14. červenec 2021

Poslechněte si podcast: Prorektor UK Jan Royt: Myšlenkově, kulturně a duchovně periferií Evropy rozhodně nejsme

Jednotná myšlenka víry v Krista je podle historika umění a prorektora pro tvůrčí a ediční činnost Univerzity Karlovy Jana Royta nadějí, že svět bude opět spojen bez ohledu na rasu nebo národ. Řekl to v Interview Martina Kováře. Jako vysokoškolský učitel je Royt podle svých slov přesvědčený o tom, že křesťanství je atraktivní pro mladé lidi i dnes. Duchovní identitu vidí jako jedinou možnost proti „zmatení jazyků“ dnešní doby. Na mysli tím měl mimo jiné odporování poznatkům přírodních věd nebo upřednostňování některých minorit. „Děláme z komára velblouda a místo, abychom chránili rodiny a lidi, kteří se o rodiny starají – čímž myslím muže a ženu – tak si vymýšlíme různé možnosti. To bohužel přechází do programu politických stran,“ říká prorektor UK. Royt nedávno obdržel od České biskupské konference Řád sv. Cyrila a Metoděje za velký přínos v oblasti křesťanského umění. Řekl, že tohoto ocenění si velmi váží. Cyril a Metoděj představují podle něj identitu a kořeny Evropy. Tématem rozhovoru proto byly také počátky křesťanství v naších zemích. „Cyrilometodějské mise si musíme nesmírně vážit, protože k nám poslali ty nejlepší lidi. Ten, kdo přeloží základní biblické texty do jazyka, pro který vytvořil písmo, to musí být genius,“ říká Royt. Cyrilometodějská mise přinášela myšlenky z východu, zahrnovala ale také prvky západní liturgické praxe. Došlo tak k propojení dvou proudů křesťanství. Nakonec ale v českých zemí zvítězil ten západní. Česká příslušnost k Západu podle Royta platí i dnes. „Možná, že někteří politici z nás někdy chtěli udělat periferii Evropy. Já osobně nemám pocit, že jsme periferií. Rozhodně si myslím, že myšlenkově, kulturně, duchovně tou periferií nejsme,“ dodává prorektor UK.

19:31

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 20:48

Mirek Topolánek: Nemám rád odborníky ve vládě ani na nejvyšším postu hlavy státu

„Bylo by strašně fajn, aby prezidentem byl člověk, který má nekomunistickou minulost, má nadhled, požívá nějaký respekt a má politickou zkušenost,” myslí si někdejší premiér Mirek Topolánek, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. „Nemám rád odborníky ani ve vládě, ani na nejvyšším postu hlavy státu. Má to být člověk, který rozumí těm zvířátkům v politice, který rozumí politice jako takové a nejlépe se jí v nějaké pozici nějakou dobu účastnil, aby vůbec rozuměl, o co tam jde.” 

Před šesti dny 20:14

Naše snaha je snížit rizika operování, říká neurochirurg Vladimír Beneš

,,Zlom v neurochirurgii můžeme vidět už v devadesátých letech, kdy jsme zavedli endovaskulární léčbu a kdy jsme zavedli radiochirurgii. To byl největší skok po 20 letech stereotypu ve zdravotnictví od zavedení CT a magnetické rezonance,” říká neurochirurg Vladimír Beneš starší, který byl hostem Interview Martina Kováře.  

Před týdnem 20:25

Jsme nespokojeni s tím, jak se vyjednává o platech, říká Dobšík

,,Stávková pohotovost byla vůči vládě signálem, že jsme nespokojeni s tím, jak se vyjednává o platech vzhledem k inflaci. Určité posuny nastávají, ale potřebujeme udržet trend, že mladí nastupují do školství a chtějí v něm zůstat,” říká host Martina Kováře, předseda Odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. 

Před týdnem 20:42

Český turista je konzervativní turista, říká Jan Herget

Web kudyznudy.cz je naším hlavním nástrojem. Dovolené v Čechách budou letos častější než zahraniční. Stále táhnou Jižní Čechy a Morava. Pokud se vrátí Covid, musí Evropa více komunikovat,” říká ředitel Czechtourism Jan Herget, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 20:25

Lubomír Metnar: Hnutí ANO od počátku podporovalo pomoc Ukrajině, dodnes ale nejsme informováni, jaké zbraně tam šly

„Já i hnutí ANO od počátku podporovalo humanitární pomoc Ukrajině, ale i dodávky zbraní. Jako členové Výboru pro obranu a bezpečnost jsme chtěli být informováni, jaké zbraně tam šly. Ty informace nemáme dodnes,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, bývalý ministr obrany, nyní poslanec za hnutí ANO Lubomír Metnar. 

Před týdnem 20:17

Za to, že jsem spisovatelka, můžou mí latinskoameričtí přátelé, říká Markéta Pilátová

„Já jsem rozhodně na pískovišti nesnila o tom, že napíšu nějaký román. Určitě jsem si to nikdy ani nepředstavovala a dodnes mě trochu děsí, že o sobě říkám, že jsem spisovatelka,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET Markéta Pilátová. 

Před 2 týdny 20:28

Martin Baxa: Nechci zabít živou kulturu

,,Když jsem byl opoziční poslanec, Babiš vždy při jakékoli kauze akorát řekl, že neodstoupí. Teď rezignoval ministr školství Petr Gazdík na základě zmínek lokální, pražské kauzy. Pojmenovaly se problémy, které sužovalo hnutí STAN. Vít Rakušan se k tomu postavil otevřeně, jednoznačně, jasně, takový přístup je zodpovědný,” popisuje situaci ministr kultury Martin Baxa, který byl hostem Interview Martina Kováře.

Před 2 týdny 20:24

Sport na MŠMT byl jeden velký bordel, říká předseda NSA Neusser

,,Chceme motivovat děti a studenty, aby mohli sportovat. MŠMT k tomu nemá takový vztah, i když paradoxně pod sebou v minulosti sport měl. Sport a tělovýchova jsou dvě rozdílné věci. Lidé mají prupovídky, že to dříve fungovalo lépe. Jsou to lži, já vím, v jakém bordelu sport na MŠMT byl,” popisuje Filip Neusser, předseda Národní sportovní agentury, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před 2 týdny 20:41

Martin Pýcha: Ceny masa ještě dále porostou

„Ceny rostlinných komodit se zvýšily v podstatě o pětapadesát procent, živočišných zatím jen o dvaadvacet procent. Lze předpokládat, že ceny masa ještě dále porostou, pokud nám do toho nevstoupí nějaký jiný aspekt,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET viceprezident Agrární komory Martin Pýcha. Jinými aspekty myslí např. extrémní zlevnění obilovin na komoditních burzách či snížení cen elektřiny a plynu. 

Před 2 týdny 19:56

Aleš Kuda: Češi a alkohol je oblíbená kombinace

,,Během pandemie vzrostly úzkosti a deprese. Tyto stavy předchází tomu, než sáhneme po alkoholu. Během covidu závislosti nijak extrémně nenarostly. Češi se rozrostli na dva tábory. Jedni pijí méně, jiní naopak více,” analyzuje situaci adiktolog a psycholog Aleš Kuda, který byl hostem Interview Martina Kováře.