem nesouhlasí.

Před čtyřmi dny 01:49

V Toulovcových Maštalích chystají stavbu další rozhledny

Tři rozhledny nestačí, chceme další. Svazek obcí Maštale připravuje stavbu další vyhlídkové věže. Mají vytipované místo i představu, jak by měla nová rozhledna vypadat. A od těch současných by se měla dost výrazně lišit.

Před pěti dny 02:49

Pardubice chtějí zlevnit stavbu parkovacího domu, možná ho zmenší

Pardubice zvažují, že zlevní stavbu parkovacího domu, která má být součástí terminálu Jih. Revizi projektu dělá město kvůli rostoucím cenám podruhé. Železobetonovou stavbu by mohla nahradit lehčí konstrukce.

Před šesti dny 02:52

Pardubické komunitní centrum pro Ukrajince otevře nové prostory v dubnu

Komunitní centrum Kalyna, které poskytuje v Pardubicích pomoc Ukrajincům, dokončuje opravu svých nových prostor. První setkání klientů se tam uskuteční nejspíš po Velikonocích.

Před týdnem 01:55

Záchrana legendárních Botasek? Výroba by se mohla přesunout do Zlína

Botasky ve Skutči skončily, tradiční značka by ale mohla pokračovat jinde. Chce ji koupit jiná obuvnická firma - společnost Vasky ze Zlína. Spustila kvůli tomu kampaň, která má převzetí slavné značky umožnit.

Před týdnem 02:45

Dobrovolní hasiči na Pardubicku vylepšují zbrojnice, brzdí je drahé materiály

Zachraňují lidské životy a majetek, zasahují u nehod a odstraňují škody způsobené živly. Dobrovolní hasiči jsou nepostradatelnou součástí složek IZS, ale na rozdíl od profesionálů často nemají odpovídající zázemí. Chybí jim třeba šatny, umývárny i prostornější garáže, někde fungují i bez samostatné zbrojnice. Problém se týká i některých obcí v Pardubickém kraji. Ty se teď letitý dluh snaží dohánět.

Před týdnem 01:57

Chrudim letos opraví most a dvě lávky. Čtyři měsíce bude uzavřený okruh

V Chrudimi by měla začít několikrát odložená oprava mostu u obchodního domu Tesco. Stojí na městském okruhu a rekonstrukce výrazně ovlivní dopravu. Nebude to jediná taková stavba, o pár set metrů dál má stát nová lávka přes Chrudimku.